image

Про які новації варто знати закарпатським водіям

14 липня цього року Верховна Рада ухвалила Закон про вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Закон вже був підписаний Президентом, офіційно опублікований та частково набув чинності (окремі його положення будуть введені в дію одночасно з набуттям чинності Законом про Національну поліцію, а саме – 7 листопада). Які ж новації очікують водіїв? 

Автоматична фіксація порушень ПДР

Законом запроваджується автоматична фотозйомка та відеофіксація адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (за допомогою технічних засобів, що дають змогу здійснювати фотозйомку або відеозапис та функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах). За задумом авторів закону відповідна новація має покращити рівень безпеки дорожнього руху і знизити рівень дорожньо-транспортного травматизму зі смертельними та іншими тяжкими наслідками.

Автори закону також стверджують, що подібні системи позитивно зарекомендували себе в багатьох країнах світу, зокрема в Німеччині, Швеції, Великій Британії, Італії, Швейцарії, Австрії, Нідерландах, Франції та ін.

Адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, несуть юридичні та фізичні особи, за якими зареєстровано транспортний засіб.

Презумція вини власника транспортного засобу

Відповідно до вимог статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) для того, щоб не бути притягнутими до адміністративної відповідальності, фізичні та юридичні особи, за якими зареєстровано транспортний засіб, або які ввезли транспортний засіб на територію України, зобов’язані довести, що транспортний засіб або його номерний знак вибув з їх володіння внаслідок протиправних дій інших осіб.

Однак у разі, якщо право володіння та користування транспортним засобом було передано іншій особі за договором найму (оренди), лізингу, прокату або іншій підставі відповідно до закону чи договору, адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, несе не власник, а особа, яка фактично володіє та користується таким транспортним засобом.

Штрафні бали

Ще одним нововведенням є запровадження нового виду стягнень за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі. Таким стягненням будуть штрафні бали.

Статтею 27-1 КУпАП передбачено, що кожному громадянину, який має право керування транспортним засобом, щороку з початку року (з дня отримання права керування транспортним засобом) і до кінця року нараховується 150 балів.

У разі вчинення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого в автоматичному режимі, від загальної кількості нарахованих балів вираховуватиметься кількість штрафних балів, передбачених санкцією відповідної статті КУпАП (50 балів за порушення). Після використання штрафних балів на громадян будуть накладатися грошові стягнення.

Нововведення почне діяти з 7 листопада (одночасно із набуттям чинності Законом «Про Національну поліцію»).

На думку експертів, можливість накладення штрафу за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху лише після використання водієм штрафних балів може призвести не до посилення, а навпаки до послаблення боротьби з порушниками правил дорожнього руху. Зокрема несумлінних водіїв буде «гріти» думка про те, що вони можуть тричі за рік (а у цьому році лише протягом менш ніж двох місяців – з 7 листопада по 31 грудня) порушити правила дорожнього руху і їм за це нічого не буде. Крім того, таке положення є надто сумнівним з огляду на норми частини другої статті 61 Конституції України щодо індивідуалізації відповідальності (незрозуміло, чому кількість штрафних балів має бути саме 150, а не більше чи менше).

У висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради також наголошується, що після закінчення нарахованих штрафних балів водії можуть вдаватися до певних хитрощів, штучно збільшуючи їх кількість. Наприклад, використавши нараховані штрафні бали, водій може попросити свою дружину, сина, друга (або інших осіб, у яких є певна кількість невикористаних штрафних балів) звернутися до відповідних органів і повідомити, що відповідного числа саме вони знаходилися за кермом автомобіля, власнику якого було нараховано штрафні бали. В цьому випадку водій-порушник зможе уникнути стягнення у виді штрафу.

Отже, після 7 листопада сумлінним учасникам дорожнього руху варто бути ще більш уважними та обачними на дорозі.

Фіксовані розміри штрафів за порушення ПДР

У санкціях статей КУпАП (статті 80, 81, 121, 1211, 1212, 122, 1222, 1224, 1225, 123, 124, 1241, 126, 127, 1271, 1281, 129, 130, 1321, 1331, 139, 140) запроваджуються фіксовані розміри штрафів, а не межі «від і до». Така новація отримує неоднозначні оцінки в колі експертів та громадськості. З одного боку, можливість застосування різних розмірів штрафів за одне й теж порушення ПДР було однією з причин вчинення корупційних правопорушень. Однак, з іншого боку, визначення безальтернативного розміру штрафу унеможливить реалізацію вимог частини другої статті 61 Конституції України та низки загальних положень адміністративного права щодо індивідуалізації відповідальності.

Новий порядок стягнення штрафів за порушення ПДР

Повноваження щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху надаються уповноваженим працівниками підрозділів патрульної служби Національної поліції (до набуття чинності Законом про Нацполіцію ці повноваження покладаються на територіальні органи патрульної служби МВС).

Відповідно до статті 291 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні. Тобто передбачається автоматичне набрання законної сили постановою незалежно від того, погоджується з нею водій чи ні.Таке положення є доволі дискусійним, адже воно не враховує припису статті 55 Конституції України: кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Для «сумлінних» порушників ПДР закон передбачає певні заохочення. Зокрема у разі сплати п’ятдесяти відсотків розміру штрафу протягом 5 банківських днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, така постанова вважається виконаною. Іншими словами, порушнику надається «знижка» у розмірі 50% розміру штрафу, визначеного санкцією відповідної статті КУпАП.

Якщо ж штраф не сплачено протягом 30 днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення з порушника стягується пеня у подвійному розмірі штрафу.

Під час стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, застосовуються виключно безготівкові платіжні пристрої.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com