image

Що робити, якщо ви тимчасово ввезли в Україну авто, але через карантинні обмеження не змогли його вчасно вивезти

З кожним днем у новинах з'являється все більше і більше повідомлень про відкриття пунктів пропуску, про відновлення залізничного, автобусного сполучення, послаблення карантинних обмежень та можливість в'їзду для українців на територію держав ЄС. Тому все більше наших співвітчизників виїжджає за межі України. 

❗️В багатьох із громадян виникають питання пов'язані із вивезенням автомобілів, що були тимчасово ввезені ними перед або під час карантину в Україні, але через різного роду карантинні обмеження не змогли їх вчасно вивезти. Що ж робити громадянину, який тимчасово ввіз транспортний засіб на іноземній реєстрації в Україну, однак не зміг вивезти у визначені митницею терміни?Відповіді на найбільш поширені питання вам надасть митниця.

✅Перш за все, варто зазначити про обмеження щодо використання таких автомобільних транспортних засобів. Згідно ч. 5 ст.380 Митного кодексу України визначено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб та не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

✅Також особа, що тимчасово ввезла транспортний засіб автоматично бере на себе зобов'язання щодо вивезеня його за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Але що робити, коли особа не змогла вивезти автомобіль через карантин?

1️⃣Перше, що слід зробити особі - це письмово повідомити митний орган про дію обставин непереборної сили та особисті обставини через які вона не може вивезти у встановлені терміни транспортний засіб.Варто розуміти, що подання заяви у митницю  про неможливість вивезення автомобіля не звільняє особу від адміністративної відповідальності за перевищення терміну тимчасового ввезення!

2️⃣Надати митному органу документи, що підтверджують дію обставин непереборної сили та особисті обставини громадянина.

✅Які це документи та де їх отримати? Відповідь на це питання неможливо надати, так як такі обставини у кожної особи індивідуальні. Наприклад, громадянин контактував із особою, в якої підтверджено захворювання на COVID-19. Згідно з Порядком здійснення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією, що затверджені постановою КМУ від 20.05.2020 N. 392, такі особи підлягають обов'язковій самоізоляції строком 14 днів.

Але що робити, якщо якраз у цей період громадянин повинен виконати зобов'язання із вивезення автомобіля? В такому випадку особа звертається із письмовою заявою до митного органу із проханням продовжити термін тимчасового ввезення транспортного засобу та надає документ від органу охорони здоров'я, що підтверджує перебування особи на самоізоляції.

В такому випадку митним органом може бути прийнято рішення про продовження терміну тимчасового ввезення автомобіля на час, необхідний для самоізоляції і жодні штрафні санкції при виїзді з України на особу не накладатимуться.

3️⃣Якщо особа не може надати документ, що підтверджує тривалість дії обставин непереборної сили на момент звернення до митного органу? Наприклад, особа потрапила в лікарню, однак відомості про термін лікування їй наразі невідомо. В такому випадку особі слід забезпечити подання таких документів вже після завершення таких обставин безпосередньо в пункті пропуску при виїзді за межі України.

4️⃣Дуже часто громадяни подають заяви про продовження терміну тимчасового ввезення посилаючись на карантин в Україні, встановлений Кабінетом Міністрів України, однак, не зазначають які саме карантинні обмеження не дозволяють їм вивезти автомобіль та не надають жодних підтверджуючих документів. У такому випадку митний орган відмовляє у продовженні терміну тимчасового ввезення транспортних засобів. Дійсно, карантин, установлений Кабінетом Міністрів України визнано обставиною непереборної сили, однак згідно ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Таким чином факт, що саме по собі включення до переліку форс-мажорних обставин карантину, не свідчить про те, що карантин автоматично звільняє особу від відповідальності за невиконання її обов’язку. Така сторона повинна довести в кожному випадку наявність причинно-наслідкового зв’язку між карантином та невиконання нею зобов’язань. Більш детально про визнання обставин форс-мажорними обставинами можна ознайомитися на сайті Торгово-промислової палати України:  https://ucci.org.ua/press-center/ucci-news/chi-viznaie-tpp-ukrayini-karantin-ta-spalakh-koronavirusu-fors-mazhorom.

Підсумовуючи вищевикладене, хочеться нагадати громадянам про необхідність обов'язкового документального підтвердження тих обставин, що не дозволили їм виконати зобов'язання про зворотне вивезення автомобіля.

Також звертаємо увагу, що згідно ч.4 ст.380 Митного кодексу України термін тимчасового ввезення може бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів!

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com