image

Що буде з Приватбанком і чи варто закарпатцям панікувати

Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку та Кабінету міністрів України щодо націоналізації “ПриватБанку” в грудні 2016 року і визнав її незаконною.

Серед закарпатців виникла паніка і багато хто почав забирати свої вклади з Приватбанку. Та чи варто панікувати? Адже саме ця паніка може призвести до дуже плачевних результатів.

Судді у нас маріонетки і вони відчувають, що до влади в країні прийде саме Ігор Коломойський з його ставлеником Володимиром Зеленським, тому й намагаються приймати рішення на користь потенціального нового господаря країни. Приватбанк – це найбільший системний банк країни, в якому кошти клієнтів перевищують 200 млрд гривень. Одних тільки вкладів населення там близько 170 млрд гривень. Будь-які рішення суддів, пов’язані з таким крупним банком, загрожують доволі серйозними наслідками для держави вцілому.

Але повернути націоналізований банк з держвласності знову в приватну власність майже неможливо. Адже держава після націоналізації цього банку вклала на його докапіталізацію 150 мільярдів гривень. Як повернути ці гроші державі у випадку повернення банку в приватну власність? Якщо навіть Коломойський поверне собі банк, то у нього немає таких коштів, щоб віддати їх державі.

Якщо коротко, то Коломойському цей банк вже не потрібен, тому що на сьогоднішній день його кредитний портфель скорочений до 50 млрд гривень. І функціонує цей банк власне зі згаданих 150 мільярдів, які у нього влила держава після націоналізації, щоб закрити фінансову дірку.

І ще. Уявіть собі, що Коломойський та Боголюбов повертають собі банк і починають нести відповідальність перед вкладниками. Еквівалент пасивів Приватбанку (кошти клієнтів) становить майже 8 млрд доларів.Чи захочуть вони банк з такими величезними зобов’язаннями? Ніколи.

Скоріше за все, метою Коломойського є отримання матеріальної компенсації від втрат після націоналізації банку. Звучала навіть цифра – 2 млрд. доларів. Але це також великий фінансовий тягар для держави.

І тепер ще така ситуація: якщо президентом залишається Петро Порошенко, то Коломойський, звичайно ж, не зупинятиметься, але шансів щось виграти у судах у нього буде дуже мало, хоча дійсно при націоналізації банку влада припустилася багато помилок. А якщо ж президентом стане ставленик Коломойського Володимир Зеленський, то чи захоче Коломойський руйнувати фінансову систему країни? Адже тепер відповідальність за стан держави буде вже на його ставленику. Звичайно, що Коломойський просто буде намагатися отримувати щонайбільші преференції і отримати компенсації "м’яким" шляхом без шкоди для держави.

Як вести себе закарпатцям і чи варто забирати гроші з банку

Паніка ніколи не була позитивним чинником. Населення просто боїться за свої кровні і навіть «на всяк випадок» буде намагатися забрати гроші з банку. Саме це і може викликати збій у всій банковій системі і особливо у сегменті держбанків. А це 60% всіх коштів населення.

Єдиним виходом для держави буде додруковувати гроші, що неодмінно призведе до інфляційних процесів. Адже не дарма чинний президент України Петро Порошенко навіть зібрав у четвер Раду нацбезпеки, щоб знайти шляхи виходу з можливої фінансової кризи. Для початку він дав завдання забезпечити готівкою всі відділення Приватбанку. Але може бути й інший крок для уникнення кризи – заборона на повернення вкладів населенню з держбанків, що викличе соціальний вибух.

Звичайно, що паніка – це дуже погано. Але вона не контрольована. Будь який найменший натяк на можливість втрати вкладів і населення вже ніхто не зупинить. Тепер все залежить від витримки наших людей. Але наші люди навчені втратами коштів під час інших фінансових криз, тому будуть намагатися перевести свої заощадження в тверду валюту. Ну або ж вкласти кошти в недержавні банки з надійним іноземним капіталом. Так дійсно буде надійніше. Але пам’ятайте – ситуація з Приватбанком має і політичний підтекст. Після виборів, хто б не переміг, все стане на свої місця, а ваші фінансові маневри таки заберуть у вас не лише нерви, але й призведуть хоч і до невеликих, але фінансових втрат за проведення банківських операцій.

Тому порада одна, якщо на рахунках великі суми, то дійсно варто частину вивести в тверду валюту, частину перекинути на рахунки банків з іноземним капіталом, а частину залишити в тому ж Приватбанку, в якому найкраща система карткових розрахунків. Радикальних кроків робити не варто.

Якщо ж у вас на рахунку не більше 20-30 тисяч гривень, то взагалі не варто нічого робити. І пам’ятайте, що Приватбанк наразі є держбанком і тут діє система гарантування вкладів. І якщо у вас сума до 200 тисяч гривень, то держава вам їх у будь якому випадку поверне.

Давид Фізер, економіст, для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com