image

Новий порядок реєстрації нерухомого майна – юрист із Закарпаття

З 1 січня 2016 року у зв’язку із набранням чинності Законом №834-VIII діє новий порядок реєстрації нерухомого майна. Відтепер свідоцтва про право власності у паперовому вигляді видаватися не будуть, натомість право на нерухомість буде підтверджуватися за допомогою відомостей, що містяться у електронному реєстрі, відкритий доступ до якого забезпечується через мережу Інтернет.

Законом №834-VIII затверджено нову редакцію Закону «Про держану реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Відповідно до статті 21 цього закону факт володіння нерухомістю буде підтверджуватися рішенням реєстратора про реєстрацію права на нерухомість, яке буде оформлюватися в електронному вигляді. При цьому момент, з якого право зареєстровано – це момент опублікування такого рішення на веб-порталі Міністерства юстиції України. На руки власник може отримати роздруківку вказаного рішення, але на неї не ставиться ні підпис, ні печатка реєстратора. При цьому рішення державного реєстратора, інформація з Державного реєстру прав, отримані в електронній чи паперовій формі за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, мають однакову юридичну силу.

Юристи вже зауважили, що попри свій прогресивний характер таке нововведення буде з пересторогою сприйматися пересічними громадянами, особливо представникам старшого покоління, яким важко буде зрозуміти, що право на їх квартиру чи будинок підтверджується звичайною роздруківкою з Інтернету.

У зв’язку з цим навіть у експертів виникають побоювання щодо належного ступеню захисту електронних баз даних з метою недопущення несанкціонованого доступу до них. Однак, з об’єктивної точки зору, шахрайство із нерухомістю було, є і буде. Тільки раніше шахраї могли підробити паперові документи про право власності на квартиру і по кілька років вичікувати потрібний момент для продажу нерухомості. Тим часом законні власники могли навіть не здогадуватися, що живуть уже не у своїй квартирі. А після спливу часу важко було знайти кінці в таких оборудках з паперовими документами та підробленими підписами і печатками.

Тому вся зручність теперішнього нововведення полягає в тому, що для перевірки наявності достовірної інформації про ваше право власності на нерухоме майно не потрібно йти до державного реєстратора і замовляти паперовий витяг з реєстру. Перевірити такі відомості можна, не виходячи з дому, за допомогою електронного сервісу на сайті https://kap.minjust.gov.ua/. Для цього достатньо лише зареєструватися в особистому кабінеті і подати відповідний електронний запит, на який ви отримаєте миттєву відповідь, яку можна буде самостійно роздрукувати. Тому, щоб убезпечити себе і своє майно від шахрайських дій, варто періодично перевіряти свої об'єкти власності в реєстрі, а якщо вони ще не внесені до нього, то обов'язково внести.

Ще однією позитивною новацією стала можливість здійснювати реєстрацію прав на нерухоме майно через нотаріуса. Це досить зручно, адже нотаріуси також уповноважені проводити й інші реєстраційні дії (оформлення спадщини та реєстрація прав на успадковане майно; реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців тощо). Щоправда послуги нотаріуса можуть бути дорожчими, ніж у інших уповноважених законом реєстраторів. Зокрема, крім передбаченого законом адміністративного збору за проведення реєстрації, нотаріуси можуть взяти з вас додаткову плату за свій сервіс: консультації, допомогу у складанні документів тощо.

Передбачено, що суб'єктами реєстрації будуть також виконкоми місцевих рад, міські та районні держадміністрації, акредитовані суб'єкти (суб'єкти публічного права, серед співробітників яких не менше 3-х держреєстраторів). До акредитованих суб’єктів будуть належати і банки, які пройдуть процедуру акредитації у територіальному органі Мін’юсту.

Крім того передбачені наступні корисні нововведення:

- запроваджується адміністративна відповідальність за порушення порядку (у т.ч. строків) державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (від 340 до 680 грн, а за повторне протягом року порушення – від 2550 до 3400 грн);

- інформація, наявна в Державному реєстрі прав, буде відкритою як за об’єктом нерухомості (квартира, будинок тощо), так і за суб’єктом права власності (фізична чи юридична особа);

- неправомірні дії чи бездіяльність реєстраторів можна оскаржувати не тільки до суду, але й до Міністерства юстиції України та його територіальних органів.

За державну реєстрацію права власності на нерухоме майно справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати (137,80 грн). При цьому строк реєстрації складає не більше 5 робочих днів. За прискорену реєстрацію своїх прав на нерухомість (протягом 2-х робочих днів) доведеться сплатити у десять разів більше - одну мінімальну заробітну плату (1378 грн).

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com