image

Євросоюз допомагає закарпатським ромам отримувати кваліфіковану юридичну допомогу

Часто роми просто не знають про можливості правового вирішення своїх проблем

Останнім часом у новинних стрічках часто з’являються інформації про погроми ромських таборів. Так було у Києві, так було і у Львові. На жаль, під Львовом під час розгону ромського табору загинув ром із Закарпаття. Тоді голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль різко засудив цей напад зі смертельним наслідком. Постійні напади на ромські табори Москаль порівняв із Німеччиною періоду нацизму. Не подобається Геннадію Москалю і те, що поліція бездіє, а суспільство не сприймає критично подібні погроми.

Голова ОДА нагадав, що половина всіх ромів України проживають на Закарпатті і лише у нас святкують Міжнародний день ромів, який відзначають саме в квітні. Москаль зізнався, що у нас також є проблеми з ромами, але на Закарпатті намагаються їх інтегрувати в суспільство, бо саме таким є європейський підхід. "А ксенофобія – це прямий шлях до ізоляції України", - каже Москаль.

У свою чергу речник генсекретаря Ради Європи Даніель Гольтген також зробив сердитий допис у соцмережах щодо нападу на закарпатських ромів у Львові.

Гюльтен написав, що Рада Європи засуджує цей напад і що в Раді Європи нажахані фактом вбивства людини. "Ми сподіваємося на повне й відкрите розслідування без зволікань", – написав Гольтген.

Тоді напади на табори мали широкий розголос і саме тому влада та поліція змушені були реагувати. Поліція таки затримала нападників.  Серед них - 7 неповнолітніх і один повнолітній. 

Але буквально днями на Івано-Франківщині невідомі вчинили погром у ромському таборі. Табір просто спалили. Але реакції цього разу не було ніякої. У поліції повідомили, що жодної заяви від постраждалих не надходило.

І часто таке стається саме через те, що роми не просто не знають своїх прав, але й погано орієнтуються в правових нюансах – як і до кого звертатися в таких випадках.

Європейський Союз за ініціативи угорської організації "Європейський центр прав ромів" та Карпатського агентства прав людини "Вестед" підтримав проект "Справедливість для ромів в Україні" та виділив на його реалізацію 300 тисяч євро. Про це йдеться на веб-платформі підтримки громадянського суспільства "Європейський простір".

Зазначається, що проект реалізується у трьох регіонах України – Київській, Закарпатській та Одеській областях, де проводиться низка консультацій та зустрічей ромів з юристами. Юристи розповідають та пояснюють представникам ромської нацменшини, як працює законодавство України, які права та можливості мають роми, та як їх можна реалізувати.

Вони також допомагають тим ромами, які потерпають від свавілля поліції.

Проект триватиме 48 місяців. Протягом цього часу в кожному регіоні буде проведено 30 зустрічей.

Перший правозахисний семінар в рамках проекту "Справедливість для ромів в Україні" за підтримки Європейського Союзу відбувся в Ужгороді. Організували захід для ромів Закарпаття"Європейський центр прав ромів" та ГО КАПЛ "Вестед".

Карпатське Агенство Прав Людини «Вестед» – неприбуткова громадська організація, яка працює у сфері правозахисту з 1998 року.

Метою організації є розширення можливостей системи захисту прав людини в Україні, сприяння розвитку демократії, громадянського суспільства, транскордонної співпраці та координації діяльності інституцій з питань регіонального розвитку та захисту прав людини щодо ефективного впровадження спільних програм та проектів регіонального, державного та міжнародного значення, йдеться на сайті КАПЛ «Вестед». 

Тут діє так звана Громадська приймальня. Власне, це є правова допомога соціально незахищеним групам населення, інститутам громадянського суспільства. Ну і організація займається правовою освітою: проведення семінарів, тренінгів, конференцій; видання просвітницьких буклетів, брошур, посібників тощо.

Семінар "Справедливість для ромів в Україні" в Ужгороді відвідало близько двох десятків ромів, а проводив його виконавчий директор "Європейського Центру Прав Ромів" Адам Вейс, який розповів про досвід захисту прав ромів у країнах Центральної та Східної Європи, в т.ч. виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах, де порушувались права ромів. Під час семінару учасники розповідали, з якими проблемами вони стикаються і чи відчувають нерівне ставлення до себе за ознакою свого ромського походження. Більшість учасників  скаржились, що роботодавці відмовляють їм у прийнятті навіть на некваліфіковану роботу з огляду на їх ромське походження. Жінки розповідали про нерівне ставлення до них у пологових будинках. Згодом учасники обговорювали способи оскарження нерівного ставлення до себе в судах та інших органах, адже головною метою заходу було посилилення можливості ромів користуватись юридичними процедурами для боротьби з дискримінацією. В рамках семінару Адам Вейс акцентував увагу ромів на питаннях рівності, проблемі дискримінації ромів, можливих способах оскарження незаконних, дискримінаційних дій. Були обговорені приклади рішень ЄСПЛ про захист прав ромів у зарубіжних державах.

Всього за 48 місяців виконання проекту планується провести на Закарпатті 30 таких зустрічей для надання кваліфікованої юридичної допомоги, ініціювання судових справ для захисту порушених прав ромів. І такі зустрічі однозначно допоможуть ромам краще захищати свої законні права.

Депутат Ужгородської міської ради, голова громадської організації «Об’єднання ромів Ужгорода» Мирослав Горват цілком задоволений цією програмою.

«Дуже часто корінь ромських проблем лежить у їхньому незнанні своїх прав, невмінні користуватися доступними юридичними процедурами та інструментами. Зокрема, в цій площині полягає і наша робота. Починаючи із найпростішого — відновлення документів, що ідентифікують особу, документів на землю, житло, надання іншої правової допомоги — таким чином ми інтегруємо ромів у суспільство, робимо їх повноправними членами громади», - написав Мирослав Горват на своїй сторінці у «Фейсбук».

На фото: учасники першого семінару в Ужгороді.

Петро Гойс для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com