image

На Закарпатті відкрили тунель, який з'єднає нас з Європою

Відкритий сьогодні Бескидський тунель має певну символічність

Коли ми говоримо про відкриття тунелю, який "з'єднає нас з Європою", то найперше, що приходить на згадку, так це тунель, який контрабандисти вирили біля Ужгорода і до Словаччини. Але якщо без іронії, то Бескидський тунель хоч і не пролягає між кордонами України та Євросоюзу, але є дійсно проектом, який єднає нашу країну з Євросоюзом.

Про це напередодні сказав і президент України Петро Порошенко. 

"Це не лише найбільший інфраструктурний проект, реалізований у нас в країні протягом останніх десятиліть. Це проект, завдяки якому Україна стає ще ближчою до Європейського Союзу, а Євросоюз – до України. Адже він – частина міжнародного транспортного коридору, який прямує територією Італії, Словенії, Угорщини, Словаччини, України та далі на схід. Тут проходить до 40% наших транзитних вантажів у напрямку Західної і Центральної Європи", – зазначив Порошенко.

Він також наголосив, що Бескидський тунель – символ масштабного оновлення країни, переходу до сталого розвитку. 

Варто також зазначити, що переважна доля у фінансуванні цього проекту також є європейською. 

Бески́дський туне́ль належить до 5-го Пан'європейського транспортного коридору (Італія — Словенія — Угорщина — Словаччина — Україна). Всього в 20-ти метрах знаходиться старий Бескидський  тунель, через який досі ходили потяги. І побудований він був ще в 1886 році за часів Австро-Угорщини. Під час другої світової війни він був частково пошкоджений і не функціонував два роки і лише в 1946 році рух потягів тут був відновлений.

Північний портал тунелю розташований на території земель Опорецької сільської ради Сколівського району Львівської області, а південний — у Воловецькому районі Закарпатської області. Тунель проходить під головним карпатським вододільним хребтом.

Потяги йшли повільно і пропускна здатність була доволі низькою. Виникла необхідність будівництва нового тунелю.

У 2006 році «Укрзалізниця» оголосила тендер на реконструкцію Бескидського тунелю. Почалася розвідка рельєфу, проектні роботи, геодезичні роботи. Суттєву фінансову допомогу надала Європа. На ці роботи виділено кошти в сумі 40 млн. доларів США саме від Європейського банку реконструкції та розвитку. 

Безпосередньо будівництво розпочалося у 2013 році. У 2014 році Європейський інвестиційний банк  оголосив про виділення Україні позики в розмірі 55 млн євро для будівництва Бескидського залізничного тунелю в Карпатах, який з'єднає Україну та Євросоюз.

Через три роки заступник начальника департаменту колій і споруд «Укрзалізниці» Георгій Линник повідомив про завершення робіт по проходці тунелю. Потім почалися роботи внутрішні. Прокладалися колії. А вже 6 жовтня 2017-го будівництво тунелю фактично було завершено, сумарна вартість робіт становила 102,7 млн євро. 

Після завершення робіт по відлагодженню інфраструктури, сьогодні через тунель пройшов перший потяг. Участь у цій церемонії брав і президент України Петро Порошенко.

kjfjhg потяг

Під час свого виступу з нагоди відкриття тунелю Президент України Петро Порошенко сказав, що реалізація цього найкрупнішого інвестиційного проекту за роки незалежності  України відбувається в контексті підписання Договору про асоціацію України та ЄС, Договору про вільну торгівлю та інших міжнародних актів між Україною та ЄС. "Напрямок Бескидського тунелю – в Європу. Він чітко співпадає з підписанням Угоди про асоціацію з ЄС, вступом в дію поглибленої та всеохоплюючої Зони вільної торгівлі з ЄС, вступом в дію безвізового режиму", - наголосив президент. Петро Порошенко навіть запросив на сцену представників Європейського банку реконструкції та розвитку  і Європейського інвестиційного банку та подякував їм за підтримку в реалізації цього проекту.

"Кожен рік залізниця перевозить на 20% більше вантажів в напрямку Європейського союзу, ніж попередній рік", - заявив Порошенко.
Також Президент відзначив, що обсяг торгівлі України з ЄС також збільшився і наразі перевищує 40%.
"На сьогодні одна Польща за обсягом торгівлі майже дорівнює Росії. А весь Європейський союз перевищує 40% нашого торгівельного обороту", - відзначив він.

Бескидський тунель має удвічі збільшити потік поїздів через Карпати. Зараз пропускна здатність тунелю збільшиться з 47 до 100 пар поїздів на добу, а швидкість проходження виросте з 15—40 до 60—70 км/год. 

Гарантія експлуатації тунелю — 100 років. Новозведений Бескидський тунель обладнали спеціальними датчиками загазованості повітря і камерами відеонагляду при в'їзді, виїзді та всередині. Встановлено спеціальні витяжки.
Стратегічне значення. Тунель стане частиною Пан'європейського транспортного коридору, який проходить територією Італії, Словенії, Угорщини, Словаччини та України.
Двоколійний Бескидський тунель протяжністю 1764,5 м залишається другим в Україні, після Лутугинського на Луганщині — 2063 м.

Таким чином в Україні запустили найбільший інфраструктурний об'єкт, який значно посилить економічні зв'язки з Євросоюзом, бо він стане важливою транзитною артерією для торгівлі з ЄС. 

60% перевезень через західний кордон України здійснюють саме через Бескидський тунель. 

Титанічну роботу по реалізації проекту було проведено й урядом України. За словами прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, тунель є важливою логістичною складовою маршрутів експорту української продукції в Євросоюз. "Потрібно забезпечити підтримку експорту, щоб у нас не було проблем із постачанням продукції", – зазначив Гройсман.

Ми дійсно стали ближчими до Європи і тунель стане каталізатором розвитку наших економічних відносин.

Ксенія Сентімреї, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com