image

Як у закарпатському Перечині за європейський грант оберігатимуть лемківську культуру та традиції

Закарпатські міста продовжують активно залучати кошти з європейських грантів

Днями голова Перечинської об’єднаної територіальної громади Іван Погоріляк на своїй сторінці у Фейсбук написав доволі радісний пост:

«Сьогодні стало відомо, що проект поданий в рамках програми Польща-Білорусія-Україна Перечинською ОТГ та Гміною Лежайськ затверджений для реалізації.

Загальна сума проекту на двох партнерів майже 60.0 тисяч євро. Дякую своїм колегам із відділу економічного розвитку, інвестицій та туризму Іванні Тирпак, Юдіті Курилич та Юдіті Комінотто за гарно підготовлений проект. Це справді успіх та визнання нашої роботи з підготовки проектів на рівні транскордонного співробітництва. В рамках реалізації цього проекту буде покращено роботу нашого музею та організовано декілька культурно-мистецьких заходів спільно з Гміною Лежайськ з Польщі».

Як нам повідомили  в Перечинській ОТГ щодо подробиць проекту, лемки на Закарпатті та лясовяці в Польщі – це дві споріднені етнографічні групи, невід’ємною складовою яких  є величезна історично-культурна спадщина, яка наразі знаходиться на стадії занепаду через те, що майже втрачено кількість нащадків, які в свою чергу не передають свою культуру з покоління в покоління та не пропагують її збереження.

Власне це і сталою мотивом для написання гранту. І перечинці і польські партнери вирішили посприяти збереженню культури цих етнічних груп.

І ось грант отримав підтримку і буде профінансований. За європейські кошти власне у Перечині буде розроблено план експозицій етнографічного музею. «Діяльність полягає в тому, щоб перетворити місцевий етнографічний музей в Перечині на привабливий туристичний продукт регіону, який представлятиме культурно-історичну спадщину цікавим та інтерактивним способом. Буде запрошений польський спеціаліст в цій галузі, який буде працювати разом з керівником нашого музею», - розповіли нам в Перечинській ОТГ.

За кошти гранту також буде проведено колосальну роботу по впорядкуванню бази даних Лемків та Лясовяців.

Буде також створено історичні фотовиставки, одна з яких буде в польському Лежайську, а одна в Перечині. Це будуть фотовиставки старих фотографій (XIX - XX століть) місцевих жителів та сімей з описами їхніх історій та доль. На думку організаторів, виставки дадуть можливість вивчити історію регіонів через історії реальних людей, представити його як вихідцям з регіонів, так і туристам.

Окрім того, заплановано створення традиційних ремісничих майстерень (гончарство та ткацтво в Перечині, різьбярство та розпис в Лежайську). Це дасть можливість реанімувати побутові традиції лемків та лясовяців.

Буде також розроблено  двомовний веб-ресурс «Спадщина Лемків та Лясовяців», буде проведено ряд міжнародних семінарів та зустрічей, на яких буде поширюватися культури лемків та лясовяців.

«Ми плануємо вже на День Перечина відкрити цікавий етнографічний музей. А при музеї, за рахунок проекту, відкрити майстерні з гончарства та ткацтва. Крім цього фотовиставки, поїздки різних груп до Польщі, а поляків до нас. Завдяки реалізації цього грантового проекту ми відновлюватимемо традиції лемків, а окрім того, це повинно залучити до нас додаткових туристів», - підсумував нам голова Перечинської ОТГ Іван Погоріляк.

До речі, за старих часів «країна лемків» розташовувалася на обох схилах Східних Бескидів. Зараз це територія України, Польщі та Словаччини. В Україні, згідно з переписом 2001 року, налічувалося всього 672 представники цієї громади. За кордоном лемків більше. Наприклад, у Польщі під час перепису 2011 року майже 10 тисяч осіб записалися лемками.

На Перечинщині з метою збереження традицій та культури лемків проводиться щорічний фестиваль «Лемківська варта». Окрім того, у селі Зарічово, яке також відноситься до Перечинської ОТГ, функціонує лемківська садиба-музей.

101-22625233-

Нагадаємо, що Проект фінансується з фондів Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020».

Програма транскордонного співробітництва (ТКС) Польща-Білорусь-Україна вже 15 років підтримує процеси розвитку на прикордонній території Польщі, Білорусі та України шляхом фінансування різноманітних проектів. Усі проекти, що фінансуються у рамках Програми Польща-Білорусь-Україна, є некомерційними та сприяють поліпшенню якості життя мешканців східної Польщі та Західної України і Білорусі. Всі проекти, що фінансуються у рамках Програми, демонструють сильний транскордонний ефект не лише завдяки партнерству між інституціями цих трьох країн, але насамперед  завдяки результатам діяльності та позитивному впливу цих проектів на прикордонні  території.

До речі, перший період Програми було реалізовано в 2004-2006 роках. На той час бюджет складав 45,8 млн. євро і було профінансовано 167 проектів, спрямованих на розвиток прикордонних територій.

На другому етапі Програми 2007-2013 було суттєво збільшено бюджет до 170 млн. євро, що дало змогу реалізувати 117 проектів. Тобто, проектів було менше, а коштів більше, що дало змогу зробити проекти більш масштабними.

У програмному періоді 2014-2020 Програма діє у рамках Європейського інструменту сусідства (ЄІС). За розміром бюджету Програма Польща-Білорусь-Україна є найбільшою програмою ЄІС ТКС на кордонах ЄС - 165 млн. євро буде виділено з програми на проекти, спрямовані на захист та промоцію культурної та природної спадщини прикордонних територій, транспортну інфраструктуру регіонів, вдосконалення інфраструктури та роботи пунктів перетину кордону, а також розвиток служб охорони здоров'я та громадської безпеки.  

Ксенія Сентімреї, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com