• Баркасово

  Закарпатські села на старих листівках (ФОТО)

    Чимало сіл на Закарпатті мають тривалу історію, оскільки саме їх обирали для життя, відпочинку й роботи відомі землевласники й підприємці. Відтак старі листівки з таких населених пунктів сьогодні є важливими для вивчення історії краю чи принаймні розширення знань про місцевість, у якій проживаєш. 

 • Берегово «велосипедне». Початок 1940-их років

  Як виглядали головні вулиці закарпатських міст (ФОТО)

    Головні вулиці Ужгорода, Мукачева, Хуста, Берегова, Тячева, Сваляви, безсумнівно, змінили своє обличчя за століття. Архітектурні споруди цих вулиць набули іншого вигляду, а то й зовсім зникли. Тож сьогодні пропонуємо вам фоторепортаж із закарпатських міст початку ХХ століття. 

 • 11

  Фоторепортаж з Мукачівського замку 1930-х років

  Унікальні фото архітектурної споруди Закарпаття збереглися в альбомі «Československá armáda na hradě Palanok» («Чехословацька армія в замку Паланок»). Сфотографував замок у 1930-х роках Miroslav Hubálek.  

 • Проходження плотів (бокорів) з бокорашами під мостом на річці Теребля. 1930-і роки

  Перші кляузи й бокораші на річках Закарпаття (ФОТО)

  Гідротехнічні споруди на закарпатських річках ХІХ-ХХ століття - кляузи вражають своєю функціональністю. Саме завдяки їм бокораші сплавляли ліс з верхів'я гід до низинних районів. Вода нерідко була причиною загибелі в той час, і водночас саме вода сприяла будівництву за допомогою деревини, продажу лісу, а відтак і добробуту мешканців гірських районів.  

Якими були ужгородські площі на початку ХХ століття (ФОТО)

Якими були ужгородські площі на початку ХХ століття (ФОТО)

  Деякі з ужгородських площ досить важко впізнати на старих листівках. Водночас цікаво заглянути в історію Ужгорода, яка сьогодні живе саме на таких світлинах, бо сучасники нерідко завдають непоправної шкоди старому місту, котре ми сьогодні втрачаємо з кожною наступною недоречною забудовою. 
Як починалася історія ужгородського університету

Як починалася історія ужгородського університету

«Зважаючи на виключну потребу піднесення культури в Закарпатській Україні та клопотання Народної Ради Закарпатської України, Рада Народних Комісарів УРСР і Центральний Комітет КП(б)У постановляють: відкрити в 1945 році державний університет у м. Ужгород з такими факультетами: історичним, філологічним, біологічним і медичним», - йшлося у постанові про відкриття університету. Літопис Ужгородського державного університету розпочався з 18 жовтня 1945 року. 
Яким був Ужгородський замок на старих листівках (ФОТО)

Яким був Ужгородський замок на старих листівках (ФОТО)

Найдревніша і найцінніша історико-архітектурна будова Ужгорода століттями височіє над містом, і бачила чимало перетворень усього Закарпаття. Пропонуємо вам мандрівку до замку крізь роки, а разом з тим і його історію. 
Звідки насправді походить Духнович

Звідки насправді походить Духнович

Олександр Духнович, якого вважають будителем й одним зі стовпів русинства на Закарпатті, насправді був уродженцем зовсім іншого краю. Походження його предків із роду князів Черкаських називають нічим іншим, як романтичною іронією.  
Річка в Ужгороді, яку ви не бачили (ФОТО)

Річка в Ужгороді, яку ви не бачили (ФОТО)

  Малий Уж сховали від ужгородців у 30-х роках минулого століття. Невелика притока була туристичною принадою Ужгорода, але завадила містобудівним планам чехословацької влади. Відтак сьогодні Малий Уж досі "живий" лише на старих фото. 
Репринт Євангелія Королівського замку зробили у двох стилях

Репринт Євангелія Королівського замку зробили у двох стилях

Один із найвідоміших і найдавніших рукописів Закарпаття – Королівське Євангеліє - відтепер існує у вигляді репринтного видання.  Презентація його перших двох примірників відбулася у четвер, 20 серпня, у капличці Ужгородського замку, куди була запрошена культурна інтелігенція та представники духовенства.
Як жили закарпатські гуцули на початку ХХ століття

Як жили закарпатські гуцули на початку ХХ століття

"Бути пастирем овець - це гордість, це розкіш. Старший вівчар, який панує 700-800 вівцями, візьме до себе 4-6 хлопців-вівчариків, таке саме число псів-помогачів, не міняв би ся з чорногорським королем. Він є паном полонини, командатом, всемогучим", - описує життя пастухів на закарпатській Гуцульщині у 20-30-х роках ХХ століття педагог, журналіст, літератор Андрій Ворон.  
Залізниці Закарпаття на початку ХХ століття (ФОТО)

Залізниці Закарпаття на початку ХХ століття (ФОТО)

  На початку минулого століття залізниці на території сучасного Закарпаття виглядали зовсім по-іншому, ніж сьогодні. На деяких фото важко впізнати навіть місцевість, на якій розташована будівля. ProZak пропонує вам мандрівку у минуле за допомогою світлин залізничних станцій. 
 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Тел.: +38 095 308 8778

  mail.prozak@gmail.com