• Тераса кафе мукачівської торгівельної спілки. 1920-і роки

    Закарпаські ресторації і кафе на світлинах ХХ століття (ФОТО)

    Помпезні зали й затишні тераси Ужгорода й Мукачева приваблювали туристів у ХХ столітті не менше, ніж сьогодні. В інших закарпатських містах також можна було провести час у закладі ресторанного типу, які існували при готелях чи в окремих спорудах. Чимало цих місць сьогодні можна впізнати, деякі з них виглядають непогано, але особливий шарм ХХ століття ресторації, на жаль, втратили.  

  • 1

    Як змінювалися міські басейни Ужгорода й Мукачева (ФОТО)

    Вчора ми публікували фоторепортаж із закарпатських купалень. Сьогодні продовжуємо тему відпочинку, незважаючи на осінню пору. Адже світлини міських басейнів початку й середини ХХ століття назад навряд чи бачила більшість закарпатців.

  • Шенборн

    Курорти Закарпаття ХІХ-ХХ століття на старих листівках

      Закарпатські санаторії й бальнеологічні курорти мають давню історію й у час свого розквіту були відомі не менше, ніж сучасні санаторії й курорти, які постали на їхньому місці. Деякі з цих закладів не пізнати після перебудови й сучасних розширень. Дещо, звісно, й зникло назавжди під впливом модних тенденцій у руках власників. Тож сьогодні пропонуємо вам мандрівку до місць відпочинку на Закарпатті кінця ХІХ - початку ХХ століття. 

  • Баркасово

    Закарпатські села на старих листівках (ФОТО)

      Чимало сіл на Закарпатті мають тривалу історію, оскільки саме їх обирали для життя, відпочинку й роботи відомі землевласники й підприємці. Відтак старі листівки з таких населених пунктів сьогодні є важливими для вивчення історії краю чи принаймні розширення знань про місцевість, у якій проживаєш. 

Як виглядали головні вулиці закарпатських міст (ФОТО)

Як виглядали головні вулиці закарпатських міст (ФОТО)

  Головні вулиці Ужгорода, Мукачева, Хуста, Берегова, Тячева, Сваляви, безсумнівно, змінили своє обличчя за століття. Архітектурні споруди цих вулиць набули іншого вигляду, а то й зовсім зникли. Тож сьогодні пропонуємо вам фоторепортаж із закарпатських міст початку ХХ століття. 
Перші кляузи й бокораші на річках Закарпаття (ФОТО)

Перші кляузи й бокораші на річках Закарпаття (ФОТО)

Гідротехнічні споруди на закарпатських річках ХІХ-ХХ століття - кляузи вражають своєю функціональністю. Саме завдяки їм бокораші сплавляли ліс з верхів'я гід до низинних районів. Вода нерідко була причиною загибелі в той час, і водночас саме вода сприяла будівництву за допомогою деревини, продажу лісу, а відтак і добробуту мешканців гірських районів.  
Якими були ужгородські площі на початку ХХ століття (ФОТО)

Якими були ужгородські площі на початку ХХ століття (ФОТО)

  Деякі з ужгородських площ досить важко впізнати на старих листівках. Водночас цікаво заглянути в історію Ужгорода, яка сьогодні живе саме на таких світлинах, бо сучасники нерідко завдають непоправної шкоди старому місту, котре ми сьогодні втрачаємо з кожною наступною недоречною забудовою. 
Як починалася історія ужгородського університету

Як починалася історія ужгородського університету

«Зважаючи на виключну потребу піднесення культури в Закарпатській Україні та клопотання Народної Ради Закарпатської України, Рада Народних Комісарів УРСР і Центральний Комітет КП(б)У постановляють: відкрити в 1945 році державний університет у м. Ужгород з такими факультетами: історичним, філологічним, біологічним і медичним», - йшлося у постанові про відкриття університету. Літопис Ужгородського державного університету розпочався з 18 жовтня 1945 року. 
Яким був Ужгородський замок на старих листівках (ФОТО)

Яким був Ужгородський замок на старих листівках (ФОТО)

Найдревніша і найцінніша історико-архітектурна будова Ужгорода століттями височіє над містом, і бачила чимало перетворень усього Закарпаття. Пропонуємо вам мандрівку до замку крізь роки, а разом з тим і його історію. 
Звідки насправді походить Духнович

Звідки насправді походить Духнович

Олександр Духнович, якого вважають будителем й одним зі стовпів русинства на Закарпатті, насправді був уродженцем зовсім іншого краю. Походження його предків із роду князів Черкаських називають нічим іншим, як романтичною іронією.  
Річка в Ужгороді, яку ви не бачили (ФОТО)

Річка в Ужгороді, яку ви не бачили (ФОТО)

  Малий Уж сховали від ужгородців у 30-х роках минулого століття. Невелика притока була туристичною принадою Ужгорода, але завадила містобудівним планам чехословацької влади. Відтак сьогодні Малий Уж досі "живий" лише на старих фото. 
Репринт Євангелія  Королівського замку зробили у двох стилях

Репринт Євангелія Королівського замку зробили у двох стилях

Один із найвідоміших і найдавніших рукописів Закарпаття – Королівське Євангеліє - відтепер існує у вигляді репринтного видання.  Презентація його перших двох примірників відбулася у четвер, 20 серпня, у капличці Ужгородського замку, куди була запрошена культурна інтелігенція та представники духовенства.
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com