• 1

    Як змінювалися міські басейни Ужгорода й Мукачева (ФОТО)

    Вчора ми публікували фоторепортаж із закарпатських купалень. Сьогодні продовжуємо тему відпочинку, незважаючи на осінню пору. Адже світлини міських басейнів початку й середини ХХ століття назад навряд чи бачила більшість закарпатців.

  • Шенборн

    Курорти Закарпаття ХІХ-ХХ століття на старих листівках

      Закарпатські санаторії й бальнеологічні курорти мають давню історію й у час свого розквіту були відомі не менше, ніж сучасні санаторії й курорти, які постали на їхньому місці. Деякі з цих закладів не пізнати після перебудови й сучасних розширень. Дещо, звісно, й зникло назавжди під впливом модних тенденцій у руках власників. Тож сьогодні пропонуємо вам мандрівку до місць відпочинку на Закарпатті кінця ХІХ - початку ХХ століття. 

  • Баркасово

    Закарпатські села на старих листівках (ФОТО)

      Чимало сіл на Закарпатті мають тривалу історію, оскільки саме їх обирали для життя, відпочинку й роботи відомі землевласники й підприємці. Відтак старі листівки з таких населених пунктів сьогодні є важливими для вивчення історії краю чи принаймні розширення знань про місцевість, у якій проживаєш. 

  • Берегово «велосипедне». Початок 1940-их років

    Як виглядали головні вулиці закарпатських міст (ФОТО)

      Головні вулиці Ужгорода, Мукачева, Хуста, Берегова, Тячева, Сваляви, безсумнівно, змінили своє обличчя за століття. Архітектурні споруди цих вулиць набули іншого вигляду, а то й зовсім зникли. Тож сьогодні пропонуємо вам фоторепортаж із закарпатських міст початку ХХ століття. 

Перші кляузи й бокораші на річках Закарпаття (ФОТО)

Перші кляузи й бокораші на річках Закарпаття (ФОТО)

Гідротехнічні споруди на закарпатських річках ХІХ-ХХ століття - кляузи вражають своєю функціональністю. Саме завдяки їм бокораші сплавляли ліс з верхів'я гід до низинних районів. Вода нерідко була причиною загибелі в той час, і водночас саме вода сприяла будівництву за допомогою деревини, продажу лісу, а відтак і добробуту мешканців гірських районів.  
Якими були ужгородські площі на початку ХХ століття (ФОТО)

Якими були ужгородські площі на початку ХХ століття (ФОТО)

  Деякі з ужгородських площ досить важко впізнати на старих листівках. Водночас цікаво заглянути в історію Ужгорода, яка сьогодні живе саме на таких світлинах, бо сучасники нерідко завдають непоправної шкоди старому місту, котре ми сьогодні втрачаємо з кожною наступною недоречною забудовою. 
Як починалася історія ужгородського університету

Як починалася історія ужгородського університету

«Зважаючи на виключну потребу піднесення культури в Закарпатській Україні та клопотання Народної Ради Закарпатської України, Рада Народних Комісарів УРСР і Центральний Комітет КП(б)У постановляють: відкрити в 1945 році державний університет у м. Ужгород з такими факультетами: історичним, філологічним, біологічним і медичним», - йшлося у постанові про відкриття університету. Літопис Ужгородського державного університету розпочався з 18 жовтня 1945 року. 
Яким був Ужгородський замок на старих листівках (ФОТО)

Яким був Ужгородський замок на старих листівках (ФОТО)

Найдревніша і найцінніша історико-архітектурна будова Ужгорода століттями височіє над містом, і бачила чимало перетворень усього Закарпаття. Пропонуємо вам мандрівку до замку крізь роки, а разом з тим і його історію. 
Звідки насправді походить Духнович

Звідки насправді походить Духнович

Олександр Духнович, якого вважають будителем й одним зі стовпів русинства на Закарпатті, насправді був уродженцем зовсім іншого краю. Походження його предків із роду князів Черкаських називають нічим іншим, як романтичною іронією.  
Річка в Ужгороді, яку ви не бачили (ФОТО)

Річка в Ужгороді, яку ви не бачили (ФОТО)

  Малий Уж сховали від ужгородців у 30-х роках минулого століття. Невелика притока була туристичною принадою Ужгорода, але завадила містобудівним планам чехословацької влади. Відтак сьогодні Малий Уж досі "живий" лише на старих фото. 
Репринт Євангелія  Королівського замку зробили у двох стилях

Репринт Євангелія Королівського замку зробили у двох стилях

Один із найвідоміших і найдавніших рукописів Закарпаття – Королівське Євангеліє - відтепер існує у вигляді репринтного видання.  Презентація його перших двох примірників відбулася у четвер, 20 серпня, у капличці Ужгородського замку, куди була запрошена культурна інтелігенція та представники духовенства.
Як жили закарпатські гуцули на початку ХХ століття

Як жили закарпатські гуцули на початку ХХ століття

"Бути пастирем овець - це гордість, це розкіш. Старший вівчар, який панує 700-800 вівцями, візьме до себе 4-6 хлопців-вівчариків, таке саме число псів-помогачів, не міняв би ся з чорногорським королем. Він є паном полонини, командатом, всемогучим", - описує життя пастухів на закарпатській Гуцульщині у 20-30-х роках ХХ століття педагог, журналіст, літератор Андрій Ворон.  
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com