• 17

  Фоторепортаж з Ужгорода початку ХХ століття

  Здається, що на більшості цих фото незнайоме місто - настільки змінився Ужгород з початку минулого століття. 

 • 1

  Хто і коли заснував закарпатське Ясіня

    Перша письмова згадка про сучасне смт Яснія датується 1555 роком. Однак засновано населений пункт значно раніше - приблизно в середині 16 століття. Цьому є фольклорне підтвердження, опубліковане у науковому джерелі початку ХХ століття. 

 • 1938

  Ужгородська набережна початку ХХ століття (ФОТО)

  Суттєве обміління ріки Уж вчора відчувалося під час змагань "Ужгородська регата". У такому ж стані й більшість річок Закарпаття. В Ужгороді, на жаль, змінюється не тільки річка, а й набережна. У цьому матеріалі ми зібрали для вас кілька унікальних фото з Ужгорода початку ХХ століття, на яких можна побачити те, що ужгородці мали і не змогли зберегти для своїх нащадків. 

 • 1

  Кого називають русинами, - закарпатський етнограф

  Юрій Жаткович, корінний закарпатець, описав особливості краю в "Етнографическому очерку угро-русских". У цій праці він подає тлумачення назви "русини", а також розповідає про їхнє походження.  

Що писали австрійському імператору про русинів

Що писали австрійському імператору про русинів

  "Отвіт (спишськои - кошицькои) коморы на разні письма его св. величества до двора (царського) загнатый 14 августа (р. 1571)" опублікував угорський історик і мовознавець Іштван Удворі 1992 року у Ніредьгазі. Книга Удворі має назву "Вибрані рукописи Антона Годинки". В одній зі статей науковця Годинки поданий документ за 1571 рік, у якому проаналізовано скарги на русинів, описано їхнє походження, тогочасне життя, характер, а також подано заходи з протистояння русинам. 
Якими є русини в Енциклопедії Брокгауза і Єфрона

Якими є русини в Енциклопедії Брокгауза і Єфрона

  "Русини живуть по обидва схили Карпат, в Галичині, Буковині й Угорщині, і належать до південно-російської частини руського племені, відрізняючись від малоросів (українців) як особливостями мови, так і фізичним складом й етнографічними ознаками, внаслідок умов життя і давнього відокремлення "закордонної Русі" від основного племені", - пишуть про русинів Брокгауз та Єфрон у своєму відомому Енциклопедичному словнику. 
П. Магочій про те, як створити з русинів окремий народ

П. Магочій про те, як створити з русинів окремий народ

Якщо русинська орієнтація на Закарпатті прагне успіху, вона мусить навчитися не відповідати своїм хулителям, - йдеться у промові Павла Магочія у Межилабірци, яку він виголошував 1991 року. Промова має назву "Карпаторусини: новий чи відроджений народ".  
Звідки на сучасне Закарпаття прийшли рутени

Звідки на сучасне Закарпаття прийшли рутени

  Відомий історик Антон Годинка, який досліджував територію краю, а також його заселення, пише у своїй праці про те, звідки на сучасній території Закарпаття прийшли рутени. Саме цей термін на позначення тогочасних мешканців вживає науковець. 
Яким має бути статус МГКЄ

Яким має бути статус МГКЄ

Відповідно до «AnnuarioPontificcio» (2008) в сучасному світі налічується 21 Східна Католицька Церква, що підпадає під «CodexCanonumEcclesiarumOrientalium». Одна з них – це Митрополича Церква suiiuris з офіційною назвою «Русинська Візантійська Католицька Церква» (бл. 650 тис. вірників станом на 2008 р.), до якої сьогодні належать: Мукачівська греко-католицька єпархія (374 тис.) в Україні, Апостольський екзархат у Чеській республіці (177 704) та Митрополича Архієпархія в Пітсбурзі (США) (до 100 тис. вірників). Остання експертами все частіше окреслюється як самостійна партикулярна Церква.
Які чорнильниці виготовляли на Закарпатті у 1840-х роках

Які чорнильниці виготовляли на Закарпатті у 1840-х роках

Чавунну чорнильницю у вигляді фігурки шекспірівського Фальстафа, виготовив скульптор Валентином Віллашеком на мукачівських ливарних заводах графів Шенборнів (Фрідешівському та Шелестівському) у 1843 році.
Ужгородська унія мала свою поштову марку до 350-річчя

Ужгородська унія мала свою поштову марку до 350-річчя

Поштова марка, випущена Ватиканом у 1996 році з нагоди 350-річчя так званої Ужгородської унії — акту церковного об'єднання з Римом 63 закарпатських священиків Мукачівської православної єпархії на умовах Брестської унії 1596 року.
Як Мукачівська єпархія набула оригінального статусу

Як Мукачівська єпархія набула оригінального статусу

Ще менше перспектив для церковного об’єднання МГКЄ з Галицькою греко-католицькою архієпархією зосталося після розпаду Австро-Угорщини, коли обидві церковні провінції, як і колись в домодерну епоху (до 1772 р.), знову опинилися в складі різних держав – Польщі і Чехословаччини. Втім, якщо галицькі греко-католики зберігали історичну пам'ять про перебування свого краю в складі Польщі (Речі Посполитої) від середини XIV ст. до 1772 р., то греко-католики Мукачівської церковної провінції (власне як і Пряшівської також) жодного досвіду проживання в новоутвореній Чехословацькій республіці 1918 р. мати не могли. 
 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Тел.: +38 095 308 8778

  mail.prozak@gmail.com