• 00

    Як жили закарпатські гуцули на початку ХХ століття

    "Бути пастирем овець - це гордість, це розкіш. Старший вівчар, який панує 700-800 вівцями, візьме до себе 4-6 хлопців-вівчариків, таке саме число псів-помогачів, не міняв би ся з чорногорським королем. Він є паном полонини, командатом, всемогучим", - описує життя пастухів на закарпатській Гуцульщині у 20-30-х роках ХХ століття педагог, журналіст, літератор Андрій Ворон.  

  • Будівля залізничної станції в Ужгороді. Поштівка 1915 року

    Залізниці Закарпаття на початку ХХ століття (ФОТО)

      На початку минулого століття залізниці на території сучасного Закарпаття виглядали зовсім по-іншому, ніж сьогодні. На деяких фото важко впізнати навіть місцевість, на якій розташована будівля. ProZak пропонує вам мандрівку у минуле за допомогою світлин залізничних станцій. 

  • 17

    Фоторепортаж з Ужгорода початку ХХ століття

    Здається, що на більшості цих фото незнайоме місто - настільки змінився Ужгород з початку минулого століття. 

  • 1

    Хто і коли заснував закарпатське Ясіня

      Перша письмова згадка про сучасне смт Яснія датується 1555 роком. Однак засновано населений пункт значно раніше - приблизно в середині 16 століття. Цьому є фольклорне підтвердження, опубліковане у науковому джерелі початку ХХ століття. 

Ужгородська набережна початку ХХ століття (ФОТО)

Ужгородська набережна початку ХХ століття (ФОТО)

Суттєве обміління ріки Уж вчора відчувалося під час змагань "Ужгородська регата". У такому ж стані й більшість річок Закарпаття. В Ужгороді, на жаль, змінюється не тільки річка, а й набережна. У цьому матеріалі ми зібрали для вас кілька унікальних фото з Ужгорода початку ХХ століття, на яких можна побачити те, що ужгородці мали і не змогли зберегти для своїх нащадків. 
Що писали австрійському імператору про русинів

Що писали австрійському імператору про русинів

  "Отвіт (спишськои - кошицькои) коморы на разні письма его св. величества до двора (царського) загнатый 14 августа (р. 1571)" опублікував угорський історик і мовознавець Іштван Удворі 1992 року у Ніредьгазі. Книга Удворі має назву "Вибрані рукописи Антона Годинки". В одній зі статей науковця Годинки поданий документ за 1571 рік, у якому проаналізовано скарги на русинів, описано їхнє походження, тогочасне життя, характер, а також подано заходи з протистояння русинам. 
Якими є русини в Енциклопедії Брокгауза і Єфрона

Якими є русини в Енциклопедії Брокгауза і Єфрона

  "Русини живуть по обидва схили Карпат, в Галичині, Буковині й Угорщині, і належать до південно-російської частини руського племені, відрізняючись від малоросів (українців) як особливостями мови, так і фізичним складом й етнографічними ознаками, внаслідок умов життя і давнього відокремлення "закордонної Русі" від основного племені", - пишуть про русинів Брокгауз та Єфрон у своєму відомому Енциклопедичному словнику. 
П. Магочій про те, як створити з русинів окремий народ

П. Магочій про те, як створити з русинів окремий народ

Якщо русинська орієнтація на Закарпатті прагне успіху, вона мусить навчитися не відповідати своїм хулителям, - йдеться у промові Павла Магочія у Межилабірци, яку він виголошував 1991 року. Промова має назву "Карпаторусини: новий чи відроджений народ".  
Звідки на сучасне Закарпаття прийшли рутени

Звідки на сучасне Закарпаття прийшли рутени

  Відомий історик Антон Годинка, який досліджував територію краю, а також його заселення, пише у своїй праці про те, звідки на сучасній території Закарпаття прийшли рутени. Саме цей термін на позначення тогочасних мешканців вживає науковець. 
Яким має бути статус МГКЄ

Яким має бути статус МГКЄ

Відповідно до «AnnuarioPontificcio» (2008) в сучасному світі налічується 21 Східна Католицька Церква, що підпадає під «CodexCanonumEcclesiarumOrientalium». Одна з них – це Митрополича Церква suiiuris з офіційною назвою «Русинська Візантійська Католицька Церква» (бл. 650 тис. вірників станом на 2008 р.), до якої сьогодні належать: Мукачівська греко-католицька єпархія (374 тис.) в Україні, Апостольський екзархат у Чеській республіці (177 704) та Митрополича Архієпархія в Пітсбурзі (США) (до 100 тис. вірників). Остання експертами все частіше окреслюється як самостійна партикулярна Церква.
Які чорнильниці виготовляли на Закарпатті у 1840-х роках

Які чорнильниці виготовляли на Закарпатті у 1840-х роках

Чавунну чорнильницю у вигляді фігурки шекспірівського Фальстафа, виготовив скульптор Валентином Віллашеком на мукачівських ливарних заводах графів Шенборнів (Фрідешівському та Шелестівському) у 1843 році.
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com