• 1

    Ужгородська унія мала свою поштову марку до 350-річчя

    Поштова марка, випущена Ватиканом у 1996 році з нагоди 350-річчя так званої Ужгородської унії — акту церковного об'єднання з Римом 63 закарпатських священиків Мукачівської православної єпархії на умовах Брестської унії 1596 року.

  • 2

    Як Мукачівська єпархія набула оригінального статусу

    Ще менше перспектив для церковного об’єднання МГКЄ з Галицькою греко-католицькою архієпархією зосталося після розпаду Австро-Угорщини, коли обидві церковні провінції, як і колись в домодерну епоху (до 1772 р.), знову опинилися в складі різних держав – Польщі і Чехословаччини. Втім, якщо галицькі греко-католики зберігали історичну пам'ять про перебування свого краю в складі Польщі (Речі Посполитої) від середини XIV ст. до 1772 р., то греко-католики Мукачівської церковної провінції (власне як і Пряшівської також) жодного досвіду проживання в новоутвореній Чехословацькій республіці 1918 р. мати не могли. 

  • 1

    Євген Фенцик про російських закарпатців

      Євген Фенцик у статті, опублікованій у духовно-літературному журналі "Листок", редактором якого він був, розмірковує про походження предків закарпатців, а також їхню приналежність до християн, яких хрестив Св. Володимир.  

  • BBF9C14C-ABF4-4B28-8AAC-C9477A2F3AE1_mw1024_s_n

    Чому 29 червня сумна дата в історії Закарпатя

    Після закінчення Першої світової війни проблема Подкарпатської Русі і русинів завдяки старанням чехословацької дипломатії була предметом переговорів на найвищому міжнародному рівні. 

Якими є закарпатські українці в угорській енциклопедії

Якими є закарпатські українці в угорській енциклопедії

  У 10 томі енциклопедії “Великий лексикон паллас”, виданому у Будапешті 1895 р., є окрема стаття, присвячена закарпатським українцям. Загалом у цьому виданні зібрана майже вся інформація про світ на той час. 
Дзвін із Закарпаття, вагою 2 т., досі дзвонить у Дебрецені

Дзвін із Закарпаття, вагою 2 т., досі дзвонить у Дебрецені

Двін виготовив закарпатський майстер Ференц Еґрі (угор. Ferenc Egry) — власник підприємства з виготовлення дзвонів у селі Малі Геївці (нині Ужгородський район). Його продукція реалізовувалась не тільки на локальному рівні, але і на ринках усієї Східної Європи. Географія та об'єми виробництва вражають. Тільки для Мукачівської єпархії було відлито дзвони для 184 храмів.
Як Духнович доводив єдність русинів із росіянами (документ)

Як Духнович доводив єдність русинів із росіянами (документ)

Стаття Олександра Духновича у 31 номері "Зорі Галицької" від 1949 року спростовує вислови про право на автономію закарпатських русинів, і тим паче міркування "будителя" про русинів як окремий народ. 
Як грала ужгородська СК "Русь" у Празі 1936 року (ФОТО)

Як грала ужгородська СК "Русь" у Празі 1936 року (ФОТО)

15 серпня 1925 року був створений новий спортивний клуб «Русь» (Ужгород). Справжній успіх прийшов для «Русі» у 1936 році. Через 11 років свого існування «Русь» домоглася свого найбільшого успіху. Вдруге ужгородці стають переможцями східнословацько-підкарпатської дивізії 1935-36 років. «Русь» виборола перше місце у своїй групі, і отримала право брати участь у майбутніх фінальних іграх Словаччини. 
Як змінювалася одна з найбільш розкішних споруд Берегова

Як змінювалася одна з найбільш розкішних споруд Берегова

Панське казино Березького комітату з'явилось у кінці XIX століття. Будівля вважалася однією з найрозкішніших у місті. Саме тут колись проходили всі урочисті заходи Берегова. Після цього споруда слугувала бібліотекою, а сьогодні є рестораном "Золотий павич". 
Чому Закарпаття - "країна ведмедів" у підручниках

Чому Закарпаття - "країна ведмедів" у підручниках

"Завдячуючи українській радянській та пострадянській історіографії про «землю з багатьма іменами» тепер знають не більше аніж із тієї відомої радянської бувальщини про відсутність новин у «Правді», а правди в «Новинах». Закарпаття – центр чи периферія Європи, так і не збагне яке «почесне» місце посідає в українській історії – маргінальне чи змаргалізоване", - вважає декан історичного факультету Володимир Фенич.
Ужгород 1920-х років на старих фото

Ужгород 1920-х років на старих фото

Із 1919 по 1939 роки Закарпаття, із його тодішньою назвою Підкарпатська Русь, перебувало у складі Чехословаччини. Чеське панування на Закарпаття позначилося рядом реформ, більшість яких мала позитивні наслідки. Політично-культурний розвиток Закарпаття 1920—39 pp. відбувався між чехо-словацьким централізмом і місцевим автономізмом. За цей час у краї змінюються і вигляди міст, зокрема, Ужгорода. 
Чому Закарпаття не  прагнуло возз’єднуватися з УРСР у 1945 році

Чому Закарпаття не прагнуло возз’єднуватися з УРСР у 1945 році

Попри позитивні наслідки від приєднання Закарпаття до Української республіки СРСР (наприклад, заснування Ужгородського державного університету та ін.), в шкільних підручниках з історії України ані словом не згадано про негативні наслідки від реалізації чергового кремлівського проекту «по збиранню руських земель»...
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com