• 1400741020_podkarpatskaa_rus

    Яким є Закарпаття ХХ століття у підручниках з історії

      Двадцятирічний період перебування Закарпаття під назвою Підкарпатська Русь в складі Чехословаччини (1919–1939), мабуть, є єдиним винятком майже повноцінного представлення краю в загальній історії України учням 10-класу. Однак, лише майже. Одразу в трьох шкільних підручниках авторства Федора Турченка, Станіслава Кульчицького та Юрія Шаповала, Надії Гупан та Ольги Пометун, Закарпаття вперше представлено окремим розділом чи параграфом. За обсягом вони майже дорівнюють всім попереднім сюжетним вставкам («обрізкам із відрізків») з історії Закарпаття починаючи від Королівської стоянки раннього палеоантропа і до розпаду Австро-Угорщини. Та було б усе гаразд, якби не було так кепсько із змістом викладеного фактичного матеріалу...

  • alpinarij

    Якою була ужгородська "Чапля" в радянському путівнику

    Сьогодні в ужгородському альпінарії вже давно немає чаплі, завдяки якій він  дістав свою другу неофіційну назву. Однак на історичних фото міста птаха збереглася. Кілька років назад в альпінарії відновили струмок з озерцем, про який ідеться в описі цього місця від 1978 року. 

  • rusiny_1

    Історик Поп: чому русини народ

    Інтерв’ю з істориком Василем Кобалем в двох частинах ( «Чому закарпатці не окремий народ, а Лаборець, Корятович і будителі – не герої» та « Про історичний парадокс Карпатської України, назви закарпатців і життя до І Світової війни») викликали значний резонанс серед наших читачів.  

  • 403746538

    Чому про «відродження» Закарпаття не знають школярі

      Претенденти на Мукачівський єпископський престол отримували висвячення у Львівських уніатських архієреїв, вихідці з угорської Русі навчалися в Києво-Могилянській академії, а першим претендентом на відновлену/засновану пізніше Галицьку митрополію (1807–1808) ще в 1770-х рр. був Мукачівський єпископ Андрій Бачинський. Але всього цього немає у шкільних підручниках. Важливу для Закарпаття епоху радянські історики-пропагандисти називають «антифеодальними і визвольними рухами» - зауважує у статті декан історичного факультету УжНУ Володимир Фенич.

Календар русинів Закарпаття 1934 року агітував за "русское слово"

Календар русинів Закарпаття 1934 року агітував за "русское слово"

"А. В. Духнович завещал нам не забывать свой русский род и оставатся его сыном. О-во им. А.В. Духновича идет по заветам славного будителя и его национальные и культуные идеалы воплощать в наше времья", - йдеться у статті "Русского народного календаря на год 1934". 
Чому в шкільних підручниках історія перекручена

Чому в шкільних підручниках історія перекручена

  У матеріалах на історичну тематику, опублікованих на нашому сайті раніше, вже йшлося про те, що історія Закарпаття переповнена міфами, які витворювали протягом століть з метою ідеологічного впливу чи просто від незнання фактів. Внаслідок перекручень сьогодні виросло ціле покоління людей, які не знають своєї історії. Однак ще гостріше це питання постає у шкільних підручниках, які й досі навчають наших дітей неправдивій історії. Детальний аналіз того, що пишуть не так про Закарпатців у шкільних підручниках, зробив декан історичного факультету УжНУ Володимир Фенич. Усвідомлюємо, що текст переповнений покликаннями і через це може сприйматися складно, але для того, щоб факти не були голослівними, подаємо статтю з усіма джерелами. Наразі публікуємо першу частину дослідження, у якому йдеться про назву Закарпаття,  королівську стоянку, князя Корятовича, період історії краю за часів Богдана Хмельницького, а також інші історичні перипетії, які, на думку В. Фенича, пояснені в шкільних підручниках невірно.
Закон про УПА посварив Україну та Польщу

Закон про УПА посварив Україну та Польщу

Ще 9 квітня Верховна Рада ухвалила закон про визнання організацій, які боролись за незалежність України у ХХ столітті. За відповідний закон, авторства Юрія Шухевича, проголосував 271 народний  депутат. Однак цей закон не сподобався полякам. 
Яким було Мукачево у період Другої світової

Яким було Мукачево у період Другої світової

Світлини з Мукачева, як і фото з центру Ужгорода, які ми публікували вчора, у 1941 році зробив солдат угорської армії Шандор Сего. На фото  - вулиця Валенберга, будівля на сучасній вулиці Ярослава Мудрого, сучасній вулиці Космонавта Беляєва. 
Якою була війна на Закарпатті (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Якою була війна на Закарпатті (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Мюнхенська змова 30 вересня 1938 р. зачепила корінні інтереси всіх народів Чехословаччини, в тому числі й закарпатців. Ці події вкрай загострили чесько-українські суперечності, призвели, зокрема, 13—14 березня 1939 р. до військових сутичок між карпатськими січовиками і чеським військом у Хусті, що зробило неможливим військове співробітництво збройних сил ЧСР і молодої армії Карпатської України. А вже наступного дня Закарпаття повернулося під владу Угорщини.
Брудним і неохайним називав Ужгород Шандор Петефі

Брудним і неохайним називав Ужгород Шандор Петефі

На кадастровій карті - фрагмент центральної частини Ужгорода XIX століття. Посеред Торгової площі (нині пл. Ш. Петефі) можна побачити контури будівлі легендарного постоялого двору «Чорний орел», в якому 11 липня 1847 року, по дорозі до своєї коханої, що жила в Трансильванії, зупинявся на нічліг Шандор Петефі. Письменник був не в зхваті від міста, про що свідчать його нотатки. 
Територія Падіюну в Ужгороді мала належати "Буревіснику"

Територія Падіюну в Ужгороді мала належати "Буревіснику"

На його території спорткомплексу "Буревісник" в Ужгороді мали бути три басейни - один всередині будівлі і два відкриті. Але змінилися партійні керівники і проект лишився на папері. До того ж при будівництві "Буревісника" не врахували можливих повеней, тому в 2001 році корпус суттєво постраждав від води... 
30 цікавих фактів про Ужгород

30 цікавих фактів про Ужгород

  Серію статей про Ужгород, які підготував для нашого сайту відомий ужгородський історик Федір Брецко, завершують цікаві факти про місто. У порпередніх матеріалах йшлося про заснування Ужгорода, його минуле і сучасне, а також архітектурні споруди. Сьогодні пропонуємо вам факти про унікальне в унікальному місті.
Чому Ужгород привабливий у всі пори року

Чому Ужгород привабливий у всі пори року

Пропонуємо вам передостанню частину істоорії про Ужгород, яку для нашого сайту написав відомий ужгородський історик Федір Брецко. У попередніх частинах йшлося про зародження, архітектуру міста, його досягнення у різні періоди. Сьогодні - про природні бренди Ужгорода, завдяки яким він прекрасний в усі пори року. 
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com