• 1

  Календар русинів Закарпаття 1934 року агітував за "русское слово"

  "А. В. Духнович завещал нам не забывать свой русский род и оставатся его сыном. О-во им. А.В. Духновича идет по заветам славного будителя и его национальные и культуные идеалы воплощать в наше времья", - йдеться у статті "Русского народного календаря на год 1934". 

 • HoNVKm52pRY

  Чому в шкільних підручниках історія перекручена

    У матеріалах на історичну тематику, опублікованих на нашому сайті раніше, вже йшлося про те, що історія Закарпаття переповнена міфами, які витворювали протягом століть з метою ідеологічного впливу чи просто від незнання фактів. Внаслідок перекручень сьогодні виросло ціле покоління людей, які не знають своєї історії. Однак ще гостріше це питання постає у шкільних підручниках, які й досі навчають наших дітей неправдивій історії. Детальний аналіз того, що пишуть не так про Закарпатців у шкільних підручниках, зробив декан історичного факультету УжНУ Володимир Фенич. Усвідомлюємо, що текст переповнений покликаннями і через це може сприйматися складно, але для того, щоб факти не були голослівними, подаємо статтю з усіма джерелами. Наразі публікуємо першу частину дослідження, у якому йдеться про назву Закарпаття,  королівську стоянку, князя Корятовича, період історії краю за часів Богдана Хмельницького, а також інші історичні перипетії, які, на думку В. Фенича, пояснені в шкільних підручниках невірно.

 • 1275313031

  Закон про УПА посварив Україну та Польщу

  Ще 9 квітня Верховна Рада ухвалила закон про визнання організацій, які боролись за незалежність України у ХХ столітті. За відповідний закон, авторства Юрія Шухевича, проголосував 271 народний  депутат. Однак цей закон не сподобався полякам. 

 • вулиця Валенберга

  Яким було Мукачево у період Другої світової

  Світлини з Мукачева, як і фото з центру Ужгорода, які ми публікували вчора, у 1941 році зробив солдат угорської армії Шандор Сего. На фото  - вулиця Валенберга, будівля на сучасній вулиці Ярослава Мудрого, сучасній вулиці Космонавта Беляєва. 

Якою була війна на Закарпатті (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Якою була війна на Закарпатті (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Мюнхенська змова 30 вересня 1938 р. зачепила корінні інтереси всіх народів Чехословаччини, в тому числі й закарпатців. Ці події вкрай загострили чесько-українські суперечності, призвели, зокрема, 13—14 березня 1939 р. до військових сутичок між карпатськими січовиками і чеським військом у Хусті, що зробило неможливим військове співробітництво збройних сил ЧСР і молодої армії Карпатської України. А вже наступного дня Закарпаття повернулося під владу Угорщини.
Брудним і неохайним називав Ужгород Шандор Петефі

Брудним і неохайним називав Ужгород Шандор Петефі

На кадастровій карті - фрагмент центральної частини Ужгорода XIX століття. Посеред Торгової площі (нині пл. Ш. Петефі) можна побачити контури будівлі легендарного постоялого двору «Чорний орел», в якому 11 липня 1847 року, по дорозі до своєї коханої, що жила в Трансильванії, зупинявся на нічліг Шандор Петефі. Письменник був не в зхваті від міста, про що свідчать його нотатки. 
Територія Падіюну в Ужгороді мала належати "Буревіснику"

Територія Падіюну в Ужгороді мала належати "Буревіснику"

На його території спорткомплексу "Буревісник" в Ужгороді мали бути три басейни - один всередині будівлі і два відкриті. Але змінилися партійні керівники і проект лишився на папері. До того ж при будівництві "Буревісника" не врахували можливих повеней, тому в 2001 році корпус суттєво постраждав від води... 
30 цікавих фактів про Ужгород

30 цікавих фактів про Ужгород

  Серію статей про Ужгород, які підготував для нашого сайту відомий ужгородський історик Федір Брецко, завершують цікаві факти про місто. У порпередніх матеріалах йшлося про заснування Ужгорода, його минуле і сучасне, а також архітектурні споруди. Сьогодні пропонуємо вам факти про унікальне в унікальному місті.
Чому Ужгород привабливий у всі пори року

Чому Ужгород привабливий у всі пори року

Пропонуємо вам передостанню частину істоорії про Ужгород, яку для нашого сайту написав відомий ужгородський історик Федір Брецко. У попередніх частинах йшлося про зародження, архітектуру міста, його досягнення у різні періоди. Сьогодні - про природні бренди Ужгорода, завдяки яким він прекрасний в усі пори року. 
Ужгород архітектурний: собор, ротонда, синагога і сучасні пам'ятники

Ужгород архітектурний: собор, ротонда, синагога і сучасні пам'ятники

Пропонуємо вам чергову частину захопливої розповіді про Ужгород. На цей раз йдеться про унікальні архітектурні споруди міста. Нагадуємо, що короткий екскурс  в історію підготував для нашого сайту ужгородський педагог Федір Брецко. Попередні частини його статті про Ужгород, а також про Закарпаття читайте в нашій рубриці "Історія". 
Ужгородські гідранти 1930 року могли працювати донині

Ужгородські гідранти 1930 року могли працювати донині

"Вони наче й однакові, принаймні, колись їх випустили однаковими, але час і 85 років служби зробили з них індивідуальностей. Дата народження точно вказана - 1930, так само як і дата гарантії - 2013. Тобто, більшість із них точно могли б іще функціонувати за умов належного догляду. І пережили б 2013 рік запросто. У мене, наприклад, немає жодних підстав сумніватися в цій гарантії". 
Дерев'яні церкви Закарпаття на старих фото

Дерев'яні церкви Закарпаття на старих фото

Про 55 дерев'яних храмів на Закарпаття йшлося у книзі відомого художника, викладача, автора низки книг, ініціатора громадської акції «Врятуємо церкви Закарпаття" Михайла Сирохмана. Майже з кожним роком час забирає ці архітектурні споруди у нас. Однак деякі із церков збережені за межами краю. Пропонуємо пригадати деякі із відомих нам храмів, які сьогодні існують, але вже не належать закарпатцям. 
Як Ужгород ставав освітнім, науковим, мистецьким центром

Як Ужгород ставав освітнім, науковим, мистецьким центром

Вчора ми публікували першу частину історії Ужгорода, яку у доступній формі написав для нашого сайту відомий ужгородський історик Федір Брецко. Інформація важлива для тих, хто хоче нагадати собі історію міста, чи й взагалі відкрити для себе щось нове про заснування Ужгорода і його розвиток протягом багатьох століть. Сьогодні публікуємо другу частину про Ужгород спортивний, освітній, науковий, культурний, мистецький центр. 
 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Тел.: +38 095 308 8778

  mail.prozak@gmail.com