image

Дерев'яні церкви Закарпаття на старих фото

Про 55 дерев'яних храмів на Закарпаття йшлося у книзі відомого художника, викладача, автора низки книг, ініціатора громадської акції «Врятуємо церкви Закарпаття" Михайла Сирохмана. Майже з кожним роком час забирає ці архітектурні споруди у нас. Однак деякі із церков збережені за межами краю. Пропонуємо пригадати деякі із відомих нам храмів, які сьогодні існують, але вже не належать закарпатцям. 

1. Церква Успіння Пресвятої Богородиці зведена на початку XVIII століття у селі Смерекове Великоберезнянського району. Первісно церква була триверхою — в бойківському стилі. 

У 1788 році церкву перенесено до Обави. Тоді ж над бабинцем побудували високу барокову вежу і церква набула лемківських рис.
У 1930 році в Обаві зевершили будівництво нової кам'яної церкви, а вже у 1931 році стару дерев'яну церкву придбав чеський підприємець Отто Кречмер (Otto Kretschmer), який перевіз її у чеське містечко Нова-Пака. Церкву встановили у парку, неподалік вілли підприємця. 
Церква й нині знаходиться в місті Нова-Пака і перебуває в доброму стані.

 

2. Урочисте відкриття змонтованої церкви Святого Архистратига Михайла з села Медведівці Мукачівського району, перевезеної до Народного музею в Празі. 1929 рік

3. Дерев'яна церква Введення Пресвятої Богородиці в селі Торунь Міжгірського району. Побудована 1809 року. Фото 1920-их років

4. Церква Покрови Пресвятої Богородиці із села Плоске Свалявського району. Побудована у 1792 році. У 1926 році перевезена в село Канора Воловецького району. Фото початку 1920-их років
Нині храм знаходиться в скансені Національного музею народної архітектури та побуту України в селищі Пирогів на околицях Києва.

 

Фото й опис - спільноти у Фейсбуці  Transcarpathian Heritage

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com