image

Хто і коли заснував закарпатське Ясіня

 

Перша письмова згадка про сучасне смт Яснія датується 1555 роком. Однак засновано населений пункт значно раніше - приблизно в середині 16 століття. Цьому є фольклорне підтвердження, опубліковане у науковому джерелі початку ХХ століття. 

Легенду про засування Ясіня розповів ясінянський казкар Василь Моросек у 1912 році відомому закарпатському слафісту, філологу, перекладачі Шандору Бонкало (1880, Рахів - 1958, Будапешт). Науковець вніс її до свого видання "Русини (рутени) // Пізнання угорства І" (с. 23-34). Згодом Бонкало захистив дисертацію "Описальна фонетика рахівського малоруського діалекту" (1910) за матеріалалами, зібраними на сучасній Рахівщині.

Науковець навчався у Будапештському університеті, стажував у Санкт-Петербурзі. Бонкало знав усі слов’янські мови, українську вивчав у Галичині. Напередодні Першої світової написав книгу "Слов’яни". Був першим, хто переклав на угорську мову "Війну і мир" Толстого. 

На час написання книги "Рутени", за політичною вказівкою, жителів Підкарпаття вважали не українцями, а окремим народом. Офіційно їх називали рутенами, тому що Угорщина вважала цю територію своєю.

У книжці описано мовні особливості, історію, міфи території сучасного Закарпаття. Шандор Бонкало пише, що місцеві - не автохтонне населення, а прихідці з Галичини, Поділля, Волині. Також він розвінчує міфи щодо Лаборця, Корятовича, Кирила і Мефодія. При цьому науковець застерігає, що молодь складно навернути до Угорщини.

У легенді, опублікованій Бонкалом, йдеться про те, що на територію сучасної Рахівщини галицькі пастухи кожного року з весни до осені випасували овець. Одного разу восени дуже різко похолодало, затим сніг вкрив гори, а пастухи, які гнали овець змушені були залишити тварин у долині Чорної Тиси, бо ті не могли навіть поворухнутися в глибокому снігу. 

Навесні пастухи повернулися і знайшли овець живими під ясеновими деревами. Тварини сховалися в опале листя і протягом усієї зими годувалися ясеновим листям. Коли галицькі газди дізналися про це, вони перейшли в долину Чорної Тиси, побудували тут хати й заснували село Ясіня. 

Матеріал з книги Ш. Бонкала надав нашому сайту історик і краєзнавець Йосип Кобаль. 

Більше за темою читайте у розділі   «Історія»

 

ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com