image

Курорти Закарпаття ХІХ-ХХ століття на старих листівках

 

Закарпатські санаторії й бальнеологічні курорти мають давню історію й у час свого розквіту були відомі не менше, ніж сучасні санаторії й курорти, які постали на їхньому місці. Деякі з цих закладів не пізнати після перебудови й сучасних розширень. Дещо, звісно, й зникло назавжди під впливом модних тенденцій у руках власників. Тож сьогодні пропонуємо вам мандрівку до місць відпочинку на Закарпатті кінця ХІХ - початку ХХ століття. 

Фото опублікувала спільнота у Фейсбуці  Transcarpathian Heritage

Так виглядав у 1900 році бальнеологічний курорт «Синяк», розташований в селі Синяк (поблизу Чинадієва) Мукачівського району. Вперше місцеві мінеральні джерела згадуються у XVIII столітті. Як курорт, «Синяк» відомий з 1832 року, коли тут було побудовано перші лікувальні купелі.

А це - два фото пансіонату Розенталя із мінеральними купальнями та віллою «Port Artur» в селі Тисаборкут комітату Марамарош (нині село Кваси Рахівського району). Кінець XIX століття:

Вілла «Порт Артур» в селі Тисаборкут комітату Марамарош (нині село Кваси Рахівського району). 1908 рік

Готель «Sport» на Ужоцькому перевалі. Поштівка 1940 року

Також на перевалі був Туристичний буфет «Bouda na Sibiři» («Будка в Сибіру») на Ужоцькому перевалі. Фото кінця 1920-их років. Буфет побудуваний у другій половині 1920-их років підприємцем Йозефом Їрасько (чеськ. Josef Jirásko), який також був власником готелю «Tajga» в селі Волосянка Великоберезнянського району.

Сучасна турбаза «Едельвейс» у Ясіня - це колишній готель «Budapest». Таким він був у 1943 році:

Купальні на базі джерела мінеральних вод та палац Рудольфа в селі Неліпино поблизу Сваляви. Поштівка початку XX століття.

А це - купальні в Кобилецькій Поляні та будинок Штефанії. 1911 рік

Вишково наприкінці ХІХ століття вже мало свої рекламні листівки. Перші згадки про мінеральні джерела на південно-східних околицях села Вишково відомі ще з 1753 року. 
У 1818 році на базі вуглекислих гідрокарбонатних залізистих мінеральних вод була створена одна з найстарійших та найвідоміших купалень Марамароського комітату — «Várhegy fürdő» («Замкова купель»), або просто «Viski-fürdő». Інколи її називали «Viskvárhegy Gyórgyfürdő». Так виглядали лікувальні купальні під замковою горою поблизу села Вишково анприкінці ХІХ століття:

Відомий сьогодні санаторій "Карпати" неподалік Мукачева був відомим і на початку ХХ століття. Будівля є палацом Шенборна в урочищі Береґвар поблизу села Карпати Мукачівського району. Палац побудований графом Ервіном Фрідріхом Шенборн-Бухгеймом у 1890-1895 роках. Так він виглядав наприкінці XIX століття:

Саме це штучне озеро є озером справжнього та єдиного на Закарпатті парку Шенборна. Так воно виглядало у 1913 році:

Це  вигляд у 1959 році (на той вже час — санаторій «Карпати»):

А таким був Палац Шенборнів вже у 1967 році:

 

ProZak.info

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com