image

Один із найцінніших символів історії Угорщини був знайдений на Закарпатті

Сьогодні на багатьох листівках, які привозять з Угорщини туристи, можна натрапити на орнаментоване позолочене навершя хутрової шапки. Цей скарб відомий із 1900 року, і знайшли його саме на Закарпатті. 

Фото навершя й інформації про нього опублікувала на сторінці у Фейсбуці відома спільнота "Transcarpathian Heritage".  Автор фото - István Fodor. The Ancient Hungarians: Exhibition Catalogue : Hungarian National Museum. Budapest, 1996.

За даними Вікісловника, навершя має кілька значень: 

"1) тільки одн. вершок списа, меча, стріли тощо || вершок загально холодної зброї ◆ Скіфські мечі VIII—VI ст. до н. е. мали брускоподібне, або прямокутне навершя ◆ До наступної групи типів, виділеної Петерсеном, належать навершя мечей… ◆ немає прикладів застосування.

2) верхнє обрамлення древка прапора ◆ Tакож висловлювалася пропозицiя ввести навершя для прапорiв i штандартiв". 

 

Орнаментоване позолочене навершя хутрової шапки давньоугорського воїна, датоване ІХ–Х століттями, знайдене у 1900 році під час робіт у каменедобувному кар’єрі в урочищі Кішгедь поблизу Берегова.

Вперше знахідку досліджено та описано Тиводаром Легоцьким, який пізніше ініціював її передачу до Угорського національного музею в Будапешті, де цей експонат зберігається і нині.

Ця частина військової шапки стала для угорців одним із найважливіших символів ранньої історії угрів. Її зображення часто зустрічається на пошівках та пам’ятних дошках. Одна з дошок встановлена у Берегові на будівлі реформатської церкви.

Висота навершя: 11,4 см, діаметр основи: 6,7 см.

 

ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com