image

П. Магочій про те, як створити з русинів окремий народ

Якщо русинська орієнтація на Закарпатті прагне успіху, вона мусить навчитися не відповідати своїм хулителям, - йдеться у промові Павла Магочія у Межилабірци, яку він виголошував 1991 року. Промова має назву "Карпаторусини: новий чи відроджений народ". 

 

У промові  йдеться про те, що наразі русини не є окремим народом, але вони можуть стати ним: 

Магочій, серед іншого, зазначає і про те, що наукова правда, яку подають ті, хто вважає русинів частиною українського народу, є хибною. "Я ж вважаю, що той, хто говорить про "наукову правду", мислить категоріями досекулярних суспільств, в яких "свята правда" спиралася на безумовні релігійні або ідеологічні вірування, а не на раціональну думку", - стверджує Магочій. Не дивно, що сьогодні ті, хто вважає себе русинами, не визнають наукових фактів, які йдуть у розріз із їхньою позицією. 

Щодо Духновича, якого вважають стовпом русинства самі ж русини, Магочій говорить цілком протилежні речі: Духнович хоч і створив тексти русинською мовою, але виступав за вищу мову, якою у той час була церковнослов'янська, латинська, угорська, російська, словацька, польська. Тож Духнович не зовсім русин. 

Більше читайте у статті " Як Духнович доводив єдність русинів із росіянами (документ)"

Повну статтю можете переглянути у збірці виступів П. Магочія "Я русин был, єсьм и буду..", виданій у 2005 році в Ужгороді. У передмові до книги йдеться про те, що вона містить виступи визначного русиніста сучасності, члена Світової ради русинів, академіка Канадської Королівської академії наук Павла Роберта Магочія на семи Світових конгресах русинів. Конгреси, перший з яких відбувся у 1991 році, скликаються один раз у два роки. Авторитетні спостерігачі й представники урядів багатьох держав визнають Світовий конгрес як повноважний орган, який представляє інтереси русинів. 

Довідково 

Пол Роберт Маґочі також Пауль Роберт МагочіПавло-Роберт Магочій — американсько-канадський історик угорсько-українського походження; дослідник історіїУкраїни та Підкарпатської Руси, етнічних груп сучасної Канади. Професор (1980). Дійсний член академії наукКоролівського товариства Канади (1996).

Проводить значну громадсько-політичну діяльність задля популяризації серед північноамериканської громадськості історії України взагалі й русинського питання зокрема. Від 1978 є президентом-засновником Карпаторуського дослідного центру США (англ . Carpatho-Rusyn Research Center), який видає у США та Європі наукові й науково-популярні праці з історії і культури русинів. — Магочій та його однодумці вважають, що русини, у тому числі закарпатські українці, є окремим східнослов'янським народом, який сформувався в Центральній Європі.

Голова Світової ради русинів (2005-2009).

За матеріалами  Вікіпедії

 

Більше матеріалів за темою - у рубриці " Історія".

Збірку виступів П. Магочія знайшов для нашого сайту ужгородський історик і краєзнавець Йосип Кобаль. 

 

ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com