image

Перші кляузи й бокораші на річках Закарпаття (ФОТО)

Гідротехнічні споруди на закарпатських річках ХІХ-ХХ століття - кляузи вражають своєю функціональністю. Саме завдяки їм бокораші сплавляли ліс з верхів'я гід до низинних районів. Вода нерідко була причиною загибелі в той час, і водночас саме вода сприяла будівництву за допомогою деревини, продажу лісу, а відтак і добробуту мешканців гірських районів. 

 

Значення кляузи, а також історичні фото розмістила на власній сторінці у Фейсбуці спільнота  Transcarpathian Heritage

Кляуза (нім. klause — «ущелина») — гідротехнічна споруда, призначена для сплаву лісу маловодними гірськими річками Карпат. На одній річці часто будували каскад кляуз.
У водосховищі кляузи акумулювали ліс, який звозився з навколишніх лісорозробок, та з колод (кльоців) формували невеликі плоти — дараби. З дарабів, скріплених послідовно між собою, формували один великий пліт — бокор. 

У призначений час відкривали систему шлюзів греблі, і бокори, підхоплені велетенським водним потоком, зносились вниз у долину. 
Таким чином кляузи на певний відрізок часу піднімали рівень води у верхів'ях річок, щоб ліс безперешкодно міг транспортуватись мілководдям до повноводнішої річки або до іншої кляузи. 

Кляузи влаштовувались у верхів'ях річок. Так виглядала Кляуза (гать) Бальцатул на австро-угорській кадастровій карті початку XX століття. Бальцатульську кляузу побудовано на річці Бальзатул на південно-західних відрогах Чорногірського хребта у Рахівському районі. Відомо, що на середину XIX століття кляуза вже функціонувала, як і інші гідротехнічні споруди басейну Тиси в межах комітату Марамарош. Її залишки збереглися до наших днів.

А це - кляуза на річці Турбат в межах теперішнього Тячівського району. Фото 12 вересня 1916 року.

Поштівка 1908 року фіксує, як сплавляли ліс на Тересві:

А це бокораші на Тисі часів Підкарпатської Русі, у 1920-і роках. У перекладі з угор. bokor — «кущ», «жмут» — один великий пліт, сформований із скріплених послідовно між собою менших плотів (дарабів).

У книзі «Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961)» / «Загублений світ Підкарпатської Русі на фотографіях Рудольфа Гулки (1887–1961)» розміщено фото бокорашів на Чорній Тисі поблизу села Костилівка Рахівського району у 1921 році. 

На фото річки Тиса поблизу Рахова, зробленому солдатом угорської армії Шандором Сеґо у 1941 році, видно й тогочасних бокорашів:

Бокораші могли спричинити й затори, які сьогодні складно уявити закарпатцям. Таким був затор з колод біля мосту через Тису в Рахові, що виник під час сплаву лісу річкою. Фото початку XX століття.

 

ProZak.info

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com