image

Продавці в закарпатських містах на старих листівках (ФОТО)

 

Вчора ми публікували раритетний фоторепортаж про ремесла жителів сучасного Закарпаття у ХХ столітті. Сьогодні продовжуємо тему занять, які приносять прибуток, й пропонуємо вам "завітати" до торгових точок ХХ століття. Переважну більшість цих унікальних місць, на жаль, ми втратили. Втрачений і той унікальний колорит, який створювали в містах саме такі торговці. 

Фото продавців опублікувала спільнота у Фейсбуці  Transcarpathian Heritage.

Ось один із них - торговець дерев'яними ложками на площі Масарика в Ужгороді (нині пл. Ш. Петефі, на задньому плані — будівля палацу Фріда). Фото початку 1920-их років (світлина з книги «Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961)» / «Загублений світ Підкарпатської Русі на фотографіях Рудольфа Гулки (1887–1961)».

 

А це - торговець швейними машинками «Minerva» в Ужгороді 1938 року (фото Маргарет Бурк-Вайт, кореспондента журналу «LIFE»):

 

Секонд-хенд був популірний і в середині ХХ століття. Ось фото торговця секонд-хендом з Мукачева 1938 року (фото Романа Вишняка).
Роман Вишняк (1897-1990) — американський фотограф російського походження. Відомий завдяки своїм світлинам, що зафіксували життя євреїв Центральної та Східної Європи до Голокосту. Повний архів його робіт — близько 9000 світлин — зберігається в Міжнародному центрі фотографії в Нью-Йорку.

 

На території сучасного Закарпаття була представлена й мережа магазинів бренду «Cikta», яка належала взуттєвій фабриці в селі Мортфу (угор. Martfű) в центральному регіоні Угорщини. Фабрику засновано у 1930-их роках Томашем Баті і вона входила до складу чехословацької взуттєвої імперії «Baťa». Після Другої світової війни фабрику переіменовано і до наших днів на ній виготовляють спортивне взуття під брендом «Tisza». Так виглядав взуттєвий магазин «Cikta» на головній вулиці села Тересва Тячівського району на початку 1940-их років:

 

Магазин сільскогосподарської техніки британської компанії «Clayton & Shuttleworth» та крамниця Ауера Карої з продажу спецій, солодощів, тканин та одягу. Берегово, початок XX століття:

 

А це - інтер'єр крамниці Ауера Карої в Берегові у 1913 році:

 

Так виглядав продавець морозива та покупець у Мукачеві 1938 року (фото Романа Вишняка):

 

На цій світлині - крамниця господарських товарів Ласло Луптака у Перечині 1943 року:

 

Помпезне відкриття крамниці «колоніальных товаров» Шандора та Рози Бернштейнів у Мукачеві, 1930 рік.

 

Такою була торгівля вівцями в Хусті у 1938 році (фото Романа Вишняка):

 

Торговець худобою на ринку в Хусті цього ж року (фото Романа Вишняка):

 

Торгівля худобою на ринку в Мукачеві, 1927 рік (ото: Hans Hildenbrand). 
Праворуч на задньому плані видно будівлю та башту тютюнової фабрики

 

ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com