image

Ремесло закарпатців на старих листівках (ФОТО)

Протягом ХХ століття на Закарпатті встигло з'явитися і зникнути чимало новий підприємств, зокрема, з іноземними інвесторами, де працювали місцеві жителі. 

 

Фото з різних куточків нашого краю, де були організовані цехи, майстерні, фабрики опублікувала спільнота у Фейсбуці  Transcarpathian Heritage.

Ми не прагнемо на всеохопність у цьому матеріалі, тому що ці світлини не дають повного уявлення про тогочасну підприємницьку чи сільськогосподарсьу діяльність. Тут зібрані докупи деякі унікальні фото, тому що більшість закарпатців навіть не здогадується, чим займалися їхні предки. 

На цій світлині - перша парова пекарня Йожефа Пілліха у Мукачеві, 1925 рік.
Пекарня знаходилась у будівлі на розі теперішніх вулиць Берегівської та Шевченка (фото з колекції Сергія Тішина).

Масове плетіння кошиків з лози у Берегові у 1939 році зафіксували на трьох світлинах:

Таким був паровий кран на лісокомбінаті в селищі Ясіня Рахівського району. Поштівка 1963 року (фото: М. Козловський):

І як же без вина на Закарпатті. Це - державні чехословацькі винні підвали у місті Берегово. 1930-і роки. Винні підвали розташовувались у колишньому палаці графів Шенборнів-Бухгеймів, зведеному в кінці XIX століття. В радянські часи і нині — це берегівський винзавод. Будівля має статус пам'ятки архітектури місцевого значення.

А це -винні підвавли графа Шенборга

Сортування винограду в Середньому. 1919-1922 роки (фото: Jiri Kral):

Робітники з найпростішими шумогенеруючими пристроями для відлякування птахів на виноградниках в Середньому. 1919-1922 роки. Фото: Jiri Kral

Водяна лісопилка Івана Росохи в присілку Кривий (Млиновиця) села Нижній Бистрий Хустського району. Побудована у кінці XIX століття. Фото 1988 року. (світлини Олександра Клименка до статті Василя Древлянського «Майстерня над рікою», щорічник АН УРСР «Україна. Наука і культура», випуск 22 (1988 рік).

Хаїм Сімха Мейхловіц — єврей-землероб з Верхньої Апші (Верхнє Водяне), 1938 рік. Фото Романа Вишняка

Робітники на будівництві мосту через Тису в Рахові. 1931 рік

Акціонерне товариство хімічних заводів «Klotild» існувало у Великому Бичкові. Це фото за 1918 рік:

Бурова нафтова вишка в Стебнику, присілку селища Ясіня. 1939 рік

Чавунний шаховий набір, відлитий у 1860 році на Фрідешівському металургійному заводі графів Шенборнів поблизу Мукачева . Автор — Андраш Шоссел, скульптор та формувальник підприємства. Шаховий набір Шоссела у 1873 році отримав золоту медаль на промисловій виставці у Відні. Нині зберігається у Музеї прикладного мистецтва у Будапешті.

Чавунні грубки мукачівських ливарних заводів графа Шенборна (Фрідешівського та Шелестівського) з каталогу виробів підприємства за 1860 рік.

Завершує серію світлин сировар Петер Неймет в селі Кваси Рахівського району із сиром «Емменталь» власного виробництва. 1941 рік
У 1940 році Національний центр угорських молочних кооперативів (Országos Magyar Tejszövetkezeti Központ) виграв тендер на організацію сирного виробництва на Закарпатті.
У 1941 році на схилах гори Квасівський Менчул побудовано дерев'яну сироварню з котлом на 1200 літрів та гвинтовим пресом. Вода до сироварні надходила по дерев'яному водогону із джерела неподалік. 
Щоденно на сироварні у Квасах виготовлялось 90-100 кг сиру «Емменталь». Продукція була сертифікована найбільшим виробником сиру в Угорщині — компанією родини Штауфер (Stauffer), вихідців зі Швейцарії.

 

ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com