image

Репринт Євангелія Королівського замку зробили у двох стилях

Один із найвідоміших і найдавніших рукописів Закарпаття – Королівське Євангеліє - відтепер існує у вигляді репринтного видання.  Презентація його перших двох примірників відбулася у четвер, 20 серпня, у капличці Ужгородського замку, куди була запрошена культурна інтелігенція та представники духовенства.

Євангеліє належить до пам’яток часів ХV століття, її творцем вважають Станіслава Граматика, котрий закінчив роботу над ним у 1401 році у Королівському замку. Саме цю книгу історики називають найдавнішою з тих закарпатських рукописів, які написані кирилицею. Крім того, це одна з перших книг, яка була переписана саме на папір, а не пергамент, як це робили раніше.

Ідея зробити цю книгу тиражною, при цьому не просто не втративши наповненості змісту, а навіть спробувати відтворити її художній вигляд, була тісно пов’язана із потрібністю зробити Королівське Євангеліє доступнішим як для дослідників, так і для експонування на спеціальних виставках.

Таким чином, робота над проектом тривала 4 роки, серед організаторів та виконавців якого були управління культури Закарпатської ОДА, Закарпатський обласний краєзнавчий музей, Закарпатський художній інститут, НАН України, Українська академія друкарства та УжНУ.

Результатом на сьогодні є два примірники репринтного Євангелія, одне з яких виконане у готичному стилі, а інше – відображає візантійський стиль.

Однак ініціатори проекту на цьому зупинятися не збираються. У найближчих планах – випуск факсимільного видання, яке буде доповнене науковими статтями, у тиражі щонайменше 100 примірників. Однак для цього необхідно знайти немалу суму коштів, що нерідко є проблемою для проектів такого типу.

Проте всі, хто був тим чи іншим чином задіяний у роботі над збереженням і відтворенням пам’ятки відзначають, що навколо неї відбувається багато неймовірних речей, адже “Євангеліє ніби живе своїм життям, надихаючи все більшу кількість творчих людей».

Наразі ця важлива рукописна робота зберігається у Закарпатському краєзнавчому музеї, а досліджувати і вивчати його прагнуть не тільки історики, але і теологи, філологи та палеонтологи. 

Ольга Брайляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com