image

Що писали австрійському імператору про русинів

 

"Отвіт (спишськои - кошицькои) коморы на разні письма его св. величества до двора (царського) загнатый 14 августа (р. 1571)" опублікував угорський історик і мовознавець Іштван Удворі 1992 року у Ніредьгазі. Книга Удворі має назву "Вибрані рукописи Антона Годинки". В одній зі статей науковця Годинки поданий документ за 1571 рік, у якому проаналізовано скарги на русинів, описано їхнє походження, тогочасне життя, характер, а також подано заходи з протистояння русинам. 

Станом на 1571 рік територія сучасного Закарпаття входила до складу Австрійської імперії. Господарськими справами займалися управління - комори. Територія, на якій проживали русини, належала до Спіського управління. Відтак рацівники комори проаналізували скарги, подані на русинів і доповіли австрійському Цісарю. Документ було написано латиною, переклад зробив Антон Годинка.  

У документі йдеться, зокрема, про те, що русини не платять податки дераві, а тільки панам, у яких працюють. Щодо походження цього народу, зазначено: "Русинський народ, с котрим молдавські волохи у окрузі св. Николая ид замку мункачовському принадлежащі сут мішані, перед многими роками тому назад у сесе королевство из сосіднои полськои Россіі перелазили"

Про походження русинів також читайте тут:

Звідки на сучасне Закарпаття прийшли рутени, - Антон Годинка

Якими є русини в Енциклопедії Брокгауза і Єфрона

Хто такі русини в енциклопедіях і словниках

Щодо характеру народу, подані досить негативні характеристики: "Самое варварство, безбожность и безчесть наполняет іх. А кедь десь якісь честнійши находятся межи ними, што во еднум селі рідко трафится, тому причина скоріше законна кара, ги доброта натуры"

Щодо заходів з виправлення ситуації з русинами, Цісарю рекомендують заселити землі людьми християнської віри і "набожества послідователей и исповідников"

Статтю для нашого сайту надав ужгородський історик і краєзнавець Йосип Кобаль. Подаємо у відсканованому вигляді:

Більше матеріалів за темою читайте у розділі   «Історія»

 

ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com