image

Святого Іштвана зображують на Закарпатті не таким, яким він був

Незнання історії або ж навмисна фальсифікація призводять до того, що образ угорського короля спотворений символами, які йому не належать?

На Закарпатті є кілька пам’ятників Святого Іштвана – одного з найбільш шанованих історичних діячів, який уособлює Угорщину у межах території, яка колись їй належала. Коли говорять «Угорщина святостефанської корони», мають на увазі велику Угорщину.

Пам’ятники королю Степану, або ж по-угорськи Іштвану, на Закарпатті з’являються у ХХІ столітті. Їхнє встановлення пов’язано із відзначенням тисячоліття заснування Угорської держави. Найгарніший з мистецького боку пам’ятник встановлено у Берегові перед римо-католицькою церквою. Це бронзове погруддя, автором якого є угорський скульптор, встановлено у серпні 2001 року. В Ужгороді барельєф Степана І Святого є в приватному парку родини Панових.

Часто на закарпатських пам’ятниках угорського короля зображають з короною і глобусом. Наскільки правдивий такий вигляд і чи відповідає він історичним даним, ми розпитали в історика і краєзнавця Йосипа Кобаля.

Достеменно невідомо, чи вміли батьки Степана І Святого говорити по-угорськи

Ким були батьки Степана І Святого?

-  Науці відомо, що його батько був князь Гийза. Ім’я Гийза є наслідком помилкового прочитання давніх джерел. Насправді це тюркське за походженням ім’я, яке означає владний титул у західних тюрків. Існує понад 60 різних варіантів імені Гийза. Мати Іштвана була теж тюркського походження. В угорських джерелах її називають Шарлота, що перейнято з тюркської мови й означає біла куниця. У латинських джерелах її називали «біля княгиня». Як бачимо, батьки Степана І були тюрками за походженням, тож ми навіть не знаємо, чи вміли вони і сам Іштван говорити по-угорськи.

Що ж означає імя Степан?

- Коли народився Степан, достеменно невідомо. Де народився – також. Допускають, що це було місто Естергом або Сийкешфегирвар. У 997 році Гейза помер й Іштван сів на трон.

Коли народився син Гийзи, його у хрещенні назвали Стефаносом, бо батько, який прийняв хрещення від місіонерів західного (католицького) обряду, теж отримав ім’я Стефанос. Таким іменем називали першого християнського мученика. Поганське ім’я Степана І – Войк або Бойк, що теж тюркське і має значення багатий, вождь, герой.

Чи мають історики відомості про сімю угорського короля?

- У 996 році він оженився на Гізеллі – німецькій принцесі.  У них народилися діти, але точних відомостей про сім’ю мало. Достеменно відомо імена двох хлопчиків – Оттона, який рано помер, і Генріха, якого угорці називають Імре. Останній загинув при загадкових обставинах у 1031 році. Сам Степан І помирає у 1038 році не залишивши після себе спадкоємця.

Цікаво, що в усіх найбільших угорських королів (Ласло І Святий, Людовік Великий, Матяш) переслідувало одне і те ж нещастя – вони не мали престолонаслідників.

Папа благословив Іштвана на коронацію

Чи правда, що Іштван отримав корону від Папи Римського?

- Точно невідомо, коли Степан І став королем. Тривалий час вважалося, що це відбулося на Різдво у 999 році або 1 січня тисячного року. Але історичні джерела дають підставу думати, що це сталося не раніше 1 квітня 1001 року. Невідомо і те, чи отримав він від Папи корону. Папа благословив його на коронацію, але чи надіслав корону, невідомо. Німецькі вчені вважають, що корону йому надіслав імператор Оттон ІІІ.

Чи існує день, присвячений Святому Іштвану?

- Після смерті Степана І у 1083 році католицька церква визнала його Святим. Він став першим католицьким святим і першим святим королем в Угорщині. Слід зазначити, що в 2000 році і церква східного обряду (православна) також визнала його своїм Святим.

Степана І вважають одним з найбільших угорських королів, засновником угорської державності й християнської церкви, який порвав з поганським сходом і привів Угорщину у Європу, приєднавши її до європейської цивілізації.

У 1774 році Марія Терезія прийняла рішення про святкування дня Святого Іштвана 20 серпня. Вона заснувала й орден Святого Іштвана.

У 1938 році угорський парламент на виїзному засіданні в місті Сийкешфегервар прийняв закон про святкування 20 серпня кожного року дня угорської державності і Святого Іштвана.

Ні корона, ні глобус, із якими зображають короля, не мають жодного стосунку до королівських регалій Святого Іштвана

Як же насправді виглядав Святий Іштван?

- Жодних достовірних писемних даних і зображення Іштвана, зробленого за його життя, не існує. У писемних джерелах його вигляд уперше згадує угорський історик у 16 столітті. Він пише, що Іштван був низьким. І це все.

Існує одне прижиттєве зображення короля з 1031 року на так званій коронаційній мантії, яку він і його жінка дали виготовити для церкви міста Сийкешфегервар. У цьому місті був похований Іштван.

На ній є погруддя Степана І (наскільки достовірне – не знаємо), на якому король зображений з короною на голові, державним глобусом - «державним яблуком» у лівій руці.

Всі інші зображення набагато пізніші й недостовірні. Сучасний зображення  Степана І – це наслідок ідеалізації нового часу.  

Тобто глобус і корона насправді належать не Іштвану?

- На пам’ятнику Степана постійно зображають із сучасною угорською короною, яка зберігається у Будапешті в будівлі парламенту. Однак, як встановили угорські історики й мистецтвознавці, угорська корона до Степана І Святого не має жодного відношення. На зображенні 1031 року бачимо абсолютно іншу за формою, прикрасами корону. Не можна стверджувати, що це була та корона, яку він носив, але вона схожа на корону німецького імператора Оттона ІІІ, який жив у той час.

Так само не має відношення до першого угорського короля і глобус з двораменним хрестом, який зображують на закарпатських пам’ятниках, оскільки він теж років на 300 пізніший (глобус на зображенні 1031 року має однораменний хрест).

Таким чином, на пам’яниках Степана І Святого на Закарпатті король носить корону, яка у сучасному вигляді сформувалася на півтисячі років пізніше, ніж він жив і тримає глобус, який був пізніше за нього як мінімум на три століття.

Цікаво, що а тих королів Угорщини, які жили в період існування сучасної корони (Бейла IV, Карл Роберт) на Закарпатті не зображують з цією короною.

Тож наразі невідомо, чи у випадках з пам’ятниками Степана І Святого у нашому краї йдеться про незнання угорської історії, чи навмисне поєднання символів.

 

Записала Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com