image

У Мукачеві на очах руйнується палац у стилі класицизму

У Мукачеві руйнується цінна архітектурна споруда у стилі класицизму - палац Конера. Так, як на листівці, Палац Конера (Ковнера) у Мукачеві виглядав на початку ХХ століття. Сучасний його стан ви також можете побачити на фото.

Питання руйнування споруди порушила спільнота Transcarpathian Heritage на власній сторінці у соцмережі Фейсбук.

До листівки, датованої початком ХХ століття, спільнота подає короткий опис: "Будівлю палацу зведено в кінці XIX століття в стилі класицизму". Очевидно, будівництво розпочалось після 1894 року, так як саме цього року граф Шенборн-Бухгейм здає в оренду Адольфу Конеру частину Мукачівсько-Чинадіївської домінії площею 30 тисяч кадастрових хольдів.

У вересні 1914 року барон Конер передав палац мукачівській єврейській громаді з метою створення на його базі лікарні. У міжвоєнну добу будівля використовувалась чехословацькою владою в якості жупанату. Протягом 1939-1944 років палац Конера займала угорська контррозвідка, а в його підвалах облаштували катівню. Також він відомий широкому загалу завдяки сумнозвісним політичним судовим процесам над членами підпільної організації ОУН, що відбувалися тут у 1942 році.

Нині палац перебуває у напівзруйнованому стані, але, попри все, він має всі шанси буди відновленим та реставрованим до первісного вигляду. Цю визначну пам'ятку архітектури потрібно зберегти за всяку ціну. Довідково: Барон Адольф Конер (Adolf Kohner) (1865-1937) — відомий угорський бізнесмен, землевласник, меценат, колекціонер та президент Федерації еврейських громад Угорщини. Конер був власником одного з найбільших приватних банків на теренах Угорщини — «Kohner Adolf és Fiai» («Адольф Конер та сини»). Протягом багатьох років був головним меценатом композитора Бейли Бартока.

Саме завдяки фінансовій підтримці барона Конера, Барток об'їхав всю Угорщину та зібрав величезну колекцію фонографічних фольклорних записів. Адольф Конер відомий також завдяки колекціонуванню творів мистецтва. У 1902 році він став президентом Угорського Національного художнього об'єднання. В приватній колекції Конера зберігалось чимало шедеврів світового живопису, зокрема творів французьких імпресіоністів та Барбізонської школи. Серед художників, представлених в його колекції були Ежен Делакруа, Оноре Дом'є, Жан-Батіст Каміль Коро, Жан-Франсуа Мілле, Гюстав Курбе, Клод Моне, П'єр-Огюст Ренуар, Поль Сезанн, Поль Гоген, Джон Констебль, Франсиско Гойя тощо. У 1912 році барон Адольф Конер став радником імператора Франца Йосифа I.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com