Ужгородські гідранти 1930 року могли працювати донині

"Вони наче й однакові, принаймні, колись їх випустили однаковими, але час і 85 років служби зробили з них індивідуальностей. Дата народження точно вказана - 1930, так само як і дата гарантії - 2013. Тобто, більшість із них точно могли б іще функціонувати за умов належного догляду. І пережили б 2013 рік запросто. У мене, наприклад, немає жодних підстав сумніватися в цій гарантії". 

Таку думку висловлює  на сторінці у соцмережі Фейсбук ужгородська активістка Ліна Дегтярьова. Публікуємо частину її допису, а також рекламні постери празької фірми інженера Ярослава Матічки (Ing. Jaroslav Matička), яка будувала міський водогін в Ужгороді та встановлювала пожежні гідранти на початку 1930-их років. Їх віднайшла спільнота Transcarpathian Heritage

Ліна подає також лінк на мапу розташування гідрантів Ужгорода:  https://dl.dropboxusercontent.com/u/40961791/map.html

"Раніше на гідрантах ще були бронзові кріплення та ланцюги. Але вже давно покрали. На деяких із них залишились кришки, які приховують кріплення, з написом: "Ing. J. Maticka. Praha". Від  Oleg Olashin дізналась, що це фірма інженера Ярослава Матічки, яка розташовувалась у празькому районі Карлін. Вони випускали помпи, водяні котли, гідроарматуру та гідранти. Також фірма займалась проектуванням гідротехнічних споруд, водогонів, каналізації. 

Колись, за моє дитинство, гідранти траплялись у центрі чи не на кожному кроці. Вони були непомітною частиною екстер'єру, як паркан, дерево чи безпритульний пес. Просто є собі і є. Але зараз їх стало значно менше. Ними не користуються за призначенням, як, наприклад, у Нью-Йорку. Хоча чому б їм не бути ужгородською візитівкою? Нью-Йорк чи Бостон не гребують. 
Особисто для мене гідранти - це найкращий ужгородський пам'ятник. Найбільша інсталяція, пам'ятник добі, Цивілізації. Найкоротша Цивілізація - Чехословацька республіка на території Закарпаття (тобто, Карпатська Русь у складі Чехословацької республіки) - це справжня Римська імперія для наших територій. Не та, що Священна, а просто Рим". 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com