image

Ужгородський Масарик 20 років пролежав у купі піску (ВІДЕО)

Пам'ятник першому президенту Чехословаччини Томашу Масарику, який у 20-х роках ХХ ст. був встановлений в Ужгороді, після багатьох "поневірянь" був знищений комуністами Чехії

Ми продовжуємо розміщувати короткі відео сюжети про "чеські сліди в історії Закарпаття".

У минулому сюжеті легендарний ужгородський лікар Юрій Думнич сказав, що перший президент Чехословаччини був для мешканців Подкарпатської Русі таким самим символом, як Мойсей для євреїв.

У новому сюжеті мова йде про пам'ятники Масарику в Ужгороді.

Навіть нинішній бюст Масарика, який у 2002 році був встановлений на площі Дружби Народів, мав важку долю. 

Як розповів керівник Клубу Томаша Масарика Іван Латко, деякі українські організації Закарпаття писали навіть листа президентові Леоніду Кучмі з вимогою заборонити встановлення цього пам'ятника. 

А ще цікавішою є доля великого пам'ятника Масарику, який на початку 20-х років ХіХ століття був встановлений на нинішній площі Шандора Петефі в Ужгороді саме там, де зараз стоїть пам'ятник Петефі. 

Як розповідає книговидавець Валерій Падяк, з приходом угорців цей пам'ятник було вивезено до Братислави, а потім мешканці моравського міста Граніце забрали його собі. Згодом цей пам'ятник 20 років пролежав у купі піску, а в 60-х роках комуністи таки його знищили.

До речі, на місці пам'ятника Томашу Масарику при комуністах стояв пам'ятник Сталіну, який лівою рукою показував на ресторан "Верховина" "Ужгородці жартували, що Сталін показує, де є свіже пиво", - розповідає Валерій Падяк. 

У часи відлиги пам'ятник Сталіну зняли, а у 1999 році на цьому місці за сприяння угорських організацій Закарпаття та влади Угорщини на цьому місці було встановлено пам'ятник Шандору Петефі.

 

Читайте також: Що отримав наш край від перебування у складі Чехословаччини

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com