image

Відкрита екскурсія Ужгородом: Земський уряд, або сучасна Закарпатська ОДА

29 березня, в рамках традиційних Відкритих екскурсій Ужгородом учасники відвідали колишню будівлю Земського уряду, тобто сучасну Закарпатську обласну державну адміністрацію.

Екскурсію адмінбудівлею провів представник господарського відділу ОДА – Андрій Мишанич.

 

Будівля ОДА, довжиною 94 м та шириною 74 м, – пам’ятка архітектури «чеського періоду» (1936 року), спроектована відомим архітектором Антоніном Крупкою. Вона має 6 поверхів, 2 внутрішніх дворика та 13 виходів.

Загалом, чехословацький уряд розробив план перетворення адміністративного центру, на той час, Підкарпатської Русі – Ужгорода на модерний, європейського стилю адміністративний і культурний центр. Професором архітектури Адольфом Лібшнером було розроблено план розбудови нового кварталу Ужгорода – Малого і Великого Галагова у стилі функціоналізму та урбанізму. Земельна ділянка мала площу 60 гектарів, на розбудову нового Ужгорода було виділено 150.000.000 чехословацьких корун, з них 20 млн. корун – на зведення Земського уряду.

Протягом екскурсії учасникам відкрили  сесійну залу, малий та камінний зали, а також кабінет губернатора, де він зустрічає поважні делегації. Відвідувачі радо фотографувалися біля державного прапора, на фоні дверей у формі тризуба, а діти із завзяттям зображали з себе начальників, сидячи в кріслах.

Екскурсанти подивилися діючі фотовиставки в холі адмінбудівлі, основна з них присвячена подіям, що відбувалися на Майдані.

До речі, коли ужгородські революціонери брали штурмом ОДА,  то завдали їй мінімум шкоди. В порівнянні з адмінбудівлями інших областей, тут лише пошкодили двері і розбили скло. Всередині ж був наказ нічого не чіпати, адже куди не глянь – історична пам’ятка, тож закарпатці навіть картини з галереї одразу передали під розпис відповідним музеям краю.

Мабуть, єдине нагадування про штурм ОДА і дрібний вандалізм, – це ось цей напис фломастером на перилах балкону:

Далі екскурсанти відвідали галерею портретів керівників краю. Що цікаво, один з них, Андрій Броді (1938р) не пропрацював на посаді і кілька тижнів, так як був визнаний угорським шпигуном. За доносом, він був звільнений з цієї посади, заарештований і посаджений у празьку тюрму “Панкрац”. Натомість на посаду прем’єр-міністра Підкарпатської Русі призначили Августина Волошина.

2-го листопада 1938 р. відбувся Віденський арбітраж. Згідно з рішенням цього суду, під тиском, Чехословаччина передала Угорщині 12400 кв. км Південної Словаччини і частину Підкарпатської Русі з містами Ужгородом, Мукачевом, Береговом і прилеглими до них населеними пунктами. 10-го листопада 1938 року автономний уряд Августина Волошина спішно евакуювався до м. Хуста, де і було згодом проголошено незалежну Карпатську Україну.

З того часу відбулося чимало подій, а будівля Закарпатської ОДА залишилася незмінною, тут навіть збереглися автентичні меблі міжвоєнного періоду.

Родзинкою екскурсії став ліфт неперервної дії – патерностер. Всі охочі мали змогу покататися в кабінках без дверей аж до шостого поверху і вниз. За словами Андрія Мишанича, за період у майже 80 років, ліфт не працював всього 20-ть – зламався редуктор (механізм, що передає крутний момент). Важко, але потрібну автентичну деталь таки знайшли, тож тепер ліфт і далі виконує свої функції.

Заключною частиною екскурсії стала прогулянка внутрішнім двориком та стара дерев’яна бруківка, якою викладено виїзд на вулицю.

Більше фото дивіться на  Сторінці ProZak у фейсбук

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com