image

Як змінювалася ужгородська синагога: Від зірки Давида до Леніна на фасаді

Синагога в Ужгороді є однією зі знакових будівель, які приваблюють туристів

Хоральна синагога євреїв-ашкеназі була побудована в 1904 році за проектом Дюло Паппа та Ференца Саболча. Синагогу було побудовано в тоді популярному в Європі неомавританському стилі. Кошторис робіт склав 200 000 крон. Це була перша залізобетонна споруда Ужгорода. Саме будівництво велося як і на гроші багатих євреїв-меценатів, так і на кошти всієї громади. За проектом вмістимість синагоги — 900 чол.

Синагога була огороджена парканом. Навколо було висаджено дерева. 

Uzhgorod_(Ungvar)_Great_synagogue 13

На фасаді була велика зірка Давида. Згодом дерева виросли і біля синагоги було затишне місце, яке місцеві мешканці обрали для відпочинку.

191!-193!--001_-88

У період Другої світової війни споруда пережила руйнацію єврейських сакральних будинків, німецькі війська використовували синагогу в останні роки війни як конюшню.

Коли в Ужгород прийшли сталіністи, то була також загроза знищення синагоги, або перетворення її на склади. Однак у 1947 році радянська влада вирішила віддати будівлю Міністерству культури УРСР. Цн викликало протест серед євреїв, які повернулися в місто після концтаборів. Вони навіть збиралися перед будівлею, щоб не допустити туди будівельників.  Однак комуністична влада таки вирішила зробити тут філармонію. Для цього було зроблено певну перебудову, а з фасаду було знято зірку Давида, а замість неї почепили контур Леніна. Окрім того, було зроблено поглиблення в центральному фронтоні з балконом і великою зіркою Давида закрито стіною з круглим віконечком посередині; повністю змінено дах будівлі; прозорий мозаїчний купол, через який сонце освітлювало усю будівлю закрито бляхою; з даху знято всі псевдомавританські декорації; башточки замінено простішими колонами; скрижалі з даху знято, а на їх місце поставлено ліру, символ музичного мистецтва. В основному зовнішній вигляд будівлі став набагато скромнішим. А ще перед будівлею зняли паркан.

30715730_1673832799359757_4461845310204704960_n

Але був і певний позитивний внесок - у філармонії був встановлений орган з трьома клавіатурами, один з найкращих в Україні орган з трьома клавіатурами та 2250 трубами. Привезли старий орган із Прибалтики, попередньо відремонтувавши у Празі. 

У 1990-ті роки проведено косметичний ремонт, хоч виконаних робіт високим не назвати якісними. Уже зовсім недавно був випадок, коли над входом в синагогу-філармонію з якогось дива почепили примітивне електронне табло.

vokzal_obmen_valyut_net_oblastnaya_filarmoniya_v_uzhgorode_fotofakt_preview_medium

На щастя, цю дурість швидко виправили. Зараз синагога-філармонія трохи була відремонтована, але вона потребує більш якісного ремонту. На це потрібні великі гроші. 

depositphotos_11858466-stock-photo-uzhhorod-synagogue

Єврейська громада Ужгорода вже довгі роки веде діалог із владою про повернення будівлі єврейській общині. Євреї готові дати хорошу грошову компенсацію. Але влада будівлю не віддає. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com