image

Якими є русини в Енциклопедії Брокгауза і Єфрона

 

"Русини живуть по обидва схили Карпат, в Галичині, Буковині й Угорщині, і належать до південно-російської частини руського племені, відрізняючись від малоросів (українців) як особливостями мови, так і фізичним складом й етнографічними ознаками, внаслідок умов життя і давнього відокремлення "закордонної Русі" від основного племені", - пишуть про русинів Брокгауз та Єфрон у своєму відомому Енциклопедичному словнику. 

Опис русинів подано у 28 томі на сторінках 296-297. Праця видана у 1899 році. 

Автори описують історичні, етнографічні, мовні особливості русинів. Подають опис побуту, одягу, навіть характер населення. Як бачимо, наприкінці ХІХ століття ніхто не виділяв русинів як окремий народ. Приблизно такий опис подають у  Великій радянській енциклопедії та Етимологічному словнику російської мови, про що ми писали раніше. 

Словникова стаття у Брокгауза і Єфрона відповідає реаліям того часу, про що свідчить поділ українців на русинів і малоросів. Малоросами називають тих, хто жив на території, підконтрольній тодішній Росії. 

У 1890 роців Австро-Угорщині налічували понад 3 мільйони русинів, але ця цифра насправді є нижчою, переконують Брокгауз та Єфрон. Річ у тім, що перепис віся за розмовною мовою. Чимало є тих, які видають себе за німців, поляків, угорців, бо їм так вигідніше. 

"Русини в Угорщині - близько 400 тисяч - живуть з південного схилу Карпат, у південно-східній частині країни, майже цілковитою масою у північно-східних частинах комітатів Шарошського, Ужгородського, Березько-Угочанського і Марамороського", -продовжують опис русинів у словнику. Про верховинців Брокгауз та Єфрон пишуть, що  вони є безпосередніми сусідами галицьких русинів, живуть у верхніх частинах Марамороського, Березького та Ужгородського комітатів. 

Детальніше - в енциклопедичній статті. Її надав нашому сайту ужгородський історик і краєзнавець Йосип Кобаль. 

Довідково

Енциклопедичний словник Брокгауза і Єфрона (скорочено ЕСБЄ; рос. Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона, ЭСБЕ) — російська універсальна енциклопедія. Випущена акціонерним видавничим товариством Ф. А. Брокгауз— І. А.Єфрон (Петербург, 1890–1907). Видання виходило в двох варіантах — 41 основний том і 2 додаткових (менша частина тиражу) і 82 основних і 4 додаткових напівтоми. Напівтоми мають подвійну нумерацію — наприклад, напівтоми 49 і 50 (номери на корінці) на титульних сторінках нумеруються XXV і XXVa. Перші 8 напівтомів видано під редакцією І. Ю. Андрєєвського, останні — під редакцією К. К. Арсеньева і Ф. Ф. Петрушевського. Енциклопедія містить: 121240 статей, 7800 ілюстрацій, 235 мап. (з Вільної енциклопедії).

Більше матеріалів за темою читайте у розділі  «Історія»

 

ProZak.info

 

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com