image

Якими є закарпатські українці в угорській енциклопедії

 

У 10 томі енциклопедії “Великий лексикон паллас”, виданому у Будапешті 1895 р., є окрема стаття, присвячена закарпатським українцям. Загалом у цьому виданні зібрана майже вся інформація про світ на той час. 

Закарпатських українців у енциклопедії називають “малоросами”. Слова “русин” немає у жодному томі цього видання. У відповідному томі на літеру “Р” вказано слово “рутен” із покликанням на статтю про малоросів.

Переклад статті для нашого сайту здійснив відомий ужгородський історик і краєзнавець Йосип Кобаль. Подаємо статтю без змін.

“Малороси — слов’янське плем’я у Південно-Західній Росії, Галичині й Угорщині: поділяється на власне малоросів і рутенів. У ХІІІ-ХІV ст.ст., проживаючи у сучасних Київській, Полтавській і Чернігівській губерніях, звідти поволі поширилися у всіх напрямках. Щодо діалектів, поділяються на три групи: на волзько-подільський, на галицький і угорський (інакше — карпатський) діалекти.

Малороси — висока пряморосла раса з коричневим кучерявим волоссям і тонкими рисами. Вроду жінок добре підкреслює елегантний національний одяг. Вони мають надзвичайну схильність до поетичної вдачі, їхні пісні насичені підміченими від природи красивими й значними картинами; їхня музика меланхолічна, але приємна. Тіньовою стороною їхньої натури є забобони, впертість, повільність і хитрість, яку вони інколи намагаються приховати з перебільшеною наївністю.

Їхні хати, через відсутність вулиць, побудовані переважно безсистемно: сам будинок (хата) будується із дерева і саману; вона вкрита соломою або очеретом й красиво вибілена, а навколо оточена городами.

Їхнім головним заняттям є скотарство, рибальство, садівництво, бджільництво і транспортування. Вони проявляють вправність і у виготовленні промислових товарів, й зі своєю косою інколи мандрують далеко. Чумак торгує сіллю і рибою, купленою у приморських містах. Велика торгівля тепер уже знаходиться виключно в руках росіян і євреїв. У європейській частині Росії малороси, окрім уже згаданих губерній, зустрічаються ще на Поділлі, Волині, в Харкові, а також проживають у Воронежі, Херсоні, Тавриді, Безсарабії, Любліні і Підляшші; їх чисельність загалом 13 мільйоні; у Галичині є 2.835,674 рутенів; у Буковині- 270,528; у Березькому комітаті — 81,907; Ужанському комітаті — 46,521; Шарішському комітаті — 35,019; Угочанському комітаті — 32,076; Земплинському комітаті — 31,036; Спіському комітаті — 17,518; Бач-Бодрогському комітаті — 9163; у Хорватії — 3606”.

 

Більше матеріалів за темою читайте у розділі «Історія»

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com