image

Закарпатський "Нюрнберг": 70 років по тому

26 травня виповнюється 70 років з дня, коли було винесено наказ до розстрілу трьох підсудних - Андрія Бродія, М. Демка та А. Кричфалушій-Грабаря. Підсудних Г. Бонце, Е. Ортутай засуджено до 10 років позбавлення волі, підсудних І. Шпака, Є. Жегора - до 8 років позбавлення волі, підсудного В. Рішко - до 5 років із конфіскацією майна. Оголошений "вирок суду викликав палке схвалення присутніх у залі суду", - йдеться у повідомленні, опублікованому в газеті "Закарпатська Україна" від 26 травня 1946 року. Газета вийшла друком у неділю, а вирок було винесено о 3 годині ночі. У такий спосіб Радянська влада на Закарпатті прагнула показати власну силу у розправі з фашистами. 

Все це відбувалося паралельно з Нюрнберзьким процесом - міжнародним судовим процесом над колишніми керівниками гітлерівської Німеччини. 

В Ужгороді судовий процес над колишніми керівниками проугорсько-фашистської партії "Автономно-землеробський союз" тривав з неділі 4 до неділі 26 травня. Його перебіг детально описаний у газеті "Закарпатська Україна". Зрозуміло, що гласності цьому процесу надавали також із певною метою. Однак документи, свідчення цього періоду важливі для розуміння історичного процесу.  Для історичної справедливості нам важливі різні точки зору на судовий процес, перебіг якого заперечувати не можемо.

Скан-копії газетних статей надав нашому сайту відомий історик і краєзнавець Йосип Кобаль

Свідком закарпатського "Нюрнбергу" була місцева інтелігенція, яка відвідувала судові засідання, а дехто навіть свідчив у залі суду. Серед таких були й історик Петро Сова, а також журналіст Михайло Бабидорич. 

Вищевказані постаті, яким оголосили вирок 26 травня, на той час були зрадниками для СРСР і Чехословаччини, і "своїми" для угорців. Перший матеріал, у якому йшлося про їхнє покарання, опублікований у газеті "Закарпатська Україна" від 5 травня 1946 року. Він мав гучний заголовок й містив інформацію про оголошення обвинувачення:

Під ідентичним заголовком опублікована й наступна стаття. Матеріал від 24 травня у газеті "Закарпатська Україна" - це палкий виступ державного обвинувача обласного прокурора І. Андрашко на судовому засіданні 23 травня. Обвинувачених тут називають зрадниками закарпатоукраїнського народу й узагалі звинувачують в усіх смертних гріхах у дусі Радянської влади. Майже дві газетні сторінки у цьому номері були присвячені звинуваченням:

В СРСР Народна рада почала боротися з ворогами у 1944 році, коли було створено спеціальний суд. На основі цього закону судили й закарпатців:

У промові Андрашка йдеться про те, що 1920 року з прямої вказівки Будапешта був організований "Автономно-землеробський союз". Діяльність партії називають політичною проституцією. "Керівники АЗС пропагандували сепаратизм від українського і російського народу", - йдеться у статті. Тут же наведено цитату зі статті Андрія Бродія про те, що чекати, аби майбутня Україна чи Росія врятувала закарпатців - безглуздя:

Андрашко наводить факти про те, що Куртяк, а пізніше й Броді об'єдналися з німецькими гаценкрейслерами. Підкреслюють під час судового засідання й проугорську роботу АЗС і фінансування партії Будапештом. 

Дає покази й Броді: "Договір з угорською владою диктував мені, що в критичний момент добре те, що хорошим визнає угорська влада". Більш щирого зізнання від Бродія годі очікувати, - коментує редакція газети. 

Прокурор наголошує і на тому, що угорські каральні органи здійснювали облави, вішали людей, зокрема, кращих патріотів-комуністів: 

Андрашко говорить про те, що підсудні голосували за оголошення війни СРСР. Приписували їм антисемітську діяльність, й узагалі ці депутати голосували за всі рішення угорської влади:

Наприкінці свого виступу Андрашко наводить 7 фактів, які свідчать проти всіх підсудних:

Саме І. Андрашко просив розстріл з конфіскацією майна для Андрія Бродія, М. Демка та А. Кричфалушій-Грабаря. Жахливими словами завершено його виступ. Наприкінці додано ще й авторську ремарку - "(Аплодисменти)".

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com