Залізниці Закарпаття початку ХХ століття

Система залізничних шляхів області була розгалуженою на початку ХХ століття. Наприкінці XIX ст. протяжність залізниць на Закарпатті становила 500 км, що становило 3,3 % усіх залізничних ліній Угорщини. 

Залізниці початку ХХ століття зібрала у соцмережі Фейсбук спільнота  Transcarpathian Heritage. На фото у слайдері в такій послідовності зображено:

1. Будівля залізничної станції у Рахові. Поштівка початку XX  століття.

2. Залізнична станція на території депо Боржавської вузькоколійки у Берегові. Фото 1919-1922 років

3. Залізнична станція Ясіня у 1907 році

4. Паровоз чехословацького виробництва на лісовій вузькоколійній залізниці біля Сваляви у 1954 році

5-6. Сучасний стан залізниці у Берегові.

"До будівництва автотраси Чоп-Київ (до поч.80-х) паровоз, дизель (мотовоз) та вузькоколійний довоєнний німецький автобус Мерседес Бенц ("гийбус") 2 рази на день їздили за маршрутом Свалява-Ганьковиця-Свалява . А ще раніше вузькоколійка була зєднана по всьому Закарпаттю в єдину систему. У 80-х Свалявський лісокомбінат цинічно порізав ці історичні екземпляри на металобрухт...Так, на жаль, безславно закінчилась їх більш ніж 100 річна історія...", - написав  Валерій Чубірка під фото паровозу чехословацького виробництва біля Сваляви у 1954 році. 

Сьогодні стан залізниць Закарпаття, які діяли у ХХ столітті, більш ніж плачевний. В історичному депо Боржавської вузькоколійки у місті Берегово працівники розпочали демонтаж окремих будівель.

Боржавська вузькоколійнка — одна з трьох діючих вузькоколійних залізниць в Україні, в межах Виноградівського, Берегівського та Іршавського районів Закарпатської області. Введена в експлуатацію у 1908 році, - пишуть у спільноті  Transcarpathian Heritage.

Нещодавно ми публікували матеріал про стан дитячої залізниці в Ужгороді. На жаль, жодних рішень щодо її порятунку поки не прийнято. Залізниці могли би стати туристичною принадою Закарпаття, однак поки що вони й надалі знаходиться у запустінні й нагадують про себе лише зі старих фото й листівок... 

Сучасні фото залізниці у Берегові - Олега Супруненка

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com