image

Звідки насправді походить Духнович

Олександр Духнович, якого вважають будителем й одним зі стовпів русинства на Закарпатті, насправді був уродженцем зовсім іншого краю. Походження його предків із роду князів Черкаських називають нічим іншим, як романтичною іронією. 

 

Про те, що все життя Духнович був прихильником російської культури й мови ми вже писали у матеріалах:

Як Духнович доводив єдність русинів із росіянами (документ)

Календар русинів Закарпаття 1934 року агітував за "русское слово" 

Походження роду Духновичів також варте уваги, адже навколо біографій предків Олександра чимало міфів. Розвінчує їх у статті "Походження роду Духновича" Др. Іван Панькевич.

В енциклопедії "Українська мова. Енциклопедія" Панькевич подається як відомий як укр. мовознавець, літературознавець, фольклорист, етнограф, мистецтвознавець, історик, педагог, громад. діяч, доктор філол. наук з 1938, професор з 1939, чл. НТШ у Львові з 1924. Навч. 1907-09 у Львів. ун-ті. Закін. 1912 Віден. ун-т. Працював 1912 — 19 викладачем, доцентом Консулярної академії (Відень), 1920 — 39 — у наук. осередках, гімназіях Ужгорода, з 1939 — професор Братисл. і Карлового (Прага) ун-тів. Один із засновників т-ва «Просвіта» і «Педагогічного товариства Підкарпатської Русі» в Ужгороді (1920), редактор «Наукового збірника товариства „Просвіта"» (1922-28), журн. «Підкарпатська Русь» (1924 — 36), ряду ін. видань. Досліджував сучас. стан укр. говорів Закарпаття, передусім фонетику і морфологію («Українські говори Підкарпатської Руси і сумежних областей. Звучня і морфологія», 1938; «Говір сіл Ріки Руської був. Марамороша в Румунії», 1934), записував укр. закарп. говори на фонограф; вивчав історію лемк. і закарп. говорів («До питання генези українських лемківських говорів», 1959).

Стаття Панькевича була опублікована у Науковому збірнику Товариства "просвіта" в Ужгороді за 1935 рік (Р.9). Автор повідомляє, що зусиллями о. Дра Василя Гаджеги, який на сторінках цього видання вмістив протокол Віити еп. Михаіла Мануіла Ольшавського, який робив опис усієї Мукачівської єпархії. 

Васи́ль Гаджега — релігійний і культурно-освітній діяч, історик, педагог, редактор, перекладач Закарпаття . Один із засновників товариства «Просвіта». Доктор богослов'я. Дійсний і почесний член НТШ. 

Документи Ольшавського заслуговують на більше довір’я, ніж оповідання діда Духновича, у якому він розказує про походження з роду князів. Річ у тім, що Ольшавський особисто побував у селі Тополі і не знайшов там жодного пароха з роду Духновичів. Натомість батька Олександра - Андрія Духновича висвятили у Володимирі Волинськім, що виглядає дещо дивним. На той час підкарпатських священиків висвячували здебільшого у Перемишлі. З іншого боку, чимало священиків приходили з Галичини, на що вказують самі прізвища - наприклад, Бачинські, а також з подальших єпархій. 

Відтак Іван Панькевич припускає, що Андрій Духнович прибув сюди з области Волиня, а там рід Духновичів не був рідкий в цім часі. "Дякуючи ласкавости бібліотекаря Наукового Тов. ім. Шевченка у Львові Володимира Дорошенката дра Богдана Барвінського, можу за ними подати документарне джерело, що згадує на Волині рід Духновичів ще на початку XVII століття", - пише Панькевич. Наприкінці статті він зазначає, що романтика історії з князівським походженням надавала усьому роду більше поваги, тому дід і розказав Духновичу історію про рід князів Черкаських. 

МатеріалІ. Панькевича надав нашому сайту історик і краєзнавець Йосип Кобаль. 

Більше за темою читайте у розділі    «Історія»

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com