Фільм дня: Історія найсильнішого закарпатця ХХ століття
На Закарпатті зняли перший документальний фільм про Івана Фірцака (Кротона).
Кілька років тому історію відомого силача почав досліджувати письменник, драматург і журналіст Олександр Гаврош. Після двох книг про Івана Силу була здійснена постановка п'єси про Івана Силу.
У серпні 2012 на Київській кіностудії імені Олександра Довженка розпочались зйомки фільму «Іван Сила» про Фірцака (Кротона). Режисер фільму — Віктор Андрієнко. Бюджет фільму склав близько 16 мільйонів гривень. Фільм «Іван Сила» з'явився у прокаті 19 вересня 2013.
А на початку 2016 року з'явився перший документальний фільм про нього. Він відзнятий у вигляді журналістського розслідування про Кротона. Роль розслідувача зіграв журналіст ЗОДТРК "Тиса-1" Максим Мельник.
Документальну стрічку, як і художній фільм, здійснили за сценарієм О. Гавроша. Вчора фільм презентували в обласній бібліотеці.
Довідково (з Вікіпедії)
Іван Федорович Фірцак (Кротон-Фірцак; *28 липня 1899, Білки, комітат Береґ, Австро-Угорщина — †10 листопада 1970, Білки, Закарпатська область) — український борець, боксер, боєць вільного стилю, силач, артист цирку. 1928 року був визнаний найсильнішою людиною планети. Деякі силові трюки Івана Фірцака-Кротона досі ніхто не може повторити.
Цікаві факти про Кротона
Щоранку снідав яєшнею із 40 яєць.
В Іспанії на кориді Кротон голіруч переміг бика, звалив його на плечі та відніс до найближчого ресторану.
Міг спокійно тримати на витягнутих руках 30-літрові чавунні бідони з молоком.
Міг зрушити з місця дерев'яну хату.
Дід Кротона — Іван Вільхович — у лісі вбив ведмедя поліном, за що в селі його прозвали Силою.
Підлітком Кротон пошкодував корову і, впрягшись до плуга, сам зорав поле. Коли телиця пошкодила ногу, Іван приніс її додому на плечах.
Здійснив втечу із в'язниці, вирвавши ґрати.
Виграв бій із японським борцем Токедзо, на 20 кг важчим.
2 коментарів
Знімайте наголоси вікіпедійні, незалежне видання, щоб плагіатом не попахувало. Кілька років назад? То як? Ви мову вчили, редакторе(-рко)?
Яка це Вікіпедія, що русина, який представляв свою державу Чехословаччину, а не Україну, якої в той час ще й не було як держави, подає фальшивки? Навчіться вже правду говорити, а не притягати за вуха чужу славу до Вкраїни. Був же в України славний хлопець Піддубний, чого Кротона красти.