image

До Ужгорода з’їхалися письменники і літературознавці на «Книгу-фест»

В Ужгороді розпочалася виставка «Кнгига-фест». У перший день її гостями стали дослідник епістолярної спадщини Івана Чендея, доктор філологічних наук Сидір Кіраль, письменник, журналіст, редактор Юрій Винничук, директор видавництва „Апріорі” Юрій Ніколишин, письменниці Марія Чумарна і Ярослава Павличко. 27 травня в обласній бібліотеці вони розпочали книжковий фестиваль презентаціями власних книг. 

 

Зустріч із письменниками модерували письменник Олександр Гаврош і голова Закарпатської організації спілки письменників Василь Густі.

Літературознавець Сидір Кіраль тривалий час досліджує спадщину Івана Чендея. Зізнався, що ще в школі йому подарували книгу «Калина під снігом». Згодом під час упорядкування архів Івана Денисюка, натрапив на листи Івана Чендея. Діалог між ними започаткувався у 64 році в УжНУ під час конференції про перспективи жанру новели й оповідання. Через кілька тижнів Денисюк познайомився із родиною Чендеїв. Товаришували два Івани довго, навіть обмінювалися насінням помідорів.

Сидір Кіраль зауважує, що епістолярна спадщина Чендея дуже глибока. У листах він постає глибоким філософом, у нього глибокі роздуми про літературу, критику. «Сьогодні в мене таке відчуття, ніби складаю тест ЗНО. Звітуватися перед вами – це велика честь і відповідальність. Хвилювання ще й тому, що в аудиторії присутня Марія – дочка Івана Михайловича, з якою сьогодні нарешті побачилися. Мрію поспілкуватися з дружиною Чендея. Вважаю, що бути дружиною великого письменника – дуже важко і відповідально, - розповів літературознавець. - На превеликий жаль, ми мало знаємо творчість письменників з провінції. Від цього поділу ми повинні відмовитися. Працюючи над епістолярною спадщиною можу сказати, що Чендей далеко не провінційний письменник».

Колись лише Іванові Дзюбі Чендей зізнавався, що його улюбленим твором є «Далеке плавання». Письменника тричі висували на Шевченківську премію. Цього письменника ми ще не знаємо, - констатував Сидір Кіраль.

Під час презентації в обласній бібліотеці історії з власного життя розповів письменник Юрій Винничук, який теж приїхав до Ужгорода на «Книгу-фест». Зізнався, що його чи не єдині реалістичні твори – це «Діви ночі» і «Весняні ігри в осінніх садах». Розповідав і про перипетії, якія спіткали його після написання віра про Януковича «Убий п@раса”.

«Зараз пишу гострі статті, які з’являються на ТСН. То СБУ обурюється, то Медведчук. Бо він, виявляється, має частку в ТСН. Але я вже навчився писати – перекручую імена: замість Богословська – Богохульська», - зауважив Винничук.

Невдовзі читайте інтерв'ю з Юрієм Винничуком у розділі "Особистості".

Письменниця Марія Чумарна розповідала про книгу «Код української вишивки». «Українці зберегли у світовій культурі найбільше кодів сили. Закарпаття у вишивці унікальне безумовно. Це, за свідченнями мовознавців, найдревніший ареал походження мови. Кожне село співає тут дуже древню історію. Кожна мова – звуковий ключ території, на якій живуть люди. Українська вишивка – це прамова», - зазначає письменниця. Тривалий час вона досліджує творчість Тараса Шевченка. Вважає, що на картині «Катерина» зображена мати Кобзаря.

Марія Чумарна зізналася, що ніколи не розуміла, як писати прозу, бо пише лише поезію. Але після того, як прочитала «Многії літа..» Мирослава Дочинця, у її житті сталися дивні речі і в один момент після затяжної хвороби почала писати роман «Мольфар». Згодом сталося ще кілька дивних збігів, у які також вірить письменниця.  

«Для мене Закарпаття унікальне в усіх аспектах. Це суцільна сакральність. Може, ви й самі цього не знаєте», - зауважила вона під час презентації.

Вражена нашим краєм і письменниця  Ярослава Павличко, яка пише досить багато про Закарпаття. Тематика карпатського краю завжди була містичною для неї.

Під час презентації виступив Юрій Ніколишин, у видавництві якого вийшло друком чимало книг вище згаданих письменників. Він не тільки видавець, а й письменник, художник  - написав роман «Бота-фікс», який також привіз із собою на виставку «Книга-фест».

Виставка триватиме в галереї «Ужгород». Також завтра відбудуться презентації книг різних видавництв. Детальніше – у програмі:

 

Наталія Каралкіна 

 

28 травня

 

9.00 – 10.00 – Реєстрація учасників виставки

Галерея „Ужгород”

10.00 – 10.30 – Урочисте відкриття виставки. Вітальне слово від керівників області, нагородження кращих поліграфістів

Галерея „Ужгород”

10.30 – Старт книжкової лотереї та акції по комплектуванню бібліотечки для поранених бійців АТО

 Біля входу в галерею „Ужгород”

10.30 – 11.00 – Відкриття виставки дитячих малюнків „Майбутній ілюстратор книги”

Організатор – Закарпатський обласний палац дитячої та юнацької творчості

Художній салон „Арт-плюс”

11.00 – 11.30 – Презентація найновіших книг „Карпатська вежа”: „Синій зошит” Мирослава Дочинця та „Чарівна флояра” Тетяни Рибар

Художній салон „Арт-плюс”

11.30 – 12.00 – Презентація книги Ольги Тимофієвої „Колискова для сонечка” (видавництво „Мандрівець”, м. Тернопіль) за участі автора, Закарпатської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва та учнів 3-го Б класу ЗОШ № 1 першого ступеня м. Ужгорода

Художній салон „Арт-плюс”

11.30 – 12.00 – Презентація нових виданьКП „Ужгородська міська друкарня”: „Митці Закарпаття” Володимира Мишанича та „Приборжавське весілля” Мар’яни Чечіль

На стенді видавництва

12.00 – 12.30 – Презентація книгипрофесораCхідноєвропейського слов’янського університету Валерія Провозіна„Культура южных славян” (Видавництво  „Закарпаття”)

Художній салон „Арт-плюс”

12.30 – 13.00 – Презентація книги „Співанки про ягнятко. 112 пісень Закарпаття про ягнятко та вівчарів” (Видавництво „Краєвиди Карпат”)

Художній салон „Арт-плюс”

 

13.00 – Покладання вінків до меморіальних дощок Петра Скунця та Федора Потушняка

 

13.30 – Круглий стіл „Про можливості і перспективи угоди про творчу співпрацю між спілкою українських письменників Словаччини та Закарпатської організації НСПУ”, за участю консула Словаччини Янки Бур’янової, українських письменників Словаччини, гостей свята, письменників та журналістів Закарпаття

Закарпатська ОУНБ ім. Ф. Потушняка

 

15.00 – 15.20 – Музичне вітання для учасників свята

Галерея „Ужгород”

 

15.20 – 16.00 – Презентація книг видавництва „TIMPANI” – Любош Юрік „Смерть міністра”, переклад зі словацької Івана Яцканина та „Вибраних творів” Михайла Томчанія (до 100-річчя від дня народження пистменника)

Художній салон „Арт-плюс”

 

Презентація книг видавництва „Карпати”

На стенді видавництва

12.00 – Ярослав Достал „Підкарпатська Русь (Закарпаття періоду Чехословацької республіки: 1919-1938 рр.)” за участю перекладача-упорядника Юрія Фатули

13.00 – „Колективізація в Закарпатті: політичні та адміністративні заходи примусового впливу на селян. 1944-1955” – за участю упорядника Олексія Корсуна

14.00 – „Літопис європейського та українського футболу” – за участю директора видавництва „Карпати” Віктора Браславця

15.20 – Василь Густі „Зоря Біловежі”, за участю автора

16.00 – „Балади Закарпаття” за участю упорядника Івана Сенька

16.00 –16.30 – Бенефіс видавництва „Іва”, презентація книг: „І світлий спомин, і щире слово” (спогади сучасників про М. Томчанія); Василь Густі „Не все змивають хвилі часу” (нариси про відомих журналістів Закарпаття)

Художній салон „Арт-плюс”

16.30 – 17.30 – Творча зустріч з українськими письменниками Словаччини: Іваном Яцканином, Міланом Бобаком, Василем Дацейом, Юліусом Паньком

Художній салон „Арт-плюс”

 

17.30 – Підведення підсумків виставки „Книга-фест”. Нагородження переможців конкурсу книги

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com