image

На Закарпатті видали книгу інтерпретованих легенд

 

Книга «Легенди Срібної Русі» є одним із найдовших мистецьких проектів закарпатського письменника, драматурга і журналіста Олександра Гавроша. Перший текст до неї був написаний 8 років тому. В оформленні видання використали зображення з гуцульських кахлів.  

Презентація книги відбулася в народному музеї літератури Закарпаття у Міжнародний день письменників, 3 березня. Своє видання Олександр Гаврош називає проектом. «Це можливо, один із найдовших моїх проектів. Перші тексти були написані 8 років тому. З того часу вони постійно перероблялися, доповнювалися. Я думаю, що все зароблено так, як і було заплановано. У рукописі книга називалася «сказання». Але видавці вирішили зупинитися на слові «легенди». Будуть виникати питання, чи правдиві легенди, але треба розуміти, що легенди й історія – це різні речі. Легенди – це усна пам’ять народу, те, що передається з покоління в покоління», - розповів Олександр Гаврош.

Голова Закарпатського осередку спілки письменників Василь Густі каже, що легенди народилися тисячі років тому, але кожна генерація сприймає їх по-своєму. Тому цікаво, як ці легенди переосмислили сучасні письменники.

Видання «Легенд Срібної Русі» стало можливим за сприяння департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Закарпатської ОДА у рамках програми, що передбачає  підтримку видань творів закарпатських авторів. Заступник директора департаменту Василь Комарницький зазначив, що завдяки цій програмі за 10 років побачили світ близько 150 книг. Цього року експертна рада програми обрала саме книгу О. Гавроша. Віднедавна облрада внесла зміни у програму. Тепер рукописи можуть подавати тільки видавці, а не самі письменники, як раніше, повідомив Комарницький. Цього року на програму підтримку виділено 720 тисяч гривень. Вже подано на розгляд ради 34 групи. Тож наприкінці березня експертна рада обере книги до друку в 2016 році.

Фольклорні джерела у книзі легенд переосмислені, перероблені. Книга вийшла друком у «Видавництві Олександра Гаркуші», й письменник зазначає, що видавець теж є співавтором проекту. Сама ж Олександра Гаркуша вважає, що Гаврош стає дедалі цікавішим письменником.

«Книги – це болюче питання сьогодення. Знайомий видавець з Праги розповів мені, що перед Новим роком у них спостерігається ажіотаж у всіх магазинах, але до книгарні не можна пройти через черги. В Україні ситуація щодо книг невтішна, а Закарпаття, напевно, найменше цікавиться книгою. Я дуже часто думаю, що робити, як зацікавити читачів. Завжди хочу зробити якийсь неординарний підхід до роботи, намагаюся використовувати різні техніки в оформленні. Наше видавництво доволі щедре у виданні поліграфії. Книга в нас на першому місці. Ми намагаємося використовувати найсучасніші матеріали. Видання має бути святом. Маємо впроваджувати сучасні новації у книговиданні, бо Львів, Київ уже роблять такі книги. А в нас багато видань копіюють одне одного», - розповіла Олександра Гаркуша.

Щодо оформлення книги, видавець зізналася, що вже давно хотіла так оформити книгу – стилізувати ілюстрації до неї під гуцульські кахлі. Були здійснені трансформації зображень. У проекті допомагали й викладачі Закарпатського художнього інституту, за участі яких видавці підготували окремі видання про замки краю.

Критик дитячої літератури Оксана Панько відзначає, що в книзі «Легенди Срібної Русі» є таємниці, які спонукають дітей до прочитання: «Читач має змогу опинитися у незруйнованих замках, бути завтра спостерігачем. Це вдала популяризація легенд нашого краю. Я бажаю, щоб книга стала брендом».

Декан філологічного факультету УжНУ Галина Шумицька вважає  нову книгу Олександра Гавроша мистецьким явищем. «Феномен Гавроша у тому, що він береться за різні справи, і всі вони у нього виходять добре, якісно, послідовно. У журналістиці він доводить справу до кінця. Я вважаю, що театру просто поталанило з Олександром. Він не втомлюється ходити до нас на факультет, пояснювати, він знайомить молодь із новими, сучасними авторами», зазначає Галина Шумицька.

Одна з легенд, які є в книзі, стосується Чинадієвського замку Сент-Міклош. Написана вона саме в цій середньовічній споруді, розповів орендар замку Йосип Бартош. Також він відкрив таємницю, що Гаврош приходить у замок і далі, де пише свою чергову книжку.

Відомий закарпатський письменник, декан факультеті іноземних мов УжНУ Михайло Рошко вже прочитав книгу Олександра Гавроша. Свої враження від неї теж розповів під час презентації: «Сашко звернувся до благодатного матеріалу. За всю історію закарпатської літератури найбільш популярною була книга Лінтура «Казки Верховини».  Ніхто не дав такого розмаїття фольклору, як Закарпаття. Олександра Гаркуша має талант видавати книги. У неї це виходить. Можемо пишатися таким виданням. Книжка має давати задоволення. Далеко не про кожну книгу я можу так сказати. Цю книжку я хвалю, вона дала мені задоволення».

Після презентації книги «Легенди Срібної Русі» присутні оглядали виставку ілюстрацій до видання, підготовлену Закарпатським художнім інститутом.

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com