image

Якою була література Закарпаття у минулому столітті

Доктор історичних наук, професор Роман Офіцинський видав нову книгу «Новітня література Закарпаття». У виданні зібрані статті, рецензії, огляди нариси про людей, які вплинули на літературний процес у Закарпатті ХХ століття. 

Йдеться і про корифеїв літератури — Івана Чендея, Петра Скунця, Петра Мідянку, а точніше — про різні ракурси їхнього життя і діяльності. Роман Офіцинський розглядає їх як літературнознавець-історик, характеризує і творчість, й історичні обставини, у якому жили ці особистості.

Книга вийшла друком у видавництві «Гражда». У ній описано п’ять важливих етапів розвитку закарпатського красного письменства ХХ століття: перше двадцятиліття – час «глухого провінціалізму»; 20-30-ті роки – «літературне відродження»; 40-50-ті роки – період стагнації; 60-80-ті роки – «срібний вік»; 90-ті роки – доба добротного регіоналізму. Автор пояснює, що такий поділ обумовлений історичними чинниками і характером літературної спадщини.

«Книжка є результатом багаторічної діяльності, - розповідає Роман Офіцинський про видання. - У 90-х роках активно працював як літературний критик на прохання відомого письменника й журналіста Василя Басараба, відгукувався на ті чи інші явища або працював над узагальнюючими есе».

Сприяли виданню й наукові пошуки, деякий матеріал був зібраний ще під час написання кандидатської дисертації. Коли працював минулої осені в архіві, натрапив на документ з підписом Івана Чендея як відповідального секретаря Обласної організації Спілки письменників України, пов’язаної із захистом культурної спадщини. Це стосується того періоду, коли проти Івана Чендея розгорталася пропагандистська машина після виходу книжки “Березневий сніг”, пояснює автор.

«Творчість Петра Скунця проаналізована з погляду ідейно-тематичних вимірів. Щодо Петра Мідянки, то в книзі подаю свою точку зору на його збірки, зокрема, 90-х років. Додаю наше з ним листування. Тут вміщено його відгук на мій відгук, що дозволяє створити цілісний образ людини. Якщо Петро Скуць не уточнював моїх відгуків на його творчість, то Петро Мідянка у дечому не згодний з моїми роздумами, що, зокрема, відображено у листуванні. Тут все подається без купюр. Це книга, яка розкриває, уточнює, доповнює літературний процес», - розповідає Роман Офіцинський.

Видання стане у нагоді історикам, літературознавцям, студентам і всім тим, хто цікавиться культурним життям Закарпаття в минулому й на сучасному етапах, адже саме історичні факти підтверджують і пояснюють чимало явищ, які спостерігаємо сьогодні.

Книгу можна переглянути на персональному сайті Романа Офіцинського 

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com