image

Коли від війни Москаля з Балогою може бути користь

Театральна війна між Балогою та Москалем дала позитивний результат - буде два театри

Люди з оточення голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля сидять і моніторять, за що можна було б зачепити головного політичного опонента - Віктора Балогу. 

Москаль чітко виконує своє головне завдання - нівелювати вплив Балог на Закарпаття. Окрім непублічних боїв між Москалем та Балогою на контрабандному фронті є ряд публічних війн, які яскраво висвітлюються пресою. Такою, приміром, була війна за фінансування профтехосвіти чи намагання перебрати на себе ініціативу по вирішенню проблем "пересічників".

А вже зовсім недавно виник новий фронт - війна за театр у Мукачеві. Цей театр ще в далекому 1947 році було перенесено в Мукачево з Придністров'я. З того часу він носив ім'я Закарпатський державний російський драматичний театр. Лише в 2014 році було вирішено з назви забрати слово "російський".

І ось нещодавно прихильні до Геннадія Москаля ЗМІ розповсюдили інформацію, що влада Мукачева, де в мерах Андрій Балога, має намір виселити театр з приміщення. Балога цю інформацію спростував, а влада Мукачева просто вирішила перевести приміщення театру в комунальну власність, щоб можна було не залежати від бюджетних обласних коштів. Більше того, керівником театру було призначено вірного соратника Балог, екс-начальника управління культури ОДА Юрія Глебу.

Чи могло це сподобатися Геннадію Москалю? Звичайно, що ні. І ось сьогодні його прес-служба видає черговий наїзд на Балог і заявляє про перенесення театру з Мукачева до міста Хуст.

"Після того, як Мукачівська міськрада без будь-яких попереджень і погоджень із управлінням культури ОДА вилучила будівлю Закарпатського обласного театру драми та комедії з оперативного управління цього закладу, передала її на баланс міського відділу культури й прийняла рішення про створення міського театру, обласний театр із Мукачева переходить до Хуста. Таке управлінське рішення прийняв Геннадій Москаль", - пише прес-служба.

ну і без саркастичного коментаря Москаля не обійшлося: "Цього року Закарпатському обласному театру драми та комедії виповнюється 70 років. Цей заклад має своє ім’я й історію, тому рішення мукачівської міської влади забрати приміщення аж ніяк не означає його закриття. Обласний театр драми та комедії переходить до Хуста й діятиме в теперішньому приміщенні Хустського районного будинку культури. Саме приміщення відремонтують коштами Хустської міськради, а фінансування театру й далі здійснюватиметься з обласного бюджету.
До речі, будівля Хустського РБК набагато просторіша за будівлю в Мукачеві (тут 280 глядацьких місць, тоді як у Мукачеві всього 150). Хуст – колишня столиця Карпатської України, останні роки це місто бурхливо розвивається й давно випередило Мукачево за всіма параметрами. Минулого року Хуст переміг у авторитетному рейтингу «7 Чудес України», тому перенесення обласного театру в це місто є логічним і закономірним. Ми оновимо театральну трупу й будемо добиватися присвоєння театру статусу академічного, а акторам – почесних звань заслужених і народних артистів України.
А тим працівникам Закарпатського обласного театру драми та комедії, які повірили обіцянкам Балоги й вирішили перейти у нижчий за статусом мукачівський міський театр, який інакше, як «жеківським», не назвеш, і який ще невідомо коли запрацює, висловлюю свої щирі співчуття. Оскільки більшість із акторів раніше працювала в обласному державному російському драматичному театрі в Мукачеві й мала нагоду ставити спектакль «Брати Карамазови», то відтепер їм доведеться ставити шоу під назвою «Брати Балоги»".

Звичайно, Геннадій Москаль не є театральним експертом і навряд чи знає щось про сучасні театральні тенденції, тому його судження доволі примітивні. По всьому Світу театри розвиваються у напрямку зменшення, вони стають камерними з невеличкими колективами і без особливих помпезностей в атрибутиці. Після того, як Закарпатський драмататичний театр в Ужгороді став академічним, з бюджету області впало навантаження фінансування, бо академічні театри фінансуються з державного бюджету, тому Москалю легше буде віднайти резерви для театру в Хусті. Але чому він вважає, що театрали в Мукачеві будуть "придатком" до примх Балог?

Очевидно ж, що ця театральна війна між Москалем та Балогою пішла лише на користь. Тепер буде театр і в Мукачеві, і в Хусті. А власне конкуренція між ними матиме лише позитивний ефект, бо мотивуватиме режисерів та акторів до більш якісних театральних постановок. І оцінку робитиме глядач.

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com