image

Latte art: Як в Ужгороді готують мистецьку каву

 

Якщо хочеться сховатися від світу, загорнутися у затишок душевного спілкування, зустріти справді щирих людей, посмакувати дійсно смачну каву й побачити мистецтво малюнку на каві, то вам варто прямувати у “Чічку”.

З 2010 року на вулиці Українській в Ужгороді працює унікальна кав’ярня “Чічка” з величезною закритою і у теплу пору заквітчаною терасою з дерев’яними столиками й широкими просторами. Коли опиняєшся тут, то з’являється відчуття, що ти в гостях у власників скромної вілли з атмосферою сільського Провансу. Витончена простота, у якій народжується гармонія, думки впорядковується, з’являється натхнення, так, після кавування виходиш звідси зовсім іншою людиною. Інтер’єр — доволі нетиповий: приглушені зелені кольори, вітражі, дещо психоделічні картини квітів, які писали на замовлення, багато книг на підвіконнях і бар-стійці.

А зустрічають вас дві сестри — Катка та Мира Мучички, які варять неперевершену каву з різноманітними малюнками на ній, щиро бесідують й дарують той момент, коли можна ні про що не думати, а зануритися тільки у хороше.

Заклад відкрив батько дівчат — Юрій, ідея кав’ярні належить йому — від архітектурних рішень до кожної деталі. Був момент, коли кафе було вимушено зачинене на півроку, зрештою, дівчата вирішили все взяти у свої руки — з 2013 року почали тут господарювати самотужки. Їх навчили працювати з кавомашиною, варити базові кавові напої. Мира має математичну освіту, тому їй до вподоби і паперова діяльність, а Катка — філолог, для неї кава — це навіть щось поетичне. Згодом Катка ще й навчилася latte art — це особливий спосіб вливання спіненого молока в еспресо, завдяки чому на поверхні напою виникають різні візерунки.

Дівчина на очах у кореспондентів ProZak.info створила близько десяти малюнків, а це неочікувано мило, гарно і смачно.

Ми розпитували у сестер про “Чічку”, її постійних гостей, а також про таємниці якісно приготованої кави, алгоритм створення latte art, особливості кавової справи й про те, якою має бути кава в ідеалі.

Кавове навчання

Катка: У мене завжди була мрія попрацювати у кав’ярні. Недарма кажуть, що треба бути обережними з мріями, вони можуть здійснитися.

Мира: Мені боляче було дивитися, як стоїть кавоварка, а ми нічого не вміємо з нею робити. Відтак ми купили кілограм кави, попросили дівчину (йдеться про професіонала у готування кави й кавових напоїв) все нам розповісти, навчити, вона приходила, навчала, а потім ми вже самі експериментували.

Катка: Загалом ми навчилися злагоджено працювати, спочатку були такі випадки, що я на сестру розлила американо, вона на мене — молоко :)

Еспресо живе одну хвилину: про грамотно зварену каву

Мира: Каву треба пити одразу, а не чекати компанію. Еспресо живе одну хвилину. Коли я починала вчитися варити каву, то це була перша фраза від дівчини, яка пояснювала, як готувати каву. Мені інколи аж боляче дивитися, як з еспресо спадає крема.

Катка: Наша улюблена фраза — кава живе одну хвилину. У приготуванні еспресо важлива технічна сторона: це має бути правильний помол кави, треба зважати на те, що кава реагує на погоду. Коли дощ, то кава повільно тече, виходить дуже міцною, тоді треба збільшувати розмір помолу. Каву треба робити зосереджено, правильно її спресувати, затиснувши холдер у пазах, одразу швидко натиснути на кнопку, аби кава не згоріла.

Мира: Про якість еспресо все розповість крема. Також після кави має бути тільки короткотривалий приємний післясмак.

Філософія кави з молоком

Мира: Під час навчання готування кави бариста сказала, що у плані збивання молока треба набити руку. Ми з Катею довго страждали, поки навчилися правильно збивати молоко. Необхідно звикнути до кавоварки, важливий кут нахилу, треба самому все відчувати. Коли великий потік людей, працюєш-працюєш-працюєш, тоді і вчишся.

Катка: А ще велике значення має те, наскільки ти пристосувався до роботи з кавомашиною. Наприклад, я пробувала збити молоко на іншій кавоварці, і у мене нічого не вийшло.

Мира: Щодо хорошого капучино, то у ньому має бути гарна й суцільна пінка, без бульбашок.

Катка: Мені здається, це міф, що молоко має бути дуже жирне. Ми використовуємо 2,6% — це оптимальний варіант. Молоко нормально зіб’ється, при цьому, воно не буде дуже жирним і шкідливим. Температура молока має бути 60—70 градусів, довго прогрівати не можна, бо пінка стає мов білок.

Від класичної кави з молоком до мистецтва кави з молоком

Катка: Якось у нас гостював друг Любчик, я його вчила робити капучино, а він з допомогою топінгу намалював сердечко. Я почала цим цікавитися. Спочатку пробувала з топінгами, але проблема у тому, що вони, по-перше, не дуже корисні, по-друге, не всі їх люблять. Це ризиковано зробити людині капучино з квіточкою з шоколадного топінгу, а виявиться, що вона не любить цей шоколад. Мені захотілося навчитися робити гарні малюнки з допомогою тільки кави й молока. Я почала переглядати відео на YouTube, пробувала повторити, використовувала сірничок, зубочистку, я довго йшла до того, аби купити перо для latte art.

Мира: І Катя завжди казала іншим, випий кави з молоком, я тобі на ній щось намалюю :)

Катка: Стараюся малювати те, що не забирає багато часу, бо каву все таки треба подати гарячою. Малюю метеликів, песиків, левів, ведмедиків, хлопчика, у якого волосся із какао...

Мира: Коли Катя малює цього хлопчика з довгим волоссям, то мій син завжди питає: “Катя, це ти мене малюєш?”.

Катка: На каві з молоком є незначна кількість молочної пінки, на якій може вийти малюнок. До прикладу, розета — це базовий елементарний малюнок, який не завжди у мене виходить, інколи пінка виходить загустою чи молоко збите так, що розета не малюється. А дві розети, з яких потім виходить лебідь — я взагалі мовчу. Тому дуже хочу на курси.

Щодо алгоритму нанесення малюнку, то спочатку треба почати готувати каву, доки вона готується, збиваємо молоко. Використовую два пітчери для збивання молока. Якщо одразу з великого пітчера виливати молоко, то з ним виллється вся пінка, тому перший шар густої пінки треба вилити у менший пітчер. Пінка не має бути дуже густою, вона має бути кремоподібною, схожою на негусті вершки. Треба знайти у чашці ту точку, в яку вливаємо молоко з пінкою.

Щодо малюнків на лате, то у процесі вливання кави в молоко, можна спробувати намалювати візерунок із кількох серденьок.

У приготуванні кави теж є своєрідна поезія, у малюванні на каві теж є поетична складова. Моя робота допомагає мені у творчості. Можна абстрагуватися від того потоку рим, який іноді буває у моїй голові.

Сімейна атмосфера “Чічки”

Мирослава: У нас робота напливами. Зараз у нас після обіду навіть більше людей, ніж вранці. На початку дня зазвичай на еспресо приходять працівники офісу з території колишнього заводу, з банку також приходять, з сервісного центру “Samsung”, представники сервісу автозапчастин “Elit”, мами з дітками у візочках теж люблять у нас бувати. Потім уже приходять студенти, які люблять посидіти під час своєї 30-хвилинної перерви. Є у нас таке подружжя — старші люди, але виглядають закоханими, ніби нещодавно познайомилися, постійно тримаються за руки.

Катка: 70% наших клієнтів — це студенти. Але у нас багато класних клієнтів із території заводу — з квіткової гуртівні, брати Кочути і всі їхні працівники, приходять сюди з меблевого, сувенірного магазинів. Ми вже знаємо, хто і о якій годині має прийти. Багато клієнтів стали нашими друзями, хорошими знайомими. Ми були свідками, як зароджувалося кохання між студентами. Є одна пара, вони завжди ходять на каву разом, але буває, коли хлопець приходить сумний без своєї дівчини, підвішує чотири кави для цієї дівчини — це означає, що вони посварилися, але наступного дня вони вже приходять разом. У них кава — це спосіб примирення.

У нас підвішують каву знайомі знайомим, так, кавою вони висловлюють вдячність один одному. Взагалі, у нас тут сімейна атмосфера, всі один одного знають.

Мира: Є студенти, які вже закінчили коледж, але все одно з іншої частини міста приходять на наш напій “Чічка” (згущик, кава, подвійне молоко і кориця). Ходять люди з іншої частини міста. Є один чоловік, який завжди каже: “Я нарешті прийшов на найкращу каву у місті”.

Катка: Ми не стверджуємо, що у нас найкраща кава у місті, але для деяких людей наша кава найкраща.

Розмова та книги до кави

Катка: Ми хочемо, щоб наша кава піднімала настрій людям. До кави у нас завжди є розмова. Так, розмова — це обов’язкова складова нашої кави. Ми багато спілкуємося з нашими гостями. У нас багато книжок та журналів і не тільки про каву, я хочу, щоб люди читали.

Чічка” — це умиротворення, це цікаві експерименти з кавою, це небанальна й змістовна розмова, це 120 порцій кави на день, це велика кількість красивих кавових фото від гостей, які дівчатка потім знаходять у соцмережах. І надважливо — це latteart, який Катка показує іншим й дозволяє своїм гостям попрактикуватися, у майбутньому вона готова проводити майстер-класи і навчати цьому милому мистецтву інших.

 

Евеліна Гурницька

Фото: Олександра Шевченко

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com