Півтисячі писанок зібрали в ужгородському скансені

В Ужгороді відкрилася унікальна виставка-конкурс «Світ писанки-2016». Другий рік поспіль її проводять у виставковій залі Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Якщо минулого року учасниками були переважно закарпатські майстри, то на цей раз географія суттєво розширилася: на виставці представлено роботи писанкарів з Києва, Львівщини, Івано-Франківщини – загалом роботи 30 майстрів. Кількісно це 590 писанок - рекордна кількість для виставки, котра проводиться вдруге.

 

Виставку-конкурс, яку музей організував спільно із Закарпатським художнім інститутом, урочисто відкрили за тиждень до Великодня – 22 квітня. Вже вдруге ініціаторами й головними організаторами виставки є доцент кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатського художнього інституту Роман Пилип і доцент кафедри історії України УжНУ Василь Коцан. Конкурс проводили у трьох номінаціях: традиційне писанкарство, авторська писанка і новаторська писанка. Подарунки переможцям забезпечили відомий закарпатський кондитер Валентин Штефаньо, а також видавництво Олександри Гаркуші.

Виставку відкривала директор Закарпатського музею народної архітектури і побуту Габріела Андял, ректор Закарпатського художнього інституту Іван Небесник,голова закарпатського осередку НСХУ Борис Кузьма, заступник директора Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури Оксана Попдякуник.

«Писанкарство – це важлива частина української народної культури. Сьогодні світ глобалізувався, для писанокє готові наліпки у магазинах, але вони, звісно, не такі цінні, як власноруч виготовлена писанка. Велика ганьба для незаміжніх дівчат, коли прийдуть «поливачі», а вдома немає писанки. Великоднє яйце свідчить про те, що людина згадала про Воскресіння Христове, готується до Пасхи», - вважає Іван Небесник.

У гуцулів писанка мережана - з дуже дрібним орнаментом, на Поділлі люблять чорний колір, а лемківські яйця - дуже яскраві і розписуються голівкою цвяха. У традиційній писанці обов`язково присутня зірка як символ сонця, хрест як поєднання жіночої і чоловічої енергії, дерево життя та берегиня. Однак, сучасні майстри не вважають писанку каноном. Кажуть - це завжди пошуки чогось нового.

Цього року наймолодшою учасницею виставки-конкурсу стала Христина Герц, студентка Закарпатського художнього інституту, а найстаршою – жителька села Тур’я Ремета Перечинського району Марія Хававка, якій цього року виповниться 81 рік. Серед усіх учасників лише троє представляють сильну стать, усі інші – жінки-писанкарки.

За день до виставки, компетентне журі провело засідання, на якому визначили переможців номінацій, однак зберегли це в таємниці до самого відкриття.

У традиційному писанкарсті перемоги здобули: Оксана Білоус (м. Київ), Марія Хававка (с.Тур’ї-Ремети Перечинського району), Наталія Ковач (м. Хуст).

В авторській писанці смак перемоги розділили Ольга Жулій (м. Львів), Наталія Янішевська ( м. Золочів Львівської обл.), Тереза Варга (м. Ужгород).

У номінації новаторська писанка: Ксенія Рибалко (м.Ужгород), Тереза Якоб с. Крайниково Хустського району), Христина Герц (смт. Чинадієво Мукачівського району).

Наприкінці урочистої частини гостей виставки-конкурсу привітала Христина Герц, у виконанні якої прозвучала пісня Ave Maria - Andrea Bocelli, а також свою поезію прочитала ужгородська поетеса Ольга Мацо.

 

Юрій Піясюк, студент відділення журналістики УжНУ для ProZak.info,

Фото ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com