image

Роботи легендарних закарпатців Бокшая та Ерделі будуть представлені на унікальній виставці в Кошице

Роботи легендарних закарпатських художників Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі з фондів Музею Свидника будуть представлені на унікальній виставці в рамках Днів України в словацькому місті Кошице

28 березня 2017 року о 18.00 у мистецькому центрі Kulturpark в словацькому місті Кошице відбудеться відкриття виставки «Світ в українсько-словацьких кольорах», яку в рамках Днів України в Кошице підготовлена Словацьким національним музеєм - Музеєм української культури (СНМ-МУК) в Свиднику.

Виставка складається з художніх робіт представників українсько-русинського образотворчого мистецтва, які походять або з північного сходу Словаччини (Дезидерій Милий, Єва Біссова і ін.), або Закарпатської області України (Йосип Бокшай, Адальберт Ерделі та ін.). Тобто, будуть представлені митці з території, яка протягом багатьох століть являла собою загальну культурну зону, а протягом 20-го століття стала ареною бурхливих державних змін та нових політичних утворень.

Всі роботи, які будуть представлені на виставці, - з фондів СНМ - МУК в Свиднику і багато з них, будуть презентовані вперше.

Частиною виставки також буде демонстрація макетів дерев’яних церков східного обряду, які виготовив майстер Ладіслав Цідило. Мова йду про церкви лемківського типу, які характерні для регіону північно-східної Словаччини та південно-східної Польщі. Ці церкви є однією з найхарактерніших культурних особливостей Карпатського регіону.

Мистецький фонд СНМ - МУК почав формуватися в 60-х роках минулого століття і в даний час складається з 4503 штук артефактів. З точки зору природи елементів колекції їх можна розділити на дві основні групи - духовні та світські.

Світські колекції творів мистецтва складаються в основному з частини вільного, підготовчого мистецтва і в меншій мірі декоративно-прикладного мистецтва. Роботи вільного мистецтва походять з області живопису, графіки, малюнків і скульптур, і можуть бути поділені на такі розділи:

- твори образотворчого мистецтва русинів-українців Словаччини повоєнної доби. У тому числі непрофесійних художників української національності;

-  твори українських художників, які після розпаду Австро-Угорської імперії в період після Першої світової війни та після більшовицького перевороту в 1917 році і окупації української території Польщею та Росією з 1919 по 1920 рік емігрували до Чехословаччини (в основному в Прагу) і тут працювали різні періоди часу;

- твори митців Закарпатської школи живопису, яка була сформована з 20-го по 30-ті роки минулого століття в Ужгороді та митців Закарпаття періоду УРСР і сучасної України;

- твори словацьких митців, які є громадянами  Чехії, Польщі, Угорщини, Німеччини і Болгарії.

Згадані збірки творів свідчать про те, що музей фокусується на придбанні і захисту всіх наявних видів образотворчого мистецтва і всіх ступенів художнього вираження з метою історичної документації.

Куратор виставки – доктор Ладіслав Пушкар

Як ми повідомляли, в словацькому місті Кошице відбудуться вже традиційні Дні України, на яких широко буде представлено і Закарпаття.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com