image

В Ужгороді відкривають фронт креативного супротиву несправжньому

 

Тринадцятого грудня - День святого Андрія Первозванного. Стародавня християнська легенда каже, що апостол Андрій Первозванний проповідував християнство в самому Царгороді, на побережжях Чорного моря та в околицях - Києва.

Хоч Андрій Первозванний - християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання "калити".

В народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим святом, оскільки у Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю. Вже кілька днів до того, себто 7 грудня, у свято покровительки дівчат Катерини, починаються молодіжні обряди. Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукають собі пару для майбутнього подружнього життя.

Дверима у світ ментальних кодів генетичних образів молодіжних обрядів став "Клепач".

"Клепач" - це унікальний інструмент Карпатської школи ковальського мистецтва України і назва техноівенту.

Справа у тому, що клепачем окрім ковання також було заведено бити на сполох, тобто повідомляти про стихійне лихо, скликаючи громаду до спільного гасіння пожежі, боротьби з повіню та ворогом під час війни. Саме традицію культурного (інструментального) ґвалту клепачем ми відновлюємо у нашому техно-театрі соціодрами відповідно до культурного коду України.

Культурний ґвалт! У країні війна.

Ми, громадські активісти креативного класу України, відкриваємо культурний фронт з вірою у перемогу над цинічним контентом, адже екрани гаджетів стали основною зброєю гібридного тероризму.

Телевізор - нейровірус, що знеструмлює справжні ритми життя і цим самим нейтралізує, у молодого покоління, гідність за свої культурні коди. Шароварщина, так кажуть коли тема заходить про традиції народу.

Перформативна соціодрама як метод дії є безпековим антидотом проти культурної нейтралізації гідності українців.

"Клепач" відкриває мистецтво ковальства як частину естетики української культури, що є своєрідною системою символів, коріння якої сягає глибини віків. Водночас змістова матриця народного світогляду залишається незмінною, трансформується лише форма. В еру науково-технічного прогресу, особливо гостро відчувається потреба збереження національно-духовної ідентичності. І, як не парадоксально, відлуння національних кодів починає звучати в душах людей цілком несподівано – як враження від почутої пісні або ритму, побаченого образу у відтвореному народному обряді або від вібрацій знаків оберегів.

Саме для уможливлення історичного-естетичного ресайклінгу духу Карпат, удар (kiсk) клепача об метал було оцифровано і покладено в основу Карпатської Techno музики. 

Естетичний ресайклінг уможливив проект "Креативні індустрії територій" від ГО "Культурна ініціатива Коло" у системному партнерстві з електронним композитором Aleksandr Kireev та співачкою Александрою Кузнецовою (Alexa).

Закарпатський ґвалт клепача утворить середовище музичної просторової композиції, що матиме обрядову драматургію.

Аутентичне відновлення технології обряду буде реалізоване завдяки партнерству з науково-дослідницькою лабораторією української літератури та фольклору Закарпаття при Ужгородський національний університет під керівництвом Оксани Тиховської (к.філологічних наук).

Дизайнер речей та аксесуарів Оксана Василян і її атмосферна майстерня естетичних образів "Коlo-makiv" - наповнять витонченою красою вбрання частину перформансу.

Креативну подачу фактурності облич уможливить Олеся Смирнова

Студія сучасної хореографії "Бліц", через пластику тіла утворить, для тебе, відчуття техно-вібрацій обряду.

Сучасними креативними образами new media art наповнить техно-театр VJ e-1 з Blck Вox(Київ) Іван Забалуєв.

Blck Box - це visual art митці, що оживляють ритми.

Образами від Blck Box дихають найпотужніші техно івенти Києва -"Схема" і "Rhythm Büro". Їхні органічноелектричні візуалізації вщент розбивають попсовий мас маркет і показують, що мистецтво в режимі 4.0 - це спортмайданчик на якому ти маєш можливість прокачати себе занурившись у світ образів своєї підсвідомості.

Квантова гармата творчих імпульсів Українського мистецтва "Вагоновожаті" та "The Erised", також співпрацюють з Blck Box.

Ungvar style гостинності - меценати міста Ужгород - вілла "Пі" та готель "Едуард".

Художник по костюмах, фенш іллюстратор Ліза Яриновська створить, перші в Україні, середовищні маски міфічних образів нашої землі. Головний акцент - це дотримання енергетики ритуалу наших предків.

Хранителі традиції ковальського мистецтва Карпат - Віктор Куртанич та Іван Щур під час техноґлавту викують карпатський оберег, за яким прийдуть з іншої сторони...

Трансцендентні образи: мавка, чугайстер, дводушник все ще серед нас...

Є надія на те, що наш техноґвалт почують справжні карпатські Велети духу, адже повільне, карпатське техно - це ритм яким вібрують гори Карпат.

105 bpm має пробудити Велета.

Приходь дізнатися, як він називається - 3.12 о 21.00 початок.

Готель "Закарпаття", 2-й поверх.

 

                    

Забарило Євген, менеджер метакультурних проектів

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com