image

Жлобство по-закарпатськи: нічне музейне здирництво

На "Ніч в музеї" деякі ужгородські музеї вирішили брати гроші з відвідувачів

Репліка мистецтвознавця Роберта Малиновського щодо акції "Ніч в музеї" в Ужгороді.

Почну з певних минулорічних споминів, коли приємно був вражений акцією "Ніч в музеї", яка була проведена минулого року. 

Це була унікальна подія, якою могло б пишатися будь яке європейське місто.

Дивіться: Музейна ніч в Ужгороді 2016 року.

Тоді Ужгород не просто провів акцію "Ніч в музеї", а приєднався до європейської акції, яку організовує Європейська асоціація музеїв.

І суть її в тому, щоб залучати побільше відвідувачів на перегляд експозицій. 

"У цю ніч більшість музеїв відкрито для відвідувачів після заходу сонця і майже до ранку. Основна мета акції — показати ресурс, можливості, потенціал сучасних музеїв, залучити до музеїв молодь", - пише про цю акцію "Вікіпедія". І головна концепція цієї музейної ночі в тому, що музеї для відвідувачів відкриті абсолютно безкоштовно.

Так воно і було минулого року і ми стали свідками масового відвідування наших музеїв в Ужгороді. Я був гордий з того, що ми дійсно засвідчили цим свою європейськість.

Звичайно, я сподівався на продовження акцій і з трепетом очікував, як воно буде цього року.

І ось вже зараз стало зрозуміло, що масове минулорічне нічне відвідування запаморочило голову деяким його керівникам. 

Першим анонсував "Ніч в музеї" наш рідний скансен - Закарпатський музей архітектури і побуту. І вже на афіші ми бачимо, що вхід буде "за квитками музею".

nich_u_skanseni_fit_content_width

 

А згодом свою афішу оприлюднив і краєзнавчий музей. І тут взагалі вже ціна вказана - 100 гривень за вхід.

afisha-small2

Ще при вході в замок вивісили нагадування

Я не бачив афіш музею Бокшая та галереї "Ілько", які традиційно приєднуються до акції "Ніч в музеї", але мені достатньо і того, що я побачив. Тобто, цього року музеї Ужгорода вирішили відійти від головної концепції Європейської акції "Ніч в музеї" - безкоштовна доступність.

Звичайно, хтось може заперечити, мовляв, музеї готують програму, що передбачає певні витрати. Але ж зрозумійте мене правильно, один раз на рік можна зробити акцію безкоштовною. Це ж надалі спрацює на самі музеї, бо "нічні відвідувачі" захочуть іншого разу навідатися туди.

Нагадаю, що краєзнавчий музей та музей архітектури є державними, тому тут стоїть питання і до влади області: для чого тут комерція? Адже суть цієї ночі зовсім в іншому. Або ж музеї таки непідконтрольні владі? Невже вас не бентежить фрівольна жага до комерціалізації музеїв? Хіба мало скандалів навколо ресторану на території краєзнавчого музею? Музеї є важливими об'єктами для пізнавального формування закарпатців. І потрібно думати про те, в першу чергу, як залучити людей до відвідування музеїв, а не про те, як на відвідувачах заробити. 

Роберт Малиновський, мистецтвознавець

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com