Історіографічний контекст індустріального розвитку України

Архітектура промислових будівель є невід'ємною складовою індустріальної культури нашої держави і для розуміння розвитку промислових будівель і підприємств, причин їхнього оновлення і розвитку вимагають певних відомостей з історії.

Поняття «індустріальної культури» має узагальнюючі позиції для культури людства в цілому і індивідуальні прояви особливостей в історичному контексті окремо взятих країн, що відрізняються генезою промислових підприємств, соціокультурним станом того чи іншого періоду розвитку, вектора економічної спрямованості, природними ресурсами і всією сукупністю явищ, що пов'язано з промисловим виробництвом тощо. Індустріалізація в Україні була здійснена протягом 2-ої половини ХІХ - до післявоєнних років ХХ ст.

Внаслідок індустріалізації Україна отримала:

— великомасштабні промислові об'єкти з вираженою інженерною інфраструктурою та брутальними фасадами;

— домінування крупногабаритних інженерних споруд (таких як, наприклад, домни) і цілковите перетворення емоційної атмосфери міст України з пріоритетним звучанням тем індустріальних пейзажів;

— формування структури промислового міста було підпорядковане промисловим зонам тим, що виникли або склалися історично;

— формування відомчого житла, що територіально близьке до промислового підприємства і врешті решт – створення так званих "соцгородков". В деяких випадках будівлі мали досить привабливі вентильовані фасади, якими в той час могли похизуватись не всі споруди;

— розроблено і закладено, так звану, соціальну інфраструктуру, що мала не меті адаптування людини до умов середовища на виробництві.

Ще є, так би мовити, структурні зрушення, які прийшли в сьогодення, як візуально і матеріально виражене послання свого часу. Наприклад вентильовані фасади були досить новими для свого часу та виразно прикрашали будівлі, а також додавали енергозберігаючих властивостей.

Пріоритет в архітектурі індустріального періоду безперечно наданий підприємствам важкої індустрії гідроенергетики.

Архітектура виконує функції носія проголошеної ідеології, Машзал гідроелектростанції вирішується прийомами святковості громадських будівель. У цей період в архітектурних колах обговорюються задачі формування промислових будівель з мажорністю і значущістю громадської будівлі, з одного боку, і з лаконічністю, доведеної до рангу аскетики, і елегантністю конструктивізму, з іншого боку.

Прискорення строків проектування започаткувало перехід на засади типового проектування, що взагалі стало своєрідним явищем у цій сфері на багато років вперед.

Водночас, під виливом ідеологічної значущості завдань індустріалізації формується не тільки тематика в мистецтві, але й стилістика. На тлі цього з'являються рухливі, енергійні, живописні і скульптурні роботи. Саме в цей період було закладено засади, що згодом вплинуло на зміни естетичних смаків суспільства і створило явище в мистецькому середовищі, яке отримало назву естетики індустріальної архітектури.

0 коментарів


Написати коментар

Loading...
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com