image

Чи буде створено нову коаліцію більшості в Закарпатській облраді під нового голову ОДА

З обранням нового голови Закарпатської ОДА не виключено, що в обласній раді буде створено нову коаліцію

Ми розповідали про те, як важко формувалася коаліція більшості в Закарпатській облраді.

Голову Закарпатської облради обрали з третього разу. Першого разу лідеру Єдиного ЦентруВікторові Балозі  не вистачило всього одного голосу, щоб головою облради був близький йому лідер «Батьківщини» Олександр Кеменяш.

Другого разу був певний паритет і ніхто не мав переваги в тому, щоб обрати голову. І лише згодом голову обрали і  очолив раду Михайло Рівісякий є людиною «народофронтівця»Валерія Лунченка і, відповідно,  Геннадія Москаля, який очолює фракцію «Солідарності» в облраді.

В облраді було створено коаліцію з "Солідарності", "Відродження", "КМКС" та колишніх регіоналів з Опозиційного блоку. 

Тоді один з керівників Євромадану в Ужгороді  Юрій Світлик написав із сарказмом:

«Сьогодні головою Закарпатської обласної ради став Роберт Бровді (партнер Юри Єнакіївського), Михайло Ланьо (нардеп-регіонал-учасник стрілянини в Мукачеві), Валерій Лунченко (нардеп-фронтовик), Генадій Москаль (голова ОДА) та Олександр Ледида (лідер опозиційного блоку на Закарпатті)".

І дійсно, здавалося б, якась непоєднувана коаліція. Але у Геннадія Москаля була єдина мета - не дати сформувати коаліцію більшості Вікторові Балозі. 

І ось зараз все може розвалитися. Після виборів президента найбільший пріоритет мають саме депутати місцевих рад, бо у них вибори лише в 2020 році. Однозначно, що новому президенту України Володимирові Зеленському потрібно буде ставити голів ОДА в регіонах, де він вибори програв. Мова про деякі області Західної України. Але не так легко йому буде призначати голів ОДА там, де він виграв, але немає підтримки в радах, які свого часу були сформовані під Петра Порошенка. 

А як буде на Закарпатті? Ми повідомляли про те, що голова ОДА Геннадій Москаль подав у відставку. Відразу ж після офіційного оголошення президентом України Володимира Зеленського та його інавгурації постане питання призначення нового голови ОДА. Поки невідомо, хто ним буде, але цей голова ОДА повинен мати підтримку в облраді, щоб не було певного блокування його роботи.

Як відомо, Віктор Балога підтримував Зеленського і його фракція Єдиного Центру доволі дисциплінована. У той же час колишні партнери Балоги від "Батьківщини" не зможуть підтримувати Зеленського, бо Юлія Тимошенко перед другим туром піддала його критиці і підтримала Петра Порошенка. 

З іншого боку, угорці від КМКС також підтримують Зеленського і не можуть пробачити Порошенку його мовні ініціативи. 

Окрім того, наразі близькі до Зеленського і представники "Відродження", бо саме заступник голови фракції "Відродження" у парламенті Писаренко неформально взявся представляти інтереси Зеленського у Верховній Раді і має намір сформувати групу депутатів під нового президента. Таким чином, фракція "Відродження" в Закарпатській облраді швидше за все також вийде з коаліції. Це зроблять і четверо депутатів від Опозиційного блоку. 

Формально (і логічно) нова коаліція більшості може мати такий формат: ЄЦ (18 депутатів), "Відродження" (11 депутатів), КМКС (8 депутатів), Опозиційний блок (4 депутати). Тобто, 41 депутат із 64-х. 

Що може стати на заваді створення такої коаліції? Непримиренне протистояння між Віктором Балогою та Михайлом Ланьом. Тобто, поєднати ЄЦ та "Відродження" буде вкрай складно. А без будь якої із цих фракцій коаліцію створити неможливо, бо потрібно мати 33-х депутатів мінімум. 

На що може піти нова Адміністрація президента для того, щоб таки примирити Ланя та Балогу? На певні преференції для них обох. Тобто, представника Балоги призначити губернатором, а представника Ланя першим заступником і дати ще декілька провідних посад як в ОДА, так і, приміром, в силових структурах, які підпорядковані президенту. Ну або навпаки: губернатором Ланя або когось із його оточення, а представникам Балоги ряд провідних посад. 

Та є ще інший варіант. Віктор Балога буде переконувати президента та його адміністрацію, що він створить більшість і без "Відродження". Він просто попри рішення Тимошенко про підтримку Порошенка в другому турі може спокійно переманити в нову більшість фракцію "Батьківщини", бо має вплив на Олександра Кеменяша. Тут проблемою може лише стати принципова позиція деяких депутатів від "Батьківщини", які не підуть не так проти головної "шефині", як проти совісті. 

Не виключений також варіант, що в облраді станеться повний переформат коаліції і окремі депутати оголосять про вихід із своїх фракцій і створять групу в облраді щодо підтримки президента та нового голови ОДА. І саме навколо цієї групи буде поступово формуватися коаліція більшості. 

Одним словом, на нас чекають цікаві події в обласному політикумі.

Та залишається питання, наскільки потрібно новому президенту створювати під себе коаліції більшості в місцевих органах влади. Так, вибори до місцевих рад будуть аж через рік. Але з іншого боку це - лише рік. Головним завданням для нового президента буде сформувати коаліцію в новому парламенті, а місцеві ради поки не є такими важливими.

Василь Поляк для Prozak.info

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com