Немеш і партнери
image

АТО, чи все таки воєнний стан

Президент Порошенко готовий ввести воєнний стан

У суспільстві тривають дискусії на рахунок того, що краще для України в даному випадку військової агресії на Сході країни: ввести воєнний стан, чи далі продовжувати антитерористичну операцію (АТО). Експерти кажуть, що президент Петро Порошенко не хоче вводити воєнний стан, бо у такому випадку вся відповідальність буде на ньому, як на головнокомандуючому країни. А наразі при АТО відповідальність лягає на правоохоронні органи, тобто більше на главу уряду Арсенія Яценюка.

Тим не менше, сьогодні президент оголосив, що готовий негайно ввести воєнний стан у разі подальшої ескалації конфлікту на сході України. За словами Порошенка, сьогоднішній Мінський саміт покаже, чи вдасться Україні зупинити агресора дипломатичним шляхом або Україна буде переходити на інший режим.

"Хочу відзначити, що і я, і уряд, і Верховна Рада готові до переходу, до прийняття рішення про введення військового стану на всій території України. І я ні в якому разі не буду затримуватися із цим рішенням, якщо безвідповідальні дії агресора приведуть до серйозної подальшої ескалації конфлікту ", - сказав він.

Ми вирішили детальніше висвітлити поняття «воєнний стан» та «АТО», як ключові елементи захисту, їх ознаки, відмінності та законодавче врегулювання, тому звернулися за роз’ясненням до заслуженого юриста України, професора УжНУ Петра Немеша.

Петро Немеш надав такі юридичні тлумачення:

Воєнний стан.

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» ухвалений у 2000 році. Згідно цього Закону воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення
загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Спочатку відповідну пропозицію президентові надає Рада національної безпеки та оборони. За результатами розгляду пропозиції, Президент України видає указ про введення воєнного стану, який на протязі двох днів затверджує Верховна Рада України. Затверджений парламентом указ негайно оголошується через засоби масової інформації. Крім того, Україна негайно через генсека ООН повідомляє про параметри введення надзвичайного стану, держави, які беруть участь у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права.

Антитерористична операція.

Закону України «Про боротьбу із тероризмом», визначає поняття «Антитерористи́чна опера́ція», як комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення злочинних діянь, здійснюваних з терористичною метою, звільнення заручників, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичного акту чи іншого злочину, здійснюваного з терористичною метою.

Для організації і проведення антитерористичних операцій та координації діяльності суб'єктів, які ведуть боротьбу з тероризмом чи залучаються до антитерористичних операцій,

 Указом Президента України від 14.04.2014 року введено в дію Рішення РНБОУ "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", тобто даним указом введено АТО.

 Аналізуючи поняття «воєнний стан» та «АТО» та їх законодавче врегулювання прослідковуються наступні відмінності:

 

ВОЄННИЙ СТАН

АНТИТЕРОРЕСТИЧНА ОПЕРАЦІЯ

Військові дії

Так

Так

Мобілізація

Так

Так/ні

Примусовий призов

Так

Ні

Евакуація мешканців

Так

Так/ні

Закордонна військова допомога

Ні

Так

Закордонна фінансова допомога

Ні

Так

Вибори, референдум

Ні

Так

Комендантська година

Так

Ні

Контроль мас-медіа, заборона інтернету

Так

Ні

Протести

Ні

Так

Вилучення транспорту для потреб армії

Так

Так/ні

Вилучення власності п.о.у. для потреб армії

Так

Ні

Відчуження власності для потреб армії

Так

Ні

Обмеження подорожей

Так

Так

Вилучення зброї

Так

Ні

Обов’язок надавати помешкання для армії

Так

Ні

Думка про доцільності в подальшому проводити на території України АТО або необхідності якнайшвидше вводити воєнний стан залишається за читачами.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com