Немеш і партнери
image

Чому місцевих управлінь юстиції на Закарпатті скоро не буде

На Закарпатті сьогодні функціонують 13 місцевих управлінь юстиції (11 районних та 2 міськрайонні). Однак, за словами міністра юстиції, ця система давно себе вичерпала. Найближчим часом місцеві управління ліквідують і замінять на бюро правової допомоги.

За підсумками засідання Кабінету Міністрів, яке відбулося 11 лютого, стало відомо, що уряд прийняв постанову, якою дав старт реалізації ініціативи Мін’юсту щодо створення бюро правової допомоги по всій Україні. При цьому постановою передбачена ліквідація 586 територіальних органів Міністерства юстиції на районному та міському рівнях.

«Ми прийняли рішення ліквідувати майже 600 районних управлінь юстиції радянського зразка, що існували в Україні 25 років і не надавали ніяких сервісів і допомоги українцям, були колишнім втіленням закритості, бюрократії та відсутності мотивації допомагати тій людині, яка найняла  цих чиновників», - сказав міністр юстиції Павло Петренко.

Згідно з реформою замість управлінь юстиції мають з’явитися 428 бюро правової допомоги по всій Україні, які забезпечуватимуть українців правовим захистом та надаватимуть доступ до он-лайн послуг Міністерства юстиції. Таким чином буде розширено систему безоплатної правової допомоги у адміністративних, цивільних та кримінальних справах, яку Міністерство юстиції почало створювати минулого року.

Зокрема в Закарпатті було створено Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та три місцеві центри: Ужгородський, Мукачівський і Хустський. У цих центрах низка категорій громадян (малозабезпечені, діти-сироти, інваліди,  переселенці, ветерани війни, учасники АТО та сім’ї загиблих тощо) можуть реалізувати право на адвоката, яке їм гарантує держава на підставах та в порядку, передбаченому Законом « Про безоплатну правову допомогу». Крім того надається первинна правова допомога, тобто консультації всім громадянам (незалежно від їх майнового стану та соціального статусу), які не потребують адвоката, але потребують нормального юридичного супроводу (найбільш затребуваними є консультації з житлового, земельного, сімейного, податкового законодавства тощо).

Однак трьох місцевих центрів на Закарпатті явно замало, щоб забезпечити належний доступ до безоплатної правової допомоги жителям всіх районів нашого краю (у т.ч. жителям віддалених гірських населених пунктів). Тому заплановано, що новостворені бюро правової допомоги долучаться до вже створених центрів безоплатної правової допомоги, покривши таким чином всю територію Закарпаття до рівня районних центрів. В міністерстві обіцяють, що ці установи функціонуватимуть за рахунок бюджетних коштів і економії всередині Міністерства юстиції.

Наскільки ефективною стане така система безоплатної правової допомоги, покаже час, адже кадровий потенціал таких бюро та, відповідно, якісь послуг, що будуть у них надаватися, напряму залежатиме від фінансування. Однак з позицією міністерства в цілому важко не погодитися: реформа органів юстиції однозначно потрібна, бо навіть юристам (не кажучи про пересічних громадян) сьогодні не зовсім зрозуміло, якою є реальна роль місцевих управлінь юстиції та чим там займаються.

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com