Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

Якою буде нацполіція, як зареєструвати бізнес за день, чому касові апарати обов’язкові, і як пиво прирівняли до горілки.

Кандидат юридичних наук Віталій Дацюк підготував для нашого сайту підбірку найактуальніших подій у законодавстві та юридичній практиці за тиждень, що минає. Віднині будемо періодично готувати такі дайджести, аби закарпатці були в курсі найважливіших подій у законодавчій сфері. 

1. В Україні замість міліції буде поліція

2 липня Верховна Рада у другому читанні та в цілому прийняла Закон «Про Національну поліцію».

Передбачається, що Нацполіцію має очолити аполітичний начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням прем’єр-міністра відповідно до пропозицій міністра внутрішніх справ. При цьому поліція буде підзвітною не тільки уряду, а й громадськості. Місцеві ради зможуть висловлювати недовіру місцевим керівникам поліції.

У складі нового відомства будуть функціонувати: кримінальна  та патрульна поліція, поліція охорони, спеціальна поліція, поліція особливого призначення, науково-дослідні установи та установи забезпечення.

Поліцейський буде мати службове посвідчення і жетон. Номер службового жетону буде розміщений на уніформі. Заборонено його знімати або приховувати, а також будь-яким іншим чином перешкоджати читати інформацію на ньому або фіксувати її за допомогою технічних засобів.

Закон набуде чинності через три місяці після опублікування, але частина норм почнуть діяти з 2017 року, частина - в день після опублікування. До кінця 2016 року поліції дозволяється використання службових посвідчень, бланків, печаток, штампів, логотипів та емблем міліції та МВС.

Водночас група народних депутатів зареєстрували проект постанови про скасування закону про національну поліцію, мотивуючи це порушенням процедури його прийняття.

2. Закон «Про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті»

Вказаний закон став найбільш резонансним та скандальним на цьому тижні, адже за оцінками експертів його реалізація може спричинити колапс банківської системи зокрема та вітчизняної економіки в цілому. Зокрема документ зобов'язує банки знизити курси за валютними кредитами для споживачів до того рівня, на якому вони були на момент підписання кредитного договору.

Депутати вже зареєстрували проект постанови про скасування цього закону, як такого, що був прийнятий з порушеннями (зокрема були зафіксовані факти кнопкодавства). Крім того 8 депутатів уже відкликали свої голоси за цей закон. 

3. Верховний суд просить перевірити на предмет конституційності закон про оподаткування пенсій

3 липня Пленум Верховного Суду України прийняв рішення про направлення відповідного конституційного подання до Конституційного Суду. Зокрема судді ВСУ вважають неконституційним положення підпункту 164.2.19 пункту 164.2 ст. 164 Податкового кодексу, згідно з яким частина пенсії, яка перевищує три мінімальних заробітних плат, підлягає оподаткуванню. Однією з основних догм пенсійного забезпечення громадян України є правило, згідно з яким пенсії не оподатковуються. Відтак порушення цього принципу суперечить положенням статей 8, 21, 22, 46, 126 Конституції України.

4. До органів влади скоро можна буде звертатися через Інтернет, не виходячи з дому

Законом, який був прийнятий 2 липня та готується на підпис Президенту, передбачено можливість подавати звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій у електронній формі за допомогою мережі Інтернет, а також звертатися з електронними петиціями до Президента, Кабінету Міністрів, Верховної Ради, а також органів місцевого самоврядування.

Детальніше про цю новелу читайте в окремій публікації ProZak

5. Відтепер бізнес можна буде зареєструвати за один день

Зменшено до одного дня строк державної реєстрації юридичних осіб та взяття на облік в органах ДФС юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Про порядок реєстрації та взяття на облік інформує прес-служба Державної фіскальної служби України. Тепер отримати витяг з ЄДР з відомостями про проведення держреєстрації юрособи чи фізоособи-підприємця, а також стати на облік в органах Державної фіскальної служби стало можливо не пізніше наступного робочого дня з моменту подачі документів державному реєстратору.

6. Вимогу щодо обов’язкового використання касових апаратів відмінено для підприємців з доходом менше 1 млн грн

Відповідно до Закону, який був прийнятий Верховною Радою 1 липня, реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) не застосовують платники єдиного податку: а) першої групи; б) другої і третьої груп незалежно від виду діяльності, якщо протягом календарного року їхній дохід не перевищує 1 млн грн. У разі, якщо обсяг доходів за календарний рік перевищить 1 млн грн, використання РРО для платника єдиного податку є обов’язковим. Закон готується на підпис Президента.

7. Пиво прирівняли до горілки

1 липня набув чинності Закон № 71-VIII, згідно з яким виробництво, імпорт, експорт, оптова чи роздрібна торгівля пивом з вмістом етилового спирту від 0,5% підлягає ліцензуванню на загальних засадах, що встановлені законодавством для алкогольних напоїв. У Державній фіскальній службі роз’яснили, що для суб’єктів підприємництва, які вже мають ліцензію на алкогольні напої, окрему ліцензію для пива оформлювати не потрібно. При цьому для маркування пива міцністю більше 8,5% об’ємних одиниць застосовуються акцизні марки (пиво, виготовлене до 1 липня 2015 року, не потребує маркування і перебуватиме у вільному обігу до моменту його реалізації з урахування терміну придатності).

Однак у зв’язку із вказаними нововведеннями під загрозою закриття опинилися більше десятка малих пивоварень Закарпаття. Причина у високій вартості ліцензії на оптовий продаж алкогольних напоїв. Голова Закарпатської ОДА Василь Губаль пообіцяв звернутися до депутатів з прохання переглянути ці норми законодавства і повернутися обличчям до малого бізнесу.

8. Набрав чинності Закон «Про ліцензування видів господарської діяльності»

Тепер ліцензуванню підлягають лише 30 видів (раніше 57) господарської діяльності. Стаття 7 Закону передбачає вичерпний перелік таких видів. Це, зокрема: банківська діяльність, фінансові послуги, професійна діяльність на ринку цінних паперів, освітня діяльність, виробництво і торгівля алкогольними напоями, виробництво лікарських засобів, медична та ветеринарна практика, випуск та проведення лотерей, тур операторська діяльність, посередництво у працевлаштуванні за кордоном, охоронна діяльність, централізоване водопостачання та водовідведення, перевезення пасажирів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом тощо.

9. Змінюється граничний розмір орендної плати за землю

Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу, згідно з якими граничний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки – у разі якщо орендар був визначений на конкурентних засадах. Відповідний Закон був прийнятий 30 червня і готується на підпис Президенту.   

10. Роботодавець зобов’язаний повідомити Державну фіскальну службу про прийняття працівника на роботу

Постановою Кабінету Міністрів України №413, яка набрала чинності 3 липня, затверджено форму та порядок повідомлення про прийняття працівника на роботу. Відтепер власник підприємства, установи, організації чи уповноважена ним особа ще до початку роботи нового працівника за укладеним з ним трудовим договором подає відповідне повідомлення до територіального органу ДФС за місцем обліку суб’єкта господарювання як платника єдиного соцвнеску. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com