Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

Читайте у черговому дайджесті про попереднє схвалення змін до Конституції, вибори в об’єднаних громадах, електронні петиції Главі держави, проект податкової реформи, розроблений Мінфіном, розкриття інформації про кінцевих власників ЗМІ, законодавче регулювання електронної комерції, сплату судового збору он-лайн, обмеження готівкових розрахунків, тарифи на воду.

1. Парламент попередньо схвалив зміни до Конституції щодо децентралізації влади

31 серпня, в останній день другої сесії Верховна Рада України прийняла рішення про попереднє схвалення законопроекту №2217а «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)». За відповідне рішення проголосували 278 депутатів. Для остаточного ухвалення конституційної реформи потрібно, щоб під час поточної сесії за неї проголосували не менше 300 депутатів.

Вперше голосування за зміни до Конституції України супроводжувалося кровопролиттям під стінами парламенту. З цього приводу відомий закарпатський конституціоналіст професор Михайло Савчин у своїй колонці на ЮрЛізі відзначає наступне: «Я вбачаю джерелом зіткнень і жертв біля парламенту у відсутності влади мистецтва вести суспільний діалог. Знову, як і при правлінні нелегітимного, влада любить слухати лише себе улюблену, адже про зміст двох конституційних законопроектів про децентралізацію влади та про правосуддя я особисто дізнався читаючи відповідні висновки Венеційської комісії. Це є абсолютно неприйнятно для фахівців. А як бути звичайним громадянам, які дізнаються про зазначені речі вже постфактум?»

2. Президент підписав закон про вибори в об’єднаних громадах

Відповідний Закон під назвою «Про внесення змін до деяких законів України щодо організації проведення перших виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» Верховна Рада прийняла у п’ятницю, 4 вересня. Закон вже опублікований у газеті «Голос України».

Документом змінюється порядок утворення об’єднаних територіальних громад. Зокрема, об’єднана територіальна громада вважається утвореною з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об’єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації. Повноваження призначати перші вибори об’єднаної територіальної громади передано Центральній виборчій комісії.

Згідно з законом ЦВК зможе призначити вибори в об’єднаних територіальних громадах на 25 жовтня. При цьому положення Закону «Про місцеві вибори» щодо визначення строків призначення перших місцевих виборів, оголошення виборчого процесу, утворення виборчих округів, а також строків щодо визначення розміру грошової застави не застосовуються.

Вказані зміни пов’язані із блокуванням прийняття остаточних рішень про утворення об’єднаних територіальних громад обласними радами, які донедавна були наділені відповідними повноваженнями згідно з п.8 статті 7 Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Більш детально про цю ситуацію на Закарпатті читайте в матеріалах ProZak:

Все про скандали сьогоднішніх сесій в Закарпатті

Закарпатську облраду хочуть позбавити повноважень

3. До Президента можна звернутися з електронною петицією

У зв’язку із набуттям чинності змін до Закону «Про звернення громадян» Президент України дав старт роботі електронних петицій на своєму офіційному веб-сайті. Тож кожен громадянин має можливість звернутися до глави держави з петицією. У разі, якщо петиція набере не менше 25 тисяч підписів протягом не більше трьох місяців, то вона має бути обов’язково розглянута. Станом на 5 вересня необхідну кількість підписів уже набрала петиція, спрямована на легалізацію вільного володіння зброєю (майже 30 тис.). Наступною на черзі може бути петиція за скасування розмитнення і акцизного податку на імпорт авто (більше 21 тис.).

Детальніше про новий для вітчизняної правової системи інститут електронних петицій читайте у матеріалах ProZak:

Скоро громадяни зможуть подавати електронні петиції до органів влади

Тепер до Президента можна звернутися з електронною петицією

4. Міністерство фінансів планує запровадити єдину ставку 20% за всіма ключовими податками

3 вересня на засіданні Національної ради реформ Міністерство фінансів презентувало власну модель податкової реформи. Зокрема пропонується запровадити лінійну модель податкової системи з єдиною ставкою у 20% для податку з доходів фізосіб, ПДВ, єдиного соцвнеску та податку на прибуток. На думку міністра Наталії Яресько, це дозволить значно спростити адміністрування податків та встановити рівні та справедливі податкові правила незалежно від сектору економіки, статусу платника податків (фізособа чи підприємець).

При цьому Президент України наголосив на необхідності запровадити оподаткування багатства та предметів розкоші.

5. Податок на нерухомість пропонують стягувати з усіх будинків та квартир

Згідно з проектом податкової реформи, запропонованої Міністерством фінансів, квартири площею більш як 300 кв. м і житлові будинки площею понад 500 кв. м пропонують обкладати податком за фіксованою ставкою - 25 тисяч гривень на рік.

Для об'єктів житлової нерухомості, які мають меншу площу, Мінфін пропонує місцевим радам визначати ставку податку у межах від 0 до 3% від мінімальної заробітної плати за 1 кв. м площі.

Станом на сьогодні відповідно до положень Податкового кодексу податком на нерухомість обкладаються квартири площею понад 60 кв. м і приватні будинки площею понад 120 кв. м. При цьому податок не перевищує 2% від мінімальної зарплати за 1 кв. м на рік.

6. Рада зобов’язала ЗМІ розкрити своїх власників

У четвер, 3 вересня був прийнятий Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації, а також реалізації принципів державної політики в сфері телебачення і радіомовлення". Згідно із законом телерадіоорганізації зобов’язані розкрити інформацію про своїх кінцевих власників. Інформація про структуру власності суб’єктів телерадіомовлення щороку надається Національній раді з питань телебачення та радіомовлення, а також опубліковується на офіційному веб-сайті телерадіоорганізації. Неподання, несвоєчасне подання такої інформації, або подання інформації, що не відповідає дійсності, є підставою для застосування Національною радою санкцій відповідно до цього Закону.

Структура власності ЗМІ визнається прозорою, якщо інформація, надана Національній раді дає змогу визначити всіх осіб, які мають пряму та/або опосередковану істотну участь в юридичній особі або можливість значного або вирішального впливу на управління та/або діяльність юридичної особи, у тому числі відносини контролю між усіма особами в ланцюгу володіння корпоративними правами щодо цієї юридичної особи, а також визначити кінцевого власника

При цьому заборонено брати участь у заснуванні українських телерадіоорганізацій: 1) органам державної влади та органам місцевого самоврядування; 2) політичним партіям; 3) юридичним та фізичним особами, зареєстрованим в офшорах, або резидентам країни-агресора

7. Закон про електронну комерцію прийнято

Верховна Рада України нарешті систематизувала норми різних законів, які регулювали відносини, пов’язані з електронною комерцією. Насамперед йдеться про укладення договорів та проведення операцій з купівлі-продажу товарів через мережу Інтернет. Відтепер вказані відносини будуть регулюватися систематизованим Законом «Про електронну комерцію».

Закон встановлює чіткі правові вимоги та механізми дистанційного укладення й виконання правочинів із застосуванням електронних інформаційно-комунікаційних засобів і технологій, визначає права та обов’язки учасників відносин у сфері електронної комерції. При цьому вперше у законодавчий обіг вводяться поняття: електронна комерція, електронний товар, електронна торгівля, електронний договір, Інтернет-магазин.

8. Місцева влада малих міст та селищ зможе самостійно формувати тарифи на воду

2 вересня Кабінет Міністрів ухвалив поставу, яка припиняє практику застосування єдиного тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення. «Те, що більш-менш було прийнятним у великих містах, на рівні маленьких міст та селищ працювало просто неефективно. Причому сплачували за цю неефективність кінцеві споживачі, зі своєї власної кишені», - заявив міністр ЖКГ Геннадій Зубко.

За задумом урядовців відміна єдиного тарифу надасть органам місцевої влади інструмент для зменшення тарифів на воду. Більш детально про цю новину та про ситуацію з водопостачання на Закарпатті читайте в окремому матеріалі на ProZak:

У закарпатських містах будуть власні тарифи на воду

9. Судовий збір можна сплатити он-лайн

З 1 вересня 2015 року із Закону « Про судовий збір» вилучено норму щодо обов’язкової сплати судового збору виключно через установи банків чи відділення зв’язку. Відтак платники судового збору зможуть самостійно обирати більш зручний для них спосіб сплати судового збору, у тому числі через он-лайн системи, банкомати для приймання платежів, Інтернет-банкінг тощо.

Зокрема з 1 вересня 2015 року запроваджено можливість оплати судового збору в он-лайн режимі через http://court.gov.ua/sudytax/ без необхідності відвідування банківської установи.

Нововведення пов’язані із набуттям чинності Законом № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору».

10. Нацбанк запланував знизити обмеження розрахунків готівкою до 50 тисяч грн

Національний банк України у найближчий час вирішив обмежити розрахунки готівкою на рівні 50 тисяч гривень заради збільшення безготівкових платежів. Наразі в Україні чинне обмеження на готівкові розрахунки у сумі більше 150 тисяч грн. Нацбанк задумався також про можливість закріплення нового обмеження на законодавчому рівні.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com