Немеш і партнери
image

Скоро громадяни зможуть подавати електронні петиції до органів влади, - юрист із Закарпаття

 

У тіні законів про Національну поліцію та про реструктуризацію зобов’язань в іноземній валюті (які найбільше обговорюються в медіапросторі) невиправдано залишилося дуже знакове законодавче нововведення – запровадження у вітчизняній правовій системі електронних звернень та електронних петицій. Відповідні зміни до Закону «Про звернення громадян» були ухвалені Верховною Радою України у четвер, 2 липня. Тепер залишається очікувати, коли Президент підпише цей закон і він набуде чинності, а відповідні законодавчі новели почнуть працювати на практиці.

В умовах інформаційного суспільства законодавство повинно йти в ногу з часом. Тим паче, що в Україні запровадження електронної петиції назріло давно. Не секрет, що Революція Гідності в Україні переважно скликалася через соцмережі. При цьому вже тоді наші громадяни направляли електронні петиції до Президента США, а також через сайт Avaaz.org та інші Інтернет-ресурси. Хоча формально такі звернення досі залишалося поза межами правового поля.

Перші кроки до забезпечення реалізації інформаційних прав громадян в мережі Інтернет в Україні були здійснені у 2011 році, коли був прийнятий Закон «Про доступ до публічної інформації». Стаття 19 названого закону вже тоді передбачила можливість подання запиту на інформацію електронною поштою. При цьому такий запит повинен містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо.

Однак вітчизняне законодавство досі не передбачало можливості подання електронних звернень (у т.ч. клопотань, скарг, пропозицій тощо) до органів державної влади та місцевого самоврядування, а тим паче електронних петицій.  

Відтак прийнятий парламентом законопроект №2299 передбачає два принципові нововведення:

1. Запроваджується механізм подання електронних звернень (з використанням мережі Інтернет та засобів електронного зв'язку). Коло суб’єктів, до яких можна звертатися таким способом, досить широке:

- органи державної влади і органи місцевого самоврядування;

- підприємства, установи, організації незалежно від форми власності;

- об'єднання громадян або посадові особи, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

В електронному зверненні, крім ПІБ, місця проживання громадянина, суті порушеного питання (у т.ч. зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги) має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

2. Запроваджується особлива форма колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування – електронна петиція, яка подається через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції. Якщо петиція набирає необхідну кількість голосів, то відповідний орган, якому вона адресована, зобов’язаний розглянути її за спеціальним порядком, передбаченим законом, і оприлюднити відповідь на своєму сайті.

У разі визнання за доцільне, викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися органом, якому вона адресована, шляхом прийняття з питань, віднесених до його компетенції, відповідного рішення. Президентом України, Кабінетом Міністрів України, народними депутатами України за результатами розгляду електронної петиції можуть розроблятися та вноситися в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекти, спрямовані на вирішення порушених у петиції питань. Тобто електронна петиція в Україні може також виконувати роль законодавчої ініціативи.

Водночас, як бачимо, коло суб’єктів, до яких можна звертатися з електронними петиціями, досить обмежене. Законодавець не включив сюди обласні та районні державні адміністрації, хоча відповідні поправки були запропоновані народними депутатами в ході розгляду законопроекту, однак вони не набрали необхідної кількості голосів. Певний час реалізації законодавчих нововведень буде перешкоджати відсутність належних технічних можливостей. Зокрема рідко яка сільська рада в Україні може похвалитися власним сайтом. Але технічні можливості можна знайти (так як це було із реалізацією Закону «Про доступ до публічної інформації»), а законодавство з часом удосконалити. Головне, що в громадян з’являється дедалі більше гарантованих законом можливостей впливу на політичні процеси, контролю над владою, а, отже, громадянське суспільство в Україні розвиватиметься й надалі. І виключно від нас самих залежить, який шлях розвитку для своєї держави ми оберемо.

Порядок подання та розгляду електронних петицій:

1)      Автор (ініціатор) петиції заповнює спеціальну форму на офіційному веб-сайті органу, якому вона адресована, або веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, та розміщує її текст. При цьому електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.

2)      Петиція оприлюднюється на сайті відповідного органу чи громадського об’єднання протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором). При цьому дата оприлюднення петиції (теж вказується на сайті) є датою початку збору підписів на її підтримку.

3)      Відповідні органи державної влади, органи місцевого самоврядування та громадські об'єднання під час збору підписів на підтримку електронної петиції зобов'язані забезпечити: а) безоплатність доступу та користування інформаційно-телекомунікаційною системою, за допомогою якої здійснюється збір підписів; б) електронну реєстрацію громадян для підписання петиції; в) недопущення автоматичного введення інформації, у тому числі підписання електронної петиції, без участі громадянина; г) фіксацію дати і часу оприлюднення електронної петиції та підписання її громадянином.

4)      Електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів на її підтримку розглядається як звичайне звернення громадян.

5)      Електронна петиція, адресована Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України розглядається за спеціальним порядком за умови збору на її підтримку не менш як 25 000 підписів громадян протягом не більше трьох місяців з дня оприлюднення петиції.

Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади. До визначення у статуті територіальної громади вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів електронна петиція до відповідного органу місцевого самоврядування розглядається за умови збору на її підтримку протягом не більш як трьох місяців з дня її оприлюднення такої кількості підписів у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, де проживає:

- до 1 тисячі жителів - не менше ніж 50 підписів;

- від 1 тисячі до 5 тисяч жителів - не менше ніж 75 підписів;

- від 5 тисяч до 50 тисяч жителів - не менше ніж 100 підписів;

- від 100 тисяч до 500 тисяч жителів - не менше ніж 250 підписів;

- від 500 тисяч до 1 мільйона жителів - не менше ніж 500 підписів;

- понад 1 мільйон жителів - не менше ніж 1000 підписів.

6)      Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.

7)      Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.

8)      Про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті відповідного органу, якому вона адресована.

9)      У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням.

10)  Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається у письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції та відповідному громадському об’єднанню, яке здійснювало збір підписів на підтримку відповідної електронної петиції.

11)  У разі визнання за доцільне, викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися органом, якому вона адресована, шляхом прийняття з питань, віднесених до його компетенції, відповідного рішення. Президентом України, Кабінетом Міністрів України, народними депутатами України за результатами розгляду електронної петиції можуть розроблятися та вноситися в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекти, спрямовані на вирішення порушених у петиції питань.

 

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

 

 

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com