image

Андрій Садовий на Закарпатті: Якщо ви не запустите аеропорт, майбутнє Ужгорода під питанням

В Ужгороді з робочим візитом перебуває міський голова Львова, голова «Об’єднання «Самопоміч» Андрій Садовий. Обласний центр Закарпаття став черговим містом, із яким команда Садового ділиться досвідом містоуправління. Першу зустріч в Ужгороді мер Львова провів з головою Закарпатської ОДА Геннадієм Москалем, затим зустрівся з журналістами, а ввечері запланував поділитися рецептами успіху з громадськістю Ужгорода під час «UrbanTalks Львів & Ужгород» у «Совиному гнізді».

Садовий вважає, що всі міста України кинуті напризволяще, оскільки міністерство ЖКГ живе своїм життям. Тому він вирішив бути корисним, зі своєю командою їздить Україною, спілкується з різними структурами, жителями міст і ділиться досвідом містоуправління.

В Ужгороді мер Львова бував кілька разів, а на Закарпатті взагалі відпочиває дуже часто після окупації Криму. «Ужгород – одне з найкрасивіших міст в Україні, але потребує серйозних інвестицій. Це проблема більшості міст», - зазначив Андрій Садовий. Виходом із ситуації він бачить співпрацю з європейськими фундаціями. До прикладу, Львів співпрацює з Європейським банком реконструкції та розвитку. Завдяки такій співпраці отримав 35 мільйонів євро. Цьогоріч мер Львова планує розпочати будівництво сміттєпереробного заводу загальною вартістю до 25 мільйонів євро. Він знаходитиметься неподалік очисних споруд на території Львова. Місцевим жителям, які були категорично проти будівництва, мерія організувала поїздку до аналогічного заводу в Польщі, після чого вони змінили свою думку.

Іншим рецептом успіху міста може стати розвиток транспортної галузі. Андрій Садовий переконаний, що без аеропорту Ужгород має небагато шансів. Тому під час зустрічі з Геннадієм Москалем Садовий говорив про летовище. Якщо раніше діяв принцип є річка – є місто, то нині діє наступне: є аеропорт – є місто. Нема летовища – нема міста. Мер Львова навів приклад Естонії, де зробили безкоштовний проїзд між містами, аби щоб люди могли подорожувати. Це запуск внутрішнього туризму і водночас це об’єднує країну. У львівського аеропорту приріст – 50 % на рік. Наступного року 1.5 мільйона пасажирів скористається летовищем. «Якщо ви не зможете запустити роботу аеропорту, то майбутнє Ужгорода під питанням», - вважає Андрій Садовий.

В Україні може спрацювати наступний план: замовити 10 літаків Антонова, завдяки чому створити робочі місця. Ці літаки спрямувати на внутрішні авіалінії, щоб польоти стали доступними. Так можна запустити цілі галузі економіки.

На запитання про об ‘єднання територіальних громад і досвід Львова у цьому питанні відповів, що він за об’єднання малих населених пунктів до великих і не в рамках округів до ВР.

«Брюховичі, Винники не приєднані до Львова, але ми їх фінансуємо. Об'єднання потрібне для того, щоб спільно працювати на розвиток. В нас інша форма співпраці – взаємовигідна співпраця. Вони себе називають льв’янами. Ми даємо їм гроші на інфраструктурні проекти. Я проти, щоб на нашій співпраці хтось заробляв», - розповів Садовий.

Якщо в основі політики не буде інвестицій у наукоємні технології, ми будемо нецікаві для світу, вважає Садовий. У Львові сьогодні зробили ставку на ІТ. У місті працює 30 тисяч айтішників, середня зарплата яких – 2 тисячі доларів. Тому розпочали будівництво ІТ-парку, де буде створено 14 тисяч робочих місць. Щодо інвестицій в освіту, то для львівських шкіл ще в минулому році купили мультиборди, завдяки яким діти вивчають природничі науки, нині закуповують 3д-принтери.

«Культуру треба підтримувати не словами. Ми поставили собі за мету відновити всі бібліотеки Львова. Вкладаємо кошти в театр, спорт, починаємо будівництво палацу спорту. Треба дбати про естетику міста. Ми хочемо, аби всі міста були такими. Раджу запрошувати архітекторів до Ужгорода, щоб вони творили тут», - зазначив Андрій Садовий.

На запитання про те, як зберігати історичне обличчя міста, Садовий відповів, що аби відреставрувати стару будівлю, треба витратити більше коштів і зусиль, ніж збудувати нову. У Львові роботу не зупиняють навіть на зиму, бо технології це дозволяють. Існує і проблема з пошуком майстрів.

Мер Львова також зазначив, що земельні ділянки міська рада не виділяє. Хіба що в дуже рідкісних випадках. Кожен, хто пройшов війну, отримує від міста одноразову допомогу 100 тисяч гривень.

У державі немає іншої більш потужної сили, крім міст. Вони здатні вивести Україну на вищий рівень розвитку, однак у кожному місті багато роботи, а депутати міських рад разом із мером завантажені поточними справами, не мають часу думати на перспективу.

Львів у минулому році мав більше 2,5 мільйонів туристів. Ужгороду потрібно ще працювати з цим.

До влади Садовий радить обирати освічених людей з почуттям гумору. На запитання про те, чи братиме участь у виборах, відповів, що свою передвиборчу кампанію він розпочав з дня народження і додав, що «Самопоміч» буде брати участь у президентських, парламентських виборах. А на запитання про те, чи пропонував хтось із закарпатців політичну співпрацю, відповів, що знає багатьох місцевих, тому ввести в оману його не так легкою.

«Закарпаття люблю, персики фантастичні, кава безподобна! Вона справжня», - додав наприкінці зустрічі з журналістами.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com